O europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony w Theresianische Militärakademie

security-ops.pl 1 rok temu

W dniach 23-27 października odbyły się w akademii wojsk lądowych w Austrii, już po raz kolejny, międzynarodowe warsztaty dla 111 podchorążych z 14 państw UE, USA i Kanady w zakresie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony. Tygodniowe wykłady, ćwiczenia oraz dyskusje z udziałem zagranicznych ekspertów organizowane są w ramach rozpoczętego w 2008 roku programu EMILYO pod auspicjami European Security and Defence College, którego Polska również jest uczestnikiem.

Common Module w Theresianische Militärakademie 2023

W ramach tzw. Common Module w Theresianische Militärakademie każdy z uczestników podlega indywidualnej ocenie obserwatorów (przyjeżdzających choćby z zagranicy), którzy towarzyszą podczas wszystkich zajęć programowych.

W związku z przypadającym na 26 października 2023 r. świętem narodowym w Austrii, uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję wzięcia udziału w uroczystościach i pikniku wojskowym w Wiedniu oraz złożyli wizytę w muzeum wojny.

Tegoroczna edycja warsztatów była zdominowana przez problematykę bezpieczeństwa europejskiego w kontekście wykorzystywania migracji i uchodźców jako broni przeciwko państwom UE. Jak co roku, w ramach tych warsztatów można było zaobserwować różne postrzeganie tego zagrożenia, w zależności od geograficznego pochodzenia uczestników.

Dzięki temu możliwe było budowanie wspólnej świadomości problemu jako kompleksowego zagrożenia wszystkich członków UE i konieczności dążenia do wypracowania wspólnej strategii podejścia do rozwiązania sytuacji, wolnego od partykularnych lub wynikających z regionalnego podejścia ograniczeń poszczególnych członków wspólnoty.

Ćwiczenie ma również na celu integrację przyszłych oficerów jako nowych kadr armii państw członkowskich, świadomych korzyści płynących ze współpracy w ramach UE, również w ramach struktur wojskowych. W związku z tym, iż jest to przedsięwzięcie unijne, nie pominięto również kwestii związanych z równouprawnieniem, prawem humanitarnym konfliktów zbrojnych oraz rolą kobiet w siłach zbrojnych.

Wśród tegorocznych uczestników nie zabrakło przedstawicieli z Polski. Nasz kraj reprezentowali podchorążowie i kadra z Akademii Marynarki Wojennej oraz Akademii Wojsk Lądowych i po raz pierwszy Uniwersytetu WSB Merito z Opola.

Tygodniowe zmagania kadetów realizowane metodą pracy w syndykatach, urozmaicone były również rywalizacją sportową. Skala ocen, odwrotna to tej stosowanej w Polsce, oraz końcowy egzamin wiedzy z zakresu ESDP, pozwoliły na wyłonienie najlepszego uczestnika wyróżnianego zwyczajowo bagnetem armii austriackiej – w tym roku trofeum to pozostało w Austrii, choć nie jest to regułą, bo w roku 2021 zwycięzcą był podchorąży marynarki w AMW w Gdyni.

Trzy wieczory spośród pięciu dni zmagań uzupełniane były wykładami zaproszonych gości w tym, wiceministra obrony Austrii dr A. Kammel (wykład pt. „Harmonising EU-Basic Officer Education – from EU-Security point of view”, przedstawiciela ambasady USA w zastępstwie planowanej ambasdor V. Kennedy (wykład pt. „Women & Diversity”), kanadyjskiej LtGen J. Carignan (wykład pt. „Experience as a female commander of amultinational force in a combat zone”) oraz specjalistki ds. islamskiego terroryzmu kobiet dr Moniki Wysockiej (wykład pt. „CSDP and women’s terrorism in the EU”).

Przeczytaj także: Ochrona polityków na wiecach wyborczych okiem polskiego bodyguarda >>

Wydarzenie odbywające się w murach średniowiecznego zamku Burg Wiener Neustadt, po stronie gospodarzy zorganizował i koordynował pułkownik Harald Gell, dziekan i szef wymiany międzynarodowej Theresianische Militärakademie. Kolejne warsztaty już za rok.

Zdjęcia: Monika Wysocka, Radosław Tyślewicz

Idź do oryginalnego materiału