W dniach od 22 do 23 maja 2015 roku w Gdańsku odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji celnych wszystkich państw UE oraz Komisji Europejskiej i Rady UE.
Prace nad nowym Unijnym Kodeksem Celnym
W wystąpieniu otwierającym Małgorzata Krok podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), podkreśliła znaczenie reformy Unii Celnej jako strategicznej decyzji dla całej Wspólnoty oraz istotną i wymierną rolę polskiej prezydencji w przygotowaniu kompromisowego tekstu nowego Unijnego Kodeksu Celnego.
Wprowadzana reforma pozwoli wyposażyć UE w mechanizmy, które pozwolą jeszcze skuteczniej chronić naszych obywateli i jednolity rynek Wspólnoty. Głównymi tematami obrad był nowy Unijny Kodeks Celny i najważniejsze zadania, przed którymi stoją służby celne UE w procesie negocjacji nowych przepisów.
Przeczytaj także: Nowe uczelnie niepubliczne pod lupą CBA >>
Spotkanie było również okazją do dyskusji na temat procesu implementacji reformy celnej. W chwili obecnej postęp prac nad reformą pozwala zakładać, iż nowe przepisy mogą wejść w życie już w przyszłym roku. Ważnym elementem reformy jest także ustanowienie unijnego Urzędu ds. Celnych. Podczas posiedzenia dyskutowano o zasadach wyboru siedziby takiego urzędu.
Źródło: Gov.pl