Najważniejsze nowości dotyczące bezpieczeństwa w iOS 18

kapitanhack.pl 1 miesiąc temu

Apple wydało niedawno najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego na iPhone’y, iOS 18, zawierającą kilka nowych funkcji bezpieczeństwa i prywatności. Wypuszczenie aktualizacji na urządzenia nastąpiło tydzień po zaprezentowaniu nowych odsłon iPhone’a, AirPodsów i Apple Watcha.

Użytkownicy iPhone’ów powinni zapoznać się z aplikacją Passwords nowego systemu operacyjnego i dodatkowymi opcjami dotyczącymi sposobu i miejsca dostępu do danych. Obejmuje to kontrole związane z kontaktami osobistymi i biznesowymi oraz nowe sposoby ochrony poufnych aplikacji oraz powiązanych informacji na urządzeniach, które mogą być udostępniane.

Specjaliści ds. prywatności twierdzą, iż aktualizacje dla systemu iOS 18, którego publiczna wersja beta jest dostępna od lipca, powinny ułatwić konsumentom zrozumienie i korzystanie z dostępnych zabezpieczeń prywatności.

Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych naszym zdaniem nowych funkcji bezpieczeństwa i prywatności w iOS 18 oraz dostęp do nich.

Nowa aplikacja „Hasła”

Korporacja Apple stworzyła osobną aplikację do przechowywania haseł użytkowników. Wcześniej hasła można było przechowywać w tzw. Pęku Kluczy iCloud, systemie zarządzania hasłami zintegrowanym z urządzeniami Apple, ale osobna aplikacja ułatwia dostęp i zapewnia bardziej przejrzysty interfejs oraz większą prywatność. Nowa aplikacja ma inne funkcje, promujące dobre praktyki prywatności. Użytkownicy są na przykład powiadamiani, jeżeli hasła lub dane uwierzytelniające konta mogły paść ofiarą naruszeń danych, co może być pomocne w celu ochrony przed oszustwami. Ponadto osoby, które mają słabe hasło lub takie, które było wcześniej używane, zostaną powiadomione, aby mogły je zaktualizować.

Źródło: apple.com

Podobnie jak w przeszłości, Apple jako firma nie może uzyskać dostępu do tych haseł, a użytkownicy mogą podglądać je na iPhone’ach, iPadach, komputerach Mac, Apple Vision Pro i w systemie Windows dzięki aplikacji iCloud dla systemu Windows. Dostępne są już również rozszerzenia do popularnych przeglądarek internetowych. Hasła osób korzystających z funkcji AutoFill będą automatycznie dodawane do aplikacji Passwords.

Użytkownicy będą mieli również szybki dostęp do innych kategorii poświadczeń, w tym kodów weryfikacyjnych, kluczy dostępu i haseł Wi-Fi. Hasła można również kategoryzować w grupach współdzielonych, takich jak praca lub rodzina.

Blokowanie i ukrywanie aplikacji

Z nielicznymi wyjątkami aplikacje w telefonie mogą zostać zablokowane lub, dla dodatkowej prywatności, ukryte, jeżeli użytkownik tak zdecyduje. Nie można ukryć tylko podstawowych aplikacji funkcjonalnych, chyba iż zostały pobrane z App Store.

Źródło: apple.com

Gdy aplikacja jest zablokowana lub ukryta, treści takie jak wiadomości czy e-maile nie są wyszukiwane, a powiadomienia nie pokazują się. Aplikacje można blokować i odblokowywać dzięki Face ID, Touch ID, jeżeli jest dostępny, lub kodu dostępu urządzenia.

Apple podjęło również kroki, by zapewnić, iż małe dzieci nie będą używać tych funkcji, aby uniemożliwić rodzicom nadzór. Posiadacze kont poniżej 13 roku życia nie mogą zablokować ani ukryć aplikacji, zgodnie z informacjami podanymi przez rzecznika Apple. Użytkownicy w wieku od 13 do 18 lat mogą korzystać z tych funkcji, ale rodzice przez cały czas mogą zobaczyć, jakie aplikacje zostały pobrane i jak często są używane w Screen Time. Apple ostrzega dzieci ze starszej grupy wiekowej, iż gdy blokują lub ukrywają aplikację, rodzice i tak zachowują możliwość zobaczenia tych informacji.

Uprawnienia dostępu do kontaktów

W systemie iOS 18 użytkownicy mają możliwość dokładniejszego określenia sposobu udostępniania swoich kontaktów aplikacjom. Mogą wybrać udostępnianie wszystkich, żadnych lub określonych kontaktów. Tak więc jeżeli dana osoba używa aplikacji wyłącznie do celów służbowych, może zdecydować się na udostępnianie aplikacji tylko kontaktów związanych z pracą. Dostęp można aktualizować według uznania.

Źródło: apple.com

Powiadomienia o nagrywaniu połączenia

iOS 18 wprowadza funkcję, która pozwala użytkownikom nagrywać, transkrybować i, dzięki Apple Intelligence, podsumowywać rozmowy telefoniczne. Po rozpoczęciu nagrywania obie strony są powiadamiane dzięki wiadomości audio i wskaźnika wizualnego. Nagrane transkrypcje są automatycznie zapisywane w aplikacji Notatki.

Chociaż App Store oferuje wiele aplikacji do nagrywania rozmów, często wymagają one skomplikowanej konfiguracji i przejścia kilku kroków. Wbudowana funkcja nagrywania rozmów w iOS 18 znacznie uprości ten proces i prawdopodobnie sprawi, iż większość użytkowników będzie ją preferować.

Źródło: apple.com

Podsumowanie

Oczywiście istnieje wiele innych usprawnień wprowadzonych wraz z iOS 18 oraz równolegle z MacOS 15, jednak nie jesteśmy w stanie opisać ich wszystkich. Apple chwali się, iż użytkownicy dostrzegą ponad 100 zmian widocznych w swoich iPhone’ach. Ciekawą opcją jest oczywiście samo Apple Intelligence (generatywna AI od Apple) i jej bezpieczeństwo. Funkcja ta jednak nie pozostało dostępna w Polsce, więc nie ma co rozwodzić się na jej temat.

Z pewnością aktualizacja do iOS 18 niesie za sobą dość sporą poprawę bezpieczeństwa i prywatności dla użytkowników Apple, więc warto zaktualizować system i zacząć odkrywać nowe opcje jak najszybciej.

Idź do oryginalnego materiału