Nigeryjski przekręt

cert.pl 1 rok temu

Nigeryjski przekręt jest jednym z najstarszych oszustw. Schemat z wiadomości przesyłanych listownie przeszedł na wiadomości mailowe w latach 80 XX wieku. W początkowych scenariuszach nadawca wiadomości oferował transfer bardzo dużej kwoty pieniędzy, które najczęściej miały pochodzić z Nigerii.

Schemat działania

Oszustwo rozpoczyna się od wiadomości email, z której wynika, iż odbiorca ma okazję bardzo łatwo się wzbogacić. Pierwsza wiadomość informuje o możliwości uzyskania dużych ilości pieniędzy oraz zachęca do kontaktu zwrotnego. jeżeli potencjalna ofiara odpowie na wiadomość, przestępcy przy pomocy działań socjotechnicznych namawiają do wpłaty pieniędzy na konto oszusta. Ma to rzekomo sfinansować kilka małych przedsięwzięć, które mają być niezbędnym krokiem przed zdobyciem fortuny oferowanej w początkowej wiadomości.

Przestępcy zwykle w celu uwiarygodnienia swojej historii przesyłają spreparowane dokumenty lub zdjęcia. Ofiary po wykonaniu jednej lub kilku wpłat na coraz to większe kwoty orientują się, iż padli ofiarą oszustwa.

Najczęściej spotykane motywy wiadomości to:

  • Możliwość otrzymania spadku
  • Wygrana w loterii organizowanej przez znanego milionera
  • Pomoc w transferze pieniędzy z zagranicznych kont w celach inwestycyjnych
  • Pomoc w ucieczce skorumpowanego urzędnika
  • Pomoc w opłaceniu leczenia chorego członka rodziny

Jak się chronić?

Wszelkie wiadomości, według których możemy zdobyć ogromne środki pieniężne niskim nakładem, oferty przejęcia spadku albo bycia pośrednikiem w transakcjach na duże kwoty powinny zawsze wzbudzać naszą czujność. Oszuści zwykle starają się dopasować język do narodowości ofiary. Najlepszą ochroną jest czujność, w tym analiza wiadomości od nieznanych nadawców oraz nieuleganie zbyt optymistycznym ofertom.

Co zrobić w przypadku utraty pieniędzy?

Chociaż odzyskanie pieniędzy w takim przypadku może okazać się trudne, sprawę należy zgłosić na Policję, ponieważ jest to podmiot posiadający uprawnienia organów ścigania. W tym celu najlepiej się udać na najbliższy komisariat policji z wydrukowanymi materiałami dokumentującymi incydent. Oszustwo nigeryjskie jest klasyfikowane jako przestępstwo przez polskie ustawodawstwo zgodnie z art. 286 k.k. Zalecamy również złożenie reklamacji w banku, w niektórych przypadkach może to doprowadzić do zablokowania środków jeszcze przed odebraniem ich przez oszustów.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem. Podejrzane wiadomości można nam zgłosić dzięki formularza na stronie: https://incydent.cert.pl lub za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: cert@cert.pl.

Idź do oryginalnego materiału