Nowe leki dzięki Google? Firma otwiera AlphaFold dla uczelni

homodigital.pl 1 dzień temu

Czy na uczelniach zaczną powstawać nowe leki dzięki Google? A adekwatnie dzięki Deep Mind, oddziałowi Google zajmującemu się sztuczną inteligencją? Deep Mind właśnie upublicznił kod źródłowy przełomowego systemu AlphaFold 3, służącego do modelowania interakcji między cząsteczkami.

AlphaFold – system, który dał Nobla

Czym jest AlphaFold? To system oparty na głębokich sieciach neuronowych. Służy do modelowania cząsteczek i ich interakcji między sobą. Pozwala na przykład określać strukturę przestrzenną białek.

W tym roku badacze Google Deep Mind Demis Hassabis i John Jumper dostali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za drugą wersję systemu AlphaFold.

Około pięć miesięcy temu Google ogłosił powstanie nowej, trzeciej wersji. Jest ona oparta na architekturze modeli dyfuzyjnych, tej samej, na której oparte są modele generowania obrazów, takie jak Stable Diffusion.

AlphaFold 3 ma istotną przewagę nad swoimi poprzednikami. O ile druga wersja systemu była w stanie przewidywać strukturę przestrzenną białek, o tyle ta najnowsza pozwala już modelować interakcje między cząsteczkami. Na przykład może modelować interakcje między białkami a DNA, RNA czy mniejszymi cząsteczkami. To powinno przyspieszyć opracowywanie nowych leków.

Nie oznacza to jednak, iż będziemy mieli cząsteczki prosto z komputera. Mimo iż AlphaFold 3 jest przedstawiany jako znacznie lepszy niż jego poprzednicy czy choćby modele oparte na obliczeniach fizycznych, to zdarza mu się popełniać błędy. Więc choć umożliwia opracowywanie nowych cząsteczek, to ostatnie słowo będzie i tak należeć do badań laboratoryjnych.

Nowe leki dzięki Google. Ale tylko od uczelni

Możemy więc liczyć na nowe leki, ale głównie te opracowywane przez uczelnie. Kod potrzebny do uruchomienia AlphaFold 3 został opublikowany przez Google na GitHubie. Można tam również znaleźć instrukcje, jak korzystać z systemu, jednak tzw. wagi, czyli parametry samego modelu, będą udostępniane przez firmę tylko uczelniom. Google będzie przy tym sam decydował, komu te parametry udostępni.

To poniekąd zrozumiałe – wyszukiwarkowy gigant chce zrównoważyć otwartość z komercyjnym interesem Isomorphic Labs, swojej spółki zajmującej się zastosowaniami AlphaFold.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Idź do oryginalnego materiału