Ostatnio skorzystałem z okazji posiadania Clubhouse i spontanicznie rozpocząłem rozmowę o książkach, wokół IT, które w ostatnim czasie przeczytałem. Do rozmowy dołączyli inni i powstała całkiem fajna dyskusja i lista pozycji wartych uwagi lub przeczytania.
By więc nie przedłużać poniżej lista.
- Securing DevOps: Security in the Cloud – fajnie pokazane podejście do securit, od Threat modelingu, po dostęp przez ssh czy też konfigurację CI/CD Pipeline. Fanie pokazane przejście na shift left, pod względem „blue” a nie „red” team.
- Site Reliability Engineering: How Google Runs Production Systems (free) – co tu dużo mówić, jest to opis Kubernetes zanim on powstał, opis Prometheus Metrics zanim on powstał. o ile chcemy to zrozumieć i dlaczego to ma ręce i nogi, to ta książka jest idealna. Pokazuje jak Google działało i jak i dlaczego pewne rzeczy powstały. Teraz możemy je brać jako coś oczywistego, jednak parę lat temu tak nie było.
- Accelerate: The Science of Lean Software and DevOps: Building and Scaling High Performing Technology Organizations – Im dłużej o tej książce myślę tym gorzej ona wypada. Ogólnie pierwsza część pokazuje, iż wyniki badań mówią, iż wydajność organizacji powiązana jest z wydajnością dostarczania oprogramowania, które jest powiązane z satysfakcją pracy itp. Wyniki ankiet są ciekawe. Dają do myślenia. Budują jakiś obraz organizacji, możemy naszą do niego porównać i zobaczyć, jak wyglądamy. Jednak to jest raptem 80 stron, reszta, to informacja jak te badanie było robione. Może te 3-4 lata temu to było kluczowe, teraz to nie aż tak. Więc skracając książkę: to czy mamy dobry CI/CD i małe zespoły oraz wiele deploymentów z planem na distaster recovery mówi nam jak bardzo optymalną mamy firmę.
- An Elegant Puzzle: Systems of Engineering Management – Inżynierska książka, bez jakiś histori itp. Książka pokazuje jak autor praktycznie podchodził do problemów na które natrafił i co u niego działało. Nie znaczy, iż u nas będzie ;) jednak pokazuje też, iż można do rzeczy podchodzić w iteracyjny, praktyczny sposób.
- Designing Data-Intensive Applications: The Big Ideas Behind Reliable, Scalable, and Maintainable Systems – Podobnie jak następna pozycja, wchodzi w detale jak działają teoretycznie i praktycznie systemy rozproszone bazujące na danych.
- Database Internals: A Deep Dive into How Distributed Data Systems Work – Super pokazuje, jak bazy działają i jak działają one w rozproszeniu. To są podstawy, zgromadzone z wielu white papers i zaprezentowane w czytelny i przejrzysty sposób.
- Fundamentals of Software Architecture: An Engineering Approach – książka ujednolica nam wiedzę na temat styli architektonicznych. Prowadza prostą miarę i daje z unifikowane wskaźniki jak jakaś architektura działa. Fajnie porządkuje wiedzę.
- Boyd: The Fighter Pilot Who Changed the Art of War – Chyba można to podsumować jako coś co my mamy i znamy w naszej dziedzinie wykorzystane i odkryte w innej w zupełni innym czasie. Twórca OODA Loop.
- How to Take Smart Notes: One Simple Technique to Boost Writing, Learning and Thinking – for Students, Academics and Nonfiction Book Writers – super książka, która uzmysławia jedną istotną rzecz, pisanie notatek to tak jak ustalanie celów. Trzeba zrobić review tego co jest raz na jakiś czas by zbudować nowe notatki lub stworzyć nowe połączenia. A takie review powoduje, iż notatki, które przeglądamy, utrwalają nam się lepiej zarówno w świadomości jak i podświadomości. Dzięki czemu potem możemy robić interesujące połączenia pomiędzy różnymi myślami.
- Measure What Matters: OKRs: The Simple Idea that Drives 10x Growth – co to jest OKR i jak z tego efektywnie korzystać. Jak ze wszystkim, łatwo jest dobre rzeczy nadużywać w miejscach, gdzie nie mają one znaczenia. Jednak nie jest to podręcznik jak praktycznie wykorzystać OKR, raczej motywuje nas do robienia OKR :)
- The Manager’s Path: A Guide for Tech Leaders Navigating Growth and Change – Pokazana droga od Developera po CTO. Jakie problem osoba natrafiła na poszczególnych szczeblach i jak sobie z nimi radziła. o ile myślimy o zmianie (nie chcemy tylko programować) to jest to pozycja must :)
- The Five Dysfunctions of a Team: A Leadership Fable – co powoduje, iż zespół ze sobą współpracuje choćby o ile się w pełni ze sobą nie zgadza.
- Mindf*ck: Cambridge Analytica and the Plot to Break America – Jak dobra książka kriminalna, tylko, iż działo się to naprawdę ;)
- Hell, Yes!: Two Little Words for a Simpler, Happier Life – o ile coś nie jest Hell Yes, to jest Hell NO! :)
- The Goal: A Process of Ongoing Improvement – Wstęp do teorii ograniczeń, w fajny, przejrzysty sposób pokazany i przedstawiony. Także tworzący wstęp do The Pheonix Project i potem do The Unicorn Project. Wszystkie 3 pozycje warto przeczytać. Także, The Goal został napisany w 1984 roku, a właśnie zakupiłem go dla wszystkich Principal Engineers w mojej nowej firmie. Bo co jak co, jednak teoria ograniczeń dalej ma zastosowanie.
- Punished by Rewards: The Trouble with Gold Stars, Incentive Plans, A’s, Praise, and Other Bribes – Jak nagrody czy też kary na nas wpływają. Czym się one różnią a w czym są podobne. Kiedy nagrody mają sens a kiedy nie? Zarówno dla menadżerów jak i rodziców. Książka o tym, jak łatwo popełnić błąd myśląc, iż robi się dobrze ;)
- Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us – Nawiązanie do poprzedniej pozycji, co nas motywuje i dlaczego.
- Switch: How to change things when change is hard – czyli jak wprowadzać zmiany bez żadnych nawyków. Co powoduje, iż zmiana jest ciężka i co można zrobić by ją wprowadzić, jak sobie w tym pomóc czy też inny. Kiedyś zrobiłem już review tej książki.
- Thinking in Systems: A Primer – Jest to wprowadzenie do teorii systemów, pokazujące, iż choćby mając jakiś swój własny model, nie koniecznie wiemy co z nim zrobić, i czy podjęta decyzja będzie miała konsekwencje albo te konsekwencje, które byśmy my oczekiwali, iż powinna mieć.
- Cloud Native Patterns: Designing change-tolerant software – może być, nic specjalnego. Książka pokazująca wzorce projektowe do wykorzystania w chmurze. UWAGA, jak wiecie, jak działa Kubernetes, to niczego nowego się nie dowiecie… dosłownie.
- Atomic Habits: An Easy & Proven Way to Build Good Habits & Break Bad Ones – Jak tworzyć małe nawyki, które w grupie zmienią nasze życie. Gorsza wersja Switch (dla mnie), dla innych lepsza :)
- Permanent Record – Sorki, jednak do mnie w ogóle to nie przemawia. Książka która brzmi jak „dlaczego to zrobiłem, zobaczcie, ze byłem dobry, kocham Amerykę!” – raczej próba usprawiedliwienia siebie, a nie informacja jak to zostało zrobione. Dla mnie taka sobie próba.
- Secure By Design – czyli książka o DDD sprzedawana jako książka o Security. Jeden prosty aspekt walidacji danych i znaczenia typu danych rozciągnięty na 200 stron. Nie polecam.
To by było na tyle :) Trochę ich się zebrało, starał się też dodać opis mówiony do książek których sam jeszcze nie przeczytałem. Jak coś przekręciłem, dajcie znać :) Tak to, miłego czytania! :)