Podróbka mDowodu osobistego za 20 zł. Kto i po co je kupuje?

instalki.pl 9 godzin temu

Wraz ze wzrostem popularności dokumentów w formie cyfrowej przybywa niestety cyberprzestępców próbujących zbić na tym kapitał. W reklamach w mediach społecznościowych nietrudno znaleźć ogłoszenia zachęcające do zakupu fałszywych praw jazdy i dokumentów tożsamości. Popularne są chociażby podróbki mDowodu osobistego, które da się kupić już za 20 złotych. Niestety, brakuje pomysłów na skuteczne zwalczanie procederu.

Podróbki mDowodu za 20 złotych

Serwis Demagog bije na alarm. Przybywa ofert pozwalających kupić sobie podróbki „kolekcjonerskich” dowodów tożsamości i praw jazdy. Przestępcy doskonale zdają sobie sprawę z popularności aplikacji mObywatel, oferując podróbki mDowodu osobistego w cenach zaczynających się już od 20 złotych. dzięki mDowodu można między innymi oddać głos w nadchodzących wyborach prezydenckich.

  • Nie przegap: mObywatel tylko dla uczniów? Nadchodzi zupełnie nowa aplikacja

Problem nagłaśniany przez serwis Demagog sam dostrzegłem w mediach społecznościowych, zwłaszcza na platformie Instagram. Serwis należący do Meta – podobnie z resztą jak Facebook – to raj dla cyberprzestępców. Zgodnie z Kodeksem Karnym podrabianie dokumentów jest zagrożone karą do 5 lat więzienia, ale najwyraźniej automatyczne mechanizmy moderacji oraz prawdziwi moderatorzy nie widzą w reklamach niczego złego. Przestępcy sprzedają nie tylko podróbki mDowodu za 20 złotch, ale choćby całego mObywatela w cenie 60 złotych.

Źródło: Demagog.org.pl

Oszuści krytykują innych oszustów

Fałszerze stosują klasyczne zagrywki socjotechniczne, dyskredytujące konkurencję. Sugerują, iż tylko ich podrabiane dokumenty są wiernie odwzorowane, a przelanie pieniędzy stanowi gwarancję otrzymania wirtualnego dowodu lub prawa jazdy. Oczywiście wszystko to pod przykrywką sprzedaży dokumentu „kolekcjonerskiego”.

Do czego Polacy wykorzystują podróbki mDowodu osobistego? Na ogół do zupełnie trywialnych rzeczy. Jak sugeruje Demagog nierzadko dochodzi przy ich pomocy do zakupu alkoholu lub napojów energetycznych. Przestępcy kierują przekaz do młodocianych, sugerując brak problemów z zakupem tychże.

Jak rozpoznać podróbkę mDowodu osobistego?

Ministerstwo Cyfryzacji jest świadome skali problemu i zapowiada walkę z oszustami między innymi poprzez kampanię informacyjną. Ta ma wyjaśniać zasady działania mDowodu i nakłaniać do jego skrupulatnej kontroli – nie „na oko”, a poprzez zwracanie uwagi na cechy świadczące o jego autentyczności – w tym falującą flagę Polski i zielony napis o treści „dokument ważny”. Nie powinno się jednak polegać wyłącznie na nich. Ba, istnieje tylko jeden skuteczny sposób weryfikacji.

Podróbkę mDowodu osobistego da się łatwo wykryć poprzez zeskanowanie kodu QR po kliknięciu opcji „Pokaż kod QR”.

Wykluczenie technologiczne to mit? Starsze pokolenie Polaków ogarnia temat
aplikacje androidaplikacje iOSmobywatelpolskaprawo
Idź do oryginalnego materiału