Oto technologia, która dzięki jednej aktualizacji może zamienić miliony żarówek Zigbee w czujniki ruchu

cyberfeed.pl 3 tygodni temu


Światła, które włączają się, gdy wchodzisz do pokoju i wyłączają, gdy wychodzisz, to jedna z najbardziej pożądanych funkcji inteligentnego domu. Aby jednak zadziałała ta „magia”, musisz kupić dodatkowy sprzęt, taki jak czujniki ruchu. Nowa technologia wykrywania otoczenia zwana Wyczulaj może to ułatwić, zamieniając żarówki w czujniki ruchu. Być może niedługo wyląduje na pobliskim moście Philips Hue.

„Istnieją już dziesiątki milionów urządzeń z podstawowym oprogramowaniem; pracujemy tylko nad ostatnimi poprawkami, aby rozświetlić pełnię wrażeń.”

Sensify jest wykrywanie sieci bezprzewodowej (WNS) technologia opracowana przez Iwan które mogą zamienić zasilane sieciowo urządzenia Zigbee w czujniki ruchu umożliwiające sterowanie oświetleniem dzięki jedynie aktualizacji systemu sprzętowego — bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu. Najlepsze jest to, iż może działać na urządzeniach znajdujących się już w większości domów. „Istnieją już dziesiątki milionów urządzeń z podstawowym oprogramowaniem; pracujemy tylko nad ostatnimi poprawkami, aby zapewnić pełne wrażenia” – mówi współzałożyciel Ivani, Justin McKinney Krawędź.

Oczywistym przykładem zastosowania jest inteligentny system oświetlenia oparty na Zigbee, taki jak Philips Hue. Pojawiły się spekulacje, iż Hue tak jest pracuje nad technologią wykrywania Zigbee od czasu swojej siostrzanej firmy Wiz zadebiutował podobną technologią o nazwie SpaceSense w 2022 r., który wykorzystuje WNS przez Wi-Fi. Dobrze poinformowany hueblog.com donosi, iż wykrywanie sieci bezprzewodowej Zigbee jest technologii, z której najprawdopodobniej skorzysta Hue. Krawędź skontaktował się z firmą Signify, która jest właścicielem Hue, ale nie otrzymała jeszcze odpowiedzi.

McKinney nie powiedział, które firmy korzystają z rozwiązania Sensify firmy Ivani, nad którym pracujemy od 2016 r., ale powiedział, iż firma współpracuje „z kilkoma dużymi markami, które niedługo wdrożą tę technologię”. Powiedział także, iż jest to jedyna firma oferująca taką możliwość w sieciach Zigbee.

Ivani jest członkiem Connectivity Standards Alliance (CSA), który obsługuje protokół Zigbee, ale Sensify to zastrzeżone rozwiązanie wykorzystujące sieć Zigbee. CSA potwierdziło, iż pomimo raportów wskazujących, iż ta technologia wykrywania będzie dostępna we wszystkich urządzeniach Zigbee Krawędź że nie jest to nowa funkcja w samym Zigbee.

WNS działa poprzez wykrywanie zakłóceń w częstotliwościach radiowych i może być również stosowany w technologiach Wi-Fi, Bluetooth i Thread. McKinney twierdzi, iż Sensify wymaga trzech lub więcej urządzeń rozmieszczonych wokół obszaru detekcji, aby wykryć ruch i obecność w przestrzeni. Technologia ta pozwala również na precyzyjne określenie stref wykrywania w zależności od lokalizacji urządzeń. „Urządzenia wysyłają do siebie wiadomości, sprawdzają podstawowe informacje diagnostyczne sieci i przetwarzają je, aby podjąć decyzję o wykryciu obecności” – mówi McKinney.

Wykrywanie sieci bezprzewodowej wymaga do działania trzech lub więcej urządzeń. Ten diagram Ivani ilustruje typowe topologie.Zdjęcie: Ivani

McKinney twierdzi, iż pod względem wydajności Sensify jest „równoważny lub lepszy” od technologii pasywnego wykrywania podczerwieni (PIR), która jest tradycyjnie stosowana do wykrywania ruchu. Nie potrzebuje również linii wzroku, tak jak PIR. Jednak nie jest tak precyzyjny jak technologie Wykrywanie fal mmktóry może określić, czy ktoś jest w pomieszczeniu, na podstawie tak lekkiego ruchu, jak oddychanie. „Światła prawdopodobnie zgasną, jeżeli pozostaniesz nieruchomy, choćby jeżeli znajdziesz się w kosmosie” – mówi.

Dobra wiadomość jest taka, iż ​​Sensify może działać w sieciach Zigbee ze współpracującymi różnymi chipsetami, co oznacza, iż ​​można go wdrożyć jako aktualizację systemu w istniejących systemach. McKinney potwierdził również, iż Sensify działa lokalnie w sieci Zigbee, nie ma chmury Sensify, a wszelkie dane z czujników są dostępne tylko dla producenta wdrażającego technologię.

Ten film, opublikowany przez CSA, ilustruje działanie czujnika sieci bezprzewodowej Ivani w sieci Zigbee.

Wykrywanie ruchu w inteligentnym domu ma kilka zastosowań, od sterowania oświetleniem i bezpieczeństwa po zarządzanie energią i opiekę nad osobami starszymi. Dwie duże zalety WNS to koszt i skala. Aby uzyskać tę możliwość, nie trzeba kupować dodatkowego sprzętu, a wiele domów ma już urządzenia, które mogą z niej korzystać.

Ivani jest w tej chwili jedyną firmą posiadającą rozwiązanie Zigbee, ale istnieją rozwiązania WNS korzystające z Wi-Fi. Pochodzenie bezprzewodowe i jej firma partnerska, Nami, jako pierwsi opracowali czujniki Wi-Fi i przewodzą wysiłkom firmy Matter zmierzającym do dostosowania technologii wykrywania RF otoczenia do standardu inteligentnego domu.

„To naprawdę obietnica tego, czym miała być automatyka domowa”

Obsługiwana technologia Origin Świadomość Linksysafunkcję wprowadzoną przez firmę zajmującą się routerami w 2019 r., która zamieniła routery w czujniki ruchu, a w zeszłym roku Threshold wypuścił inteligentną wtyczkę korzystając z czujnika Wi-Fi Origin, aby umożliwić opiekunom zdalne monitorowanie aktywności bliskiej osoby.

W 2021 roku testowałem Dom Heksasprawdzoną koncepcję systemu bezpieczeństwa firmy Origin, która zamiast czujników ruchu wykorzystuje wykrywanie Wi-Fi. Ale fałszywe alarmy sprawiły, iż był praktycznie bezużyteczny. Wypróbowałem także technologię SpaceSense opartą na Wi-Fi firmy Wiz, kiedy została ona uruchomiona. Był bardziej niezawodny, ale przez cały czas dość niespójny. Jednak według McKinneya postępy w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji przyniosły znaczące ulepszenia technologii WNS.

Mówi, iż technologia Sensify firmy Ivani jest gotowa do wdrożenia w Zigbee, a firma tylko czeka, aż ich partnerzy dopracują najlepszy sposób „wprowadzenia tej funkcji w swoich liniach produktów”. Oczekuje, iż w ciągu najbliższych kilku miesięcy zaktualizują istniejące produkty. „Mamy przyjemność testować produkty naszego partnera i ich beta-testy w naszych domach i naprawdę jest to obietnica tego, czym miała być automatyka domowa.”

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele obietnic dotyczących automatyki domowej, ale kilka z nich zostało spełnionych. Mam jednak nadzieję, iż pomysł, aby na przykład każda żarówka Philips Hue w domu zamieniła się z dnia na dzień w czujnik ruchu, co ułatwi automatyzację sterowania oświetleniem bez umieszczania czujników ruchu wszędzie, mam nadzieję, iż zostanie zrealizowany.



Source link

Idź do oryginalnego materiału