Nie zgubisz już żadnego pliku. Poczta Polska uruchamia cyfrowe archiwum

instalki.pl 3 dni temu

Poczta Polska poszerza zakres usług cyfrowych o e-Archiwum – nową usługę zaufania dostępną w ramach systemu e-Doręczeń. To kolejny krok w kierunku cyfryzacji administracji i ulepszenia wymiany dokumentów w środowisku elektronicznym.

Z usługi mogą korzystać zarówno obywatele, firmy, jak i instytucje publiczne, które posiadają Adres do e-Doręczeń (ADE) i aktywną Skrzynkę Doręczeń.

Czym jest e-Archiwum?

e-Archiwum to cyfrowa przestrzeń do przechowywania dokumentów elektronicznych, która zapewnia ich integralność, dokładne oznaczenie czasu archiwizacji oraz bezpieczeństwo dostępu. Każdy zapisany dokument zostaje opatrzony kwalifikowanym znacznikiem czasu, co stanowi jednolity dowód na to, kiedy plik został zarchiwizowany.

Dodatkowo użytkownicy mogą przechowywać i udostępniać pliki osobom nieposiadającym dostępu do wymienionej usługi, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i prywatności.

Poczta Polska e-Archiwum / Źródło: Poczta Polska

Dla kogo przeznaczona jest usługa?

Z e-Archiwum mogą korzystać m.in.:

  • Obywatele,
  • Przedsiębiorcy,
  • Podmioty publiczne,
  • Adwokaci, radcy prawni,
  • Stowarzyszenia i zawody zaufania publicznego.

Warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie adresu do doręczeń elektronicznych ADE, co oznacza, iż użytkownik jest zarejestrowany w systemie e-Doręczeń prowadzonym przez Pocztę Polską.

Poczta Polska e-Archiwum / Źródło: Poczta Polska

Aby aktywować e-Archiwum, należy zacząć od wypełnienia wniosku o adres do doręczeń elektronicznych (ADE) na stronie gov.pl/e-doreczenia. Następnie dokonać aktywacji, zgodnie z zalecaną instrukcją, którą otrzymamy na nasz adres mailowy. Kolejnym krokiem będzie uwierzytelnienie do skrzynki doręczeń na stronie edoreczenia.gov.pl oraz wybór modułu Usługi dodatkowe w menu skrzynki doręczeń. Teraz należy wybrać usługę e-Archiwum i ją aktywować, oraz zaakceptować regulamin i politykę.

Najważniejsze zalety nowej usługi Poczty Polskiej

  • Wygoda – dostęp do dokumentów z dowolnego urządzenia, niezależnie od miejsca.
  • Bezpieczeństwo – pliki są szyfrowane, chronione hasłem i dostępne tylko po uwierzytelnieniu z wykorzystaniem środka identyfikacji elektronicznej.
  • Ekologia – ograniczenie zużycia papieru i promowanie cyfrowej dokumentacji.
  • Elastyczność – możliwość bezpiecznego udostępniania dokumentów osobom spoza systemu.

Dzięki e-Archiwum użytkownik ma mieć pewność, iż jego dokumenty nie zostaną zmienione ani utracone, a każda czynność związana z ich obsługą jest rejestrowana z precyzyjnym oznaczeniem czasu.

  • Nie przegap: Co oznacza litera R na skrzynce pocztowej? To mało znana usługa

Poczta Polska od lat rozwija swoje kompetencje w obszarze usług zaufania. Już w 2021 roku wprowadziła e-Doręczenia – publiczną usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego, służącą do oficjalnej komunikacji między obywatelami a instytucjami publicznymi. Niedługo później uruchomiono e-Polecony – usługę doręczenia elektronicznego w modelu kwalifikowanym, umożliwiającą bezpieczne przesyłanie wiadomości między podmiotami prywatnymi.

Poczta Polska rozwija swój e-sklep. W ofercie już nie tylko znaczki, ale też elektronika, AGD i produkty smart home

Źródło: Poczta Polska , Zdjęcie otwierające: Pixabay

Poczta Polskapolska
Idź do oryginalnego materiału