Wyobraź sobie elektrownię jądrową, która jest czymś więcej niż tylko źródłem energii – to przestrzeń społeczna, gdzie można wypić kawę, podziwiać sztukę, a choćby popływać. Ta futurystyczna wizja jest częścią ambitnych planów firmy Oklo.
Nuklearny reaktor, wokół którego toczy się turystyka
Dzięki wsparciu ze strony n.in. Sama Altmana, CEO OpenAI, firma Oklo rozwija Aurorę – mikroreaktor zaprojektowany po to, aby dostarczać energię do odległych miejsc, jednocześnie pełniąc rolę centrum społeczności. Kompaktowy design i wykorzystanie przetworzonego paliwa jądrowego czynią go przyjaznym dla środowiska oraz niskoobsługowym rozwiązaniem, które praktycznie nie emituje gazów cieplarnianych ani nie produkuje dodatkowych odpadów jądrowych. Przez ponowne wykorzystanie istniejącego paliwa jądrowego, Oklo nie tylko tworzy zrównoważone źródło energii, ale także zmniejsza obciążenie związane z odpadami nuklearnymi.
Reaktor Aurora znacząco różni się od tradycyjnych elektrowni jądrowych. Oferując moc 1,5 MW, jest znacznie mniejszy niż standardowe reaktory i mieści się w budynku o konstrukcji „A-frame” wielkości skromnego domu, co eliminuje potrzebę dużych wież chłodniczych zwykle kojarzonych z elektrowniami jądrowymi. Jest z kolei zaprojektowany do pracy choćby przez 20 lat bez potrzeby uzupełniania paliwa, Aurora wymaga minimalnej interwencji człowieka dzięki pasywnym systemom bezpieczeństwa i uszczelnionemu rdzeniowi, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla odizolowanych lokalizacji. Architektura obiektu kładzie nacisk nie tylko na wydajność, ale również na estetykę, oferując przestrzeń przyjazną społecznościom. Elektrownia wspiera również panele słoneczne na miejscu, które zasilają jej systemy niezwiązane z produkcją energii jądrowej, dzięki czemu jest niemal samowystarczalna.
Czytaj też: Tradycyjne rolnictwo to przeżytek? Spójrz tylko na tę pionową farmę truskawek
Jednym z unikalnych atutów Aurory jest jej wszechstronność. Poza generowaniem energii elektrycznej, reaktor wykorzystuje ciepło odpadowe do różnych zastosowań, takich jak ogrzewanie pobliskich budynków, odsalanie wody morskiej, a choćby wspieranie lokalnych przemysłów przez produkcję chemikaliów lub rolnictwo szklarniowe. Pierwsze wdrożenie Aurory planowane jest w pobliżu Idaho National Laboratory, gdzie Oklo zademonstruje jej funkcjonalność, korzystając z wysokowzbogaconego, nisko wzbogaconego paliwa uranu-235 (HALEU), pochodzącego z reaktora EBR-II. Za zgodą Departamentu Energii USA, Oklo planuje uruchomić pierwszą stację Aurory do 2027 roku, ustanawiając przełomowy przykład technologii mikroreaktorów i nowego sposobu myślenia o roli energii jądrowej w społecznościach i zrównoważonym rozwoju.