Nowa siedziba Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK

itreseller.com.pl 17 godzin temu

10 grudnia 2024 roku Skarb Państwa oficjalnie przekazał działkę przy ul. 11 Listopada w Warszawie na rzecz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Uroczystość podpisania aktu notarialnego, z udziałem ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka oraz dyrektora NASK-PIB Radosława Nielka, symbolicznie rozpoczęła realizację jednego z kluczowych projektów w obszarze krajowego cyberbezpieczeństwa.

Nowe Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (CCN) będzie stanowić fundament w rozwoju systemu ochrony cybernetycznej Polski. W ramach tej placówki powstaną zaawansowane laboratoria oraz specjalistyczne centra, takie jak Krajowe Centrum Odzyskiwania Danych, Laboratorium Bezpieczeństwa AI czy Laboratorium Fuzzingu i Badania Złośliwego Oprogramowania. Kluczowym zadaniem CCN będzie wsparcie Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK), który działa na poziomie krajowym.

Centrum ma również pomóc w realizacji założeń Dyrektywy NIS2, odpowiadając na rosnące zagrożenia w cyberprzestrzeni, które coraz częściej wiążą się z poważnymi stratami gospodarczymi. Jak wskazuje dyrektor NASK Radosław Nielek, budowa CCN podniesie poziom bezpieczeństwa informacji w kluczowych systemach informacyjnych Państwa oraz gospodarki.

– Projekt ten jest odpowiedzią na rosnącą liczbę coraz poważniejszych zagrożeń w cyberprzestrzeni i wynikające z nich straty gospodarcze. Jego realizacja przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa informacji – mówi dyrektor NASK Radosław Nielek.

Budowa Centrum ma ruszyć w 2025 roku, a zakończenie projektu planowane jest na 2030 rok. Realizacja inwestycji jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Dzięki tej inicjatywie Polska nie tylko wzmacnia swój system cyberbezpieczeństwa, ale również stawia na rozwój innowacyjnych technologii, które będą najważniejsze w przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom przyszłości.

Idź do oryginalnego materiału