Nowa fala zwolnień w Intelu i reorganizacja globalnych struktur

itreseller.com.pl 5 dni temu

Intel stoi w obliczu najpoważniejszej fali zwolnień od ponad dekady. Amerykański gigant technologiczny planuje likwidację co najmniej 5 tys. etatów w Stanach Zjednoczonych, z czego największe cięcia dotkną pracowników w stanie Oregon. Równocześnie firma przyspiesza restrukturyzację, wydzielając oddział robotyki i koncentrując się na rentowności w obliczu presji ze strony konkurencji.

Największe zwolnienia w historii Intela – szczegóły

Według danych Tom’s Hardware oraz serwisu Oregon Live, Intel od sierpnia ubiegłego roku zredukował w Oregonie już ponad 5,4 tys. miejsc pracy. w tej chwili zatrudnienie w tym stanie spadło do około 18 tys. osób – to najniższy poziom od ponad dekady. Sytuacja dynamicznie się pogarsza, a w połowie lipca Intel ogłosił masowe zwolnienia, obejmujące niemal 2,4 tys. etatów w Oregonie – to aż pięciokrotnie więcej niż zakładały wcześniejsze szacunki.

Jak podaje portal CTech, Intel zamierza zredukować co najmniej 5 tys. miejsc pracy na terenie czterech kluczowych stanów: Kalifornii, Oregonu, Arizony i Teksasu. Najbardziej dotknięte będą ośrodki badawcze i zakłady produkcyjne. W samej Kalifornii, a więc także w siedzibie głównej firmy w Santa Clara oraz w Folsom (gdzie znajduje się duże centrum badawczo-rozwojowe), cięcia obejmą łącznie 1 935 pracowników. W Chandler (Arizona) liczba osób przeznaczonych do zwolnienia wzrosła niemal do 700. To oznacza, iż Intel koryguje wcześniejsze plany na niekorzyść zatrudnionych.

Proces redukcji etatów nie ogranicza się tylko do Stanów Zjednoczonych. Według CTech, globalna restrukturyzacja obejmuje również Izrael – liczba pracowników Intela w tym kraju spadła z 10,8 tys. w 2023 roku do ok. 9,35 tys. w połowie 2025, a jeszcze w 2021 roku zatrudnienie przekraczało 12 tys. osób.

Konkurencja oraz konieczność restrukturyzacji

CEO Intela, Lip-Bu Tan, komentując szeroko zakrojone cięcia, podkreślił, iż są one efektem „prostej matematyki”.

„Łączna liczba pracowników NVIDII i TSMC jest tylko nieznacznie większa niż nasza, a obie firmy generują zdecydowanie wyższe zyski” – cytuje wypowiedź CEO portal Oregon Live.

To jasny sygnał, iż Intel musi szukać większej efektywności kosztowej, zwłaszcza w obliczu coraz mocniejszej pozycji konkurencji na rynku półprzewodników oraz zmian w globalnych łańcuchach dostaw.

Nowy CEO Intela: Wypadliśmy z wyścigu AI, pora na zmianę taktyki

Wydzielenie działu robotyki

Równolegle do zwolnień Intel kontynuuje restrukturyzację swojej działalności. Jak informuje CNBC, firma zdecydowała się na wydzielenie działu robotyki, odpowiadającego za rozwój rozwiązań dla automatyki i widzenia komputerowego. Związana z Intel RealSense spółka ogłosiła właśnie finalizację swojego spin-outu oraz pozyskanie 50 mln dolarów finansowania na rozwój segmentu robotów. Według Reutersa, technologia głębi obrazu tej firmy jest już stosowana w 60% autonomicznych robotów mobilnych i humanoidalnych na świecie. Do grona klientów należą m.in. chińska Unitree Robotics.

Idź do oryginalnego materiału