Podpisanie 17 kwietnia br. Porozumienia o Współpracy (Memorandum of Understanding) zainicjowało współpracę pomiędzy Komendą Główną Policji (KGP), a Palo Alto Networks w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest wymiana wiedzy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom cyfrowym. Podpisana umowa jest kolejnym porozumieniem zawartym pomiędzy firmą, a formacjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo cyfrowe w Polsce.
Porozumienie zostało podpisane przez Dyrektora Biura Łączności i Informatyki KGP Przemysława Więcława z upoważnienia Komendanta Głównego Policji i Helmuta Reisinger, CEO Palo Alto Networks w regionie EMEA i LATAM w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie. Porozumienie umożliwia współpracę firmy i polskiej Policji na rzecz ochrony krajowej infrastruktury cyfrowej i zapewnienia bezpiecznego środowiska online. Obejmie ona m.in. wymianę doświadczeń, działalność szkoleniową czy wspólne testowanie cyberbezpieczeństwa dedykowanych systemów dziedzinowych. Warto podkreślić, iż to już kolejny przykład współpracy Palo Alto Networks z polskimi formacjami odpowiedzialnymi za ochronę i obronę sfery cyfrowej w Polsce. Jesienią ubiegłego roku firma podpisała podobną umowę z Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni RP.
Palo Alto Networks będzie ściśle współpracować z Policją, dzieląc się wiedzą, technologią oraz aktualnymi trendami cyfrowego bezpieczeństwa w celu wzmocnienia zdolności jednostek w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego. Partnerstwo to oznacza wzajemne zaangażowanie w rozwiązywanie zmieniających się wyzwań związanych z cyberzagrożeniami. W skład współpracy wchodzą też warsztaty i briefingi na temat doświadczeń Palo Alto Networks związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym.
– Obecna powszechność rozwiązań chmurowych, ale też ilość danych osobowych obywateli w sieci jest rekordowa i będzie się zwiększać. Bez innowacyjnej technologii cyfrowych zabezpieczeń, jesteśmy jednak bezbronni. Jak pokazują dane Palo Alto Networks, prawie 70% organizacji przemysłowych doświadczyło cyberataków w ciągu ostatniego roku, co ilustruje skalę zagrożeń w biznesie i nie tylko. Obserwujemy również wrogie działania związane z konfliktem zbrojnym na Wschodzie, które dotykają obywateli Polski. Partnerstwo z Komendą Główną Policji to dla nas kolejna okazja do podzielenia się wiedzą w celu tworzenia jeszcze lepszej zapory przed cyberprzestępczością w kraju. Jednym z komponentów działań będzie zresztą dostęp do naszych platform szkoleniowych dla funkcjonariuszy – komentuje Wojciech Gołębiowski, Wiceprezes i Dyrektor Zarządzający Palo Alto Networks w Europie Wschodniej.
Z danych Unit 42, zespołu analitycznego Palo Alto Networks wynika, iż w 2023 roku w Europie ujawniono 987 udanych ataków typu ransomware, najwięcej w Wielkiej Brytanii – 261. Polska pod tym względem na chwilę obecną znajduje się daleko poza europejską czołówką z 15 ujawnionymi atakami. kooperacja z takimi formacjami jak Policja czy Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) ma podtrzymać i wzmocnić odporność systemu bezpieczeństwa między innymi na takie wrogie działania.
Firma jest gotowa dzielić się z polską Policją najnowszymi rozwiązaniami i szkoleniami w zakresie cyberbezpieczeństwa w chmurze oraz tzw. przetwarzania brzegowego, pomagając tym samym optymalizować koszty i zwiększać bezpieczeństwo danych.