Oszuści wyłudzali kody BLIK. Właśnie tak okradli 1300 osób

instalki.pl 1 dzień temu

Dowiedzieliśmy się właśnie o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie skutecznie wyłudzali kody BLIK – tym samym nielegalnie weszli w posiadanie kilku milionów złotych. Zasada działania oszustów była dosyć prosta, najczęściej wystawiali ogłoszenia sprzedaży fikcyjnych przedmiotów. Gromadzone środki ukrywali dodatkowo poprzez transferowanie ich na portfele kryptowalutowe. Istnieje ogromna szansa, iż mężczyźni spędzą w więzieniu kilkanaście najbliższych lat.

Niech los ofiar przestępstw na kod BLIK będzie przestrogą

Koniecznie zapoznajcie się z artykułem Maksyma, który postanowił zwrócić uwagę na plagę oszustów przechadzających się po popularnych serwisach aukcyjnych. Nagminnie nakłaniają oni do skorzystania z innego komunikatora, by dokończyć rozmowę dotyczącą potencjalnego zakupu. Właśnie tak próbują wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane. Pamiętajcie zatem, by przy wystawianiu/kupowaniu przedmiotów zachować szczególną ostrożność.

  • Tinder też walczy, fałszywe konta mają zniknąć z aplikacji

Najnowsze doniesienia są dosyć przerażające. Służby poznańskiego działu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) schwytali bowiem siedmiu mężczyzn będących członkami zorganizowanej grupy przestępczej. Do tej pory udało im się oszukać ponad 1300 osób na mniej więcej 3 miliony złotych – robili to poprzez wyłudzanie kodów BLIK, co niestety wciąż jest stosunkowo powszechną praktyką. Taktyka nie należy bowiem do przesadnie skomplikowanych.

Dochodziło przede wszystkim do wystawiania na sprzedaż fikcyjnej elektroniki. Oszuści prosili zainteresowanych kupców o podanie kodu BLIK – później oczywiście kontakt się urywał, a przedmioty nigdy nie docierały do wybranej osoby. Pieniądze natomiast trafiały na portfele kryptowalutowe, co skutecznie utrudniało namierzenie przestępców. Na szczęście finalnie się to udało, ale trudno liczyć na odzyskanie i zwrócenie środków finansowych.

Co grozi cyberprzestępcom i jak się przed nimi chronić?

Zatrzymane osoby to 7 mężczyzn w wieku od 19 do 37 lat – każdy z nich usłyszał od 20 do choćby 370 zarzutów, więc sprawa jest naprawdę poważna. Mówimy głównie o udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania grupą przestępczą oraz praniu pieniędzy i szeregu innych oszustw. Schwytani mieszkańcy naszego kraju mogą spędzić za kratkami choćby 15 lat. Teraz jednak zastosowano wyłącznie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Służby informują, iż podczas przeszukań zabezpieczono różnego rodzaju nośniki danych (komputery, telefony i dyski). jeżeli to natomiast Wy będziecie chcieli kupić jakąś używaną elektronikę, to nie dajcie się nabrać na jakiekolwiek zaliczki czy używanie innych komunikatorów. Zawsze korzystajcie z metod proponowanych przez dany serwis, choćby jeżeli trzeba dopłacić kilka złotych. Nie podawajcie oczywiście kodów BLIK, stamtąd bardzo prosta droga do utraty kontaktu ze sprzedającym.

  • Discord celem oszustów, uważajcie na takie zaproszenia

Dajcie znać swoim znajomym i przestrzegajcie ich przed popularnymi metodami oszustw. Ofiarą padają już nie tylko najstarsi użytkownicy.

Źródło: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości / Zdjęcie otwierające: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Polski Standard Płatności

Blikoszustwapolska
Idź do oryginalnego materiału