Nowości Google Workspace w grudniu 2022

fotc.com 2 lat temu

Spis treści

  • Rozwijane menu w Arkuszach Google
  • Ułatwiona kooperacja przy tworzeniu prezentacji
  • Usprawnienia w Google Meet
    • Łatwe udostępnianie plików na chacie w przeglądarkowej wersji Meet
    • Kolejne języki na liście automatycznie generowanych i tłumaczonych napisów
    • Możliwość nadania nowych filtrów
  • Nowości w Dokumentach
    • Przypinanie nagłówków tabel podczas używania formatu bez podziału na strony
    • Łatwe formatowanie i prezentowanie kodu
  • Szybkie dodawanie filtrów do wyników wyszukiwania w Google Chat
  • Testy beta dla szyfrowania po stronie klienta w Gmailu
  • Wygodniejsze eksportowanie danych organizacji
  • Dodatkowe zniżki i wsparcie 24/7 w FOTC

Grudzień to czas, w którym w wielu firmach panuje rozluźnienie związane z trwającym wtedy sezonem świątecznym. Krótszy czas na pracę nie powstrzymał jednak Google od wprowadzenia do swojego sztandarowego pakietu aplikacji kilku ważnych nowości. Te zaś, jak zawsze, mają jeden cel – sprawić, iż praca użytkowników Google Workspace stanie się wygodniejsza, bezpieczniejsza i bardziej wydajna. Ruszyły też zapisy do testów beta szyfrowania po stronie klienta w Gmailu.

Rozwijane menu w Arkuszach Google

Od dłuższego czasu Google regularnie dodaje do swoich aplikacji biurowych elementy inteligentne. W grudniu w Arkuszach pojawiła się – dostępna już wcześniej w Dokumentach – możliwość wstawiania do plików rozwijanego menu. od dzisiaj osoby, które używają Google Sheets do zarządzania projektami będą mogły z łatwością określić status poszczególnych zadań.

Aby wstawić rozwijane menu do którejś z komórek arkusza, zaznacz ją, a następnie wybierz zakładkę Wstaw > Menu.

Jako użytkownik sam możesz określać kolory i nazwy elementów znajdujących się na liście menu. Edycję w tym zakresie ułatwi Ci wprowadzony niedawno pasek boczny, z poziomu którego masz możliwość wygodnego dokonania wszelkich potrzebnych Ci zmian.

Ułatwiona kooperacja przy tworzeniu prezentacji

W grudniu w Prezentacjach pojawiła się funkcja ułatwiająca członkom zespołów współpracę w czasie rzeczywistym. Kiedy podczas korzystania z programu klikniesz w awatar innego członka zespołu, zostaniesz przeniesiony do slajdu, nad którym ta osoba właśnie pracuje. jeżeli współpracownik przejdzie do innego miejsca, Ty również zostaniesz w nie automatycznie przeniesiony. Opcja ta przyda się szczególnie wtedy, jeżeli będziecie chcieli wspólnie nanosić kolejne zmiany.

Aby przestać obserwować daną osobę, wystarczy ponownie kliknąć w jej awatar. Śledzenie współpracownika zakończy się również kiedy:

  • Obserwowana osoba odświeży lub opuści prezentację.
  • Dokonasz zmian w prezentacji.
  • Klikniesz w inny slajd.
  • Włączysz tryb pokazu slajdu.

Usprawnienia w Google Meet

Pod koniec roku Google wprowadziło też kilka nowych usprawnień w Meet. Użytkownicy mogą teraz łatwiej dzielić się plikami na chacie wbudowanym w aplikacji. W programie pojawiły się nowe filtry i możliwość automatycznego tłumaczenia rozmów na kolejne języki.

Łatwe udostępnianie plików na chacie w przeglądarkowej wersji Meet

Dotychczas, kiedy dany użytkownik udostępniał plik zapisany na Dysku Google dzięki chatu w Meet, musiał upewnić się, iż pozostali członkowie zespołu mają uprawnienia do jego przeglądania, a jeżeli wymagała tego sytuacja – dostosować te ustawienia w innej karcie lub osobnym oknie przeglądarki. Po wprowadzeniu zmian, podczas udostępniania pliku na chacie w Meet zostaniesz poproszony o zaktualizowanie uprawnień i określenie, którzy uczestnicy rozmowy mają mieć do niego dostęp. A wszystko to bez opuszczania aplikacji.

Komunikuj się sprawniej z Google Workspace

Kolejne języki na liście automatycznie generowanych i tłumaczonych napisów

W styczniu 2022 roku Google wprowadziło do Meet automatyczne tworzenie napisów z wypowiedzi rozmówców oraz funkcję tłumaczenia ich na wybrane języki. Rozwiązanie to ułatwiło komunikację podczas spotkań prowadzonych w międzynarodowym środowisku. Choć na naszą ojczystą mowę musimy jeszcze poczekać, w grudniu na liście obsługiwanych języków pojawiło się kilka nowych pozycji. jeżeli chodzi o napisy tłumaczone na żywo, to:

  • Angielski jest teraz tłumaczony na japoński, mandaryński (uproszczony) i szwedzki.
  • Pojawiła się możliwość tłumaczenia z francuskiego, niemieckiego, portugalskiego i hiszpańskiego na angielski.

Dodatkowo, standardowe napisy stały się dostępne w języku japońskim, rosyjskim, włoskim, koreańskim, holenderskim, portugalskim i mandaryńskim (tradycyjnym).

Możliwość nadania nowych filtrów

Mamy też dobrą wiadomość dla osób, które spotkania przez Meet chciałyby prowadzić w nieco rozluźnionej atmosferze. Kilka dni temu w programie (zarówno w wersji przeglądarkowej jak i w aplikacji mobilnej) pojawiły się dodatkowe filtry, takie jak pień drzewa, truskawka czy pracujący królik.

Filtry te można nadać zarówno przed spotkaniem jak i w czasie jego trwania, przechodząc w menu do panelu Zastosuj efekty wizualne.

Aby użytkownicy mogli korzystać z tej funkcji, musi zostać ona wcześniej włączona w organizacji przez administratora Google Workspace. Ustawienia te można włączyć w konsoli, przechodząc ścieżkę Aplikacje > Google Workspace > Google Meet > Ustawienia wideo w Meet

Warto pamiętać, iż filtry te resetują się po zakończonej rozmowie i iż nie można ich stosować jednocześnie ze zmienionym tłem czy nadanym stylem.

Nowości w Dokumentach

Przypinanie nagłówków tabel podczas używania formatu bez podziału na strony

Gdy korzystasz w Dokumentach z widoku bez podziału na strony, możesz przypiąć jeden lub więcej wierszy tabeli jako wiersze nagłówków. Wówczas po przewinięciu dokumentu w dół, pozostaną one widoczne w górnej części okna tak długo, dopóki na ekranie wyświetlane będą kolejne elementy tabeli.

Łatwe formatowanie i prezentowanie kodu

Google postanowiło wyjść też naprzeciw programistom i wszystkim innym osobom, które dzięki Dokumentów chcą udostępniać kod. Dotychczas w tym celu należało wkleić go manualnie, a następnie przypisać style do poszczególnych elementów składni.

Teraz do aplikacji dodany został element inteligentny, w ramach którego możliwe jest wyświetlanie i formatowanie dzięki elementów składowych. Funkcja ta daje możliwość wizualizacji kodu zgodnie z branżowymi standardami, dzięki czemu kod jest czytelny, a kooperacja pomiędzy poszczególnymi osobami – znacznie łatwiejsza.

Opcja ta jest dostępna w planach Google Workspace Business Standard, Business Plus, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education Standard, Education Plus oraz w wersji usługi dla organizacji pozarządowych.

Szybkie dodawanie filtrów do wyników wyszukiwania w Google Chat

Ta funkcja od kilkunastu miesięcy była dostępna w aplikacji mobilnej, zaś teraz trafiła też do przeglądarkowej wersji Chatu Google. Teraz również na komputerach użytkownicy mogą szybciej znajdować interesujące ich wiadomości – wystarczy, iż po wpisaniu w pasku wyszukiwarki poszukiwanej frazy, zawężą wyświetlone wyniki dzięki wstępnie ustawionych filtrów.

W Chacie dostępne są takie filtry jak:

  • Od – wyświetla wiadomości wysłane przez określone osoby.
  • Napisano w rozmowie – wiadomości sformułowane w konkretnej rozmowie lub pokoju.
  • Data – wiadomości wysłane w konkretnym zakresie dat.
  • Zawiera plik – wiadomości zawierające dokumenty, arkusze kalkulacyjne, prezentacje lub inne pliki.
  • Zawiera link – wiadomości zawierające linki.
  • Zawiera wzmiankę o mnie – wiadomości, w których ktoś Cię wspomniał.

Testy beta dla szyfrowania po stronie klienta w Gmailu

W końcówce roku nie zabrakło też usprawnień dla administratorów. Do 20 stycznia 2023 roku użytkownicy Google Workspace Enterprise, Education Plus oraz Education Standard mogą zgłaszać się do wersji beta rozszerzonej opcji szyfrowania po stronie klienta w przeglądarkowej wersji Gmaila.

Korzystanie z szyfrowania po stronie klienta w Gmailu sprawia, iż wszelkie wrażliwe dane zawarte w treści wiadomości i jej załącznikach są nie do rozszyfrowania przez serwery Google. Klienci zachowują kontrolę nad kluczami szyfrowania i usługami weryfikacji tożsamości umożliwiającymi dostęp do tych kluczy.

Google Workspace korzysta już z najnowszych standardów kryptograficznych do szyfrowania wszystkich danych – zarówno tych w stanie spoczynku jak i podczas przesyłania ich pomiędzy placówkami tworzącymi chmurową infrastrukturę. Szyfrowanie po stronie klienta pomaga jeszcze bardziej zabezpieczyć dane.

Szyfrowanie po stronie klienta jest już dostępne w takich usługach Google, jak Dysk, Dokumenty, Arkusze, Prezentacje, Meet oraz Kalendarz (wersja beta).

Wygodniejsze eksportowanie danych organizacji

Ostatnia z prezentowanych przez nas nowości dotyczy zmian w sposobie eksportowania danych organizacji. Od grudnia, w planach Google Workspace Enterprise Plus, Education Standard i Education Plus możliwe stało się eksportowanie treści stworzonych przez użytkowników według jednostek organizacyjnych oraz według grup, do których należą.

Dotychczas eksport treści stworzonych przez użytkowników możliwy był tylko dla całej organizacji. Bardziej elastyczne możliwości w tym zakresie z pewnością ułatwią pracę w wielu przedsiębiorstwach.

Dodatkowe zniżki i wsparcie 24/7 w FOTC

Korzystasz już z Google Workspace? Dzięki współpracy z FOTC prawdopodobnie będziesz mógł obniżyć swój rachunek! Skontaktuj się z nami i sprawdź, czy możemy wynegocjować dla Ciebie dodatkowe zniżki. Co więcej, oferujemy też wsparcie techniczne 24/7, rozliczenia w złotówkach i dogodne terminy płatności.

A jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami, dołącz do naszej grupy na Facebooku. To miejsce, w którym wielu pasjonatów rozwiązań chmurowych dzieli się swoją wiedzą na temat Google Workspace. Z euforią powitamy Cię jako nowego członka naszej społeczności.

Idź do oryginalnego materiału