Nowe funkcje Apple nie dla Ciebie, jeżeli masz rocznego iPhone’a

brandsit.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: iPhone, iOS


Apple stanęło w obronie swojej kontrowersyjnej decyzji dotyczącej wykluczenia wielu właścicieli starszych modeli iPhone‘ów z korzystania z nowo ogłoszonych zaawansowanych funkcji sztucznej inteligencji (AI). Podczas wywiadu na żywo w podcastie „The Talk Show” we wtorek (czasu lokalnego), John Giannandrea, szef działu AI w Apple, wyjaśnił, iż te decyzje są podyktowane wyłącznie powodami technicznymi.

Technologia wymaga nowoczesnego sprzętu

Giannandrea podkreślił, iż aby nowe funkcje AI działały płynnie i efektywnie, urządzenia muszą być odpowiednio potężne. „Teoretycznie modele AI mogą być uruchamiane na starszej technologii, ale byłyby zbyt wolne, aby były użyteczne,” powiedział. Nowe funkcje, składające się na to, co Apple nazywa „Apple Intelligence”, będą dostępne tylko na przyszłych iPhone’ach oraz na iPhone’ach 15 Pro, które zadebiutowały jesienią ubiegłego roku.

W przypadku komputerów Mac sytuacja wygląda nieco bardziej elastycznie: każda maszyna wyposażona w wewnętrzny chip z serii M, który Apple zaczął wprowadzać zamiast procesorów Intel od 2020 roku, jest wystarczająca, aby obsłużyć te nowe funkcje. Również iPady z systemami M-chip będą w stanie je uruchomić. Craig Federighi, szef działu systemu w Apple, dodał, iż pojemność pamięci RAM również odgrywa kluczową rolę w umożliwieniu korzystania z zaawansowanych funkcji AI.

Priorytetem bezpieczeństwo i prywatność

Apple od dawna kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo i ochronę danych użytkowników. Nowe funkcje AI mają na celu jak największe wykonywanie obliczeń bezpośrednio na urządzeniu, co zwiększa wymagania dotyczące ich wydajności, ale także chroni dane użytkowników.

Nowe funkcje „Apple Intelligence”

Wśród nowych funkcji AI Apple znajdą się narzędzia, które umożliwiają użytkownikom integrację nieodebranych wiadomości e-mail i krótkich wiadomości, tworzenie indywidualnych symboli emoji oraz znajdowanie i łączenie informacji w trakcie rozmowy. Oprogramowanie będzie również w stanie tworzyć obrazy na podstawie preferencji tekstowych użytkownika.

Jednak w przeciwieństwie do wielu innych usług, Apple AI nie będzie generować sztucznych zdjęć. „Nie chcemy ułatwiać tworzenia deepfakesów,” zaznaczył Giannandrea. Apple zdaje sobie sprawę z problemu, jaki stanowią deepfakes, które mogą być wykorzystywane do tworzenia przekonująco fałszywych zdjęć i filmów ludzi.

Reakcje użytkowników i przemysłu

Decyzja Apple wywołała mieszane reakcje wśród użytkowników. Właściciele starszych modeli iPhone’ów wyrażają rozczarowanie, iż nie będą mogli korzystać z najnowszych funkcji AI, co zmusza ich do rozważenia zakupu nowszych urządzeń. Z kolei eksperci branżowi zauważają, iż Apple konsekwentnie dąży do integrowania najnowszych technologii z najnowszym sprzętem, co jest zgodne z ich długoterminową strategią.

Idź do oryginalnego materiału