I oto minął kolejny kwartał, zupełnie nie wiem kiedy! Wpadnijcie poczytać, co się u mnie wydarzyło przez ostatnie trzy miesiące i jakie mam plany na końcówkę 2018 roku. Przed Wami podsumowanie kwartału!
Jeśli czytacie moje kwartalne podsumowania, pewnie wiecie, iż ten kwartał rozpoczęłam inaczej niż zwykle. Zaczęło się bowiem od miesiąca offline i detoksu internetowego. Ciekawi Was jak było? Poczytajcie w tym wpisie. Jak tam pisałam, dzięki odpoczynkowi w lipcu, miałam o wiele więcej sił do działania w sierpniu i wrześniu. Ale czy zrealizowałam plany na ten kwartał? Czas na rozliczenie celów, którymi podzieliłam się z Wami w tym artykule.
We wpisie z celami umieściłam link do ankiety, w której pytałam Was, co najchętniej przeczytalibyście na blogu oraz o to, czy chcecie mnie oglądać na YouTube. Zajmijmy się najpierw blogiem. Wygrały wpisy techniczne i praktyczne pokazywanie, jak tworzyć własną aplikację krok po kroku.
Uznaję te punkty za spełnione, ponieważ w tym kwartale pojawił się na blogu wpis opisujący, jak tworzyć fiszki z JavaScriptu, który czytaliście bardzo chętnie. Ponadto ruszyłam z serią Własna aplikacja krok po kroku, gdzie pokazuję, jak stworzyć projekt do portfolio. Pojawiły się już dwa wpisy w temacie: jeden otwierający serię, a drugi z podsumowaniem pierwszych prac nad moją aplikacją. Mam zamiar w kolejnym tygodniu podzielić się z Wami raportem numer dwa. Dodatkowo, jak już wspominałam we wpisie otwierającym serię, będziecie mieli okazję też poznać UXową stronę procesu. Wpisy w produkcji!
Poza tym podzieliłam się z Wami moimi przemyśleniami związanymi z tym, czy programowanie musi stać się Waszą pasją, abyście odnieśli sukces w nowym zawodzie. Pojawił się także wpis z listą lektur na jesień.
Jeśli chodzi o YouTube – wiem, wiem, bardzo długo to wszystko trwa. W ankiecie praktycznie jednogłośnie uznaliście, iż chętnie oglądalibyście moje filmiki na YouTube. Jednak przyznam, iż nie wiedziałam jak podejść do tematu. Zwyczajnie też brakowało mi czasu w to, by zabrać się do działania w kwestii nagrywania video. Nie raz już wspominałam, iż obróbka filmów to naprawdę nie jest moja ulubiona rzecz. I cały czas głowiłam się, jak z tego wyjść, bo bardzo lubię mówić (prawie tak, jak pisać) i nie chcę tracić takiej formy kontaktu z Wami. Myślałam, myślałam i wymyśliłam! Będą live’y! Od 24 października będziemy spotykać się co środę o godz. 21:00 na moim kanale na YouTube. Temat na najbliższe tygodnie to: zmiana branży! A dokładnie Projekt: Zmiana branży, o którym więcej Wam napiszę w kolejnych akapitach.
Najpierw skończmy podsumowywanie. Pisałam również o meet-upach grupy “Programuj, dziewczyno!” i donoszę, iż wczoraj odbył się pierwszy meet-up po wakacyjnej przerwie. Frekwencja dopisała, bo była ponad setka dziewczyn! Uczestniczki miały okazję posłuchać prezentacji o tym, jak wygląda rekrutacja do branży IT oraz co to adekwatnie jest ten cały UX. Ogromnie dziękuję dziewczynom z Egnyte Poland za prelekcje i zajęcie się poprowadzeniem spotkania. Mnie niestety totalnie rozłożyła choroba i musiałam zostać w domu. Ale meet-up na tym zupełnie nie ucierpiał Dobrze wiedzieć, iż nie jestem niezastąpiona, a społeczność radzi sobie beze mnie całkiem fajnie.
W tym roku planuję jeszcze dwa meet-upy. Jeden odbędzie się 14 listopada, drugi wstępnie planowany jest na 12 grudnia. jeżeli ktoś z Was ma ochotę wystąpić i podzielić się swoją wiedzą albo historią zmiany branży, koniecznie napiszcie do mnie na joanna@wakeupandcode.pl.
Co jeszcze było w planach? Konferencje! Sezon konferencyjny dopiero się rozpoczął, ale pod koniec września miałam okazję uczestniczyć w Element UX Talks. Wydarzenie było po prostu super! Ja na co dzień UXem się nie zajmuję, współpracuję z UXowym zespołem, jednak sama nie zajmuję się takimi kwestiami. I jak wielokrotnie wspominałam, nie przychodzi mi z łatwością wymyślanie czegoś, co jest i ładne i funkcjonalne. Owszem, jak dostanę wzór, zakoduję coś bez problemu, ale samodzielne wymyślanie układów, funkcjonalności, itp, to zupełnie nie dla mnie.
Jednak uważam, iż to, iż czegoś nie robimy na co dzień, nie znaczy, iż nie warto się tym zainteresować. Siedzę przecież we front-endzie, buduję coś, z czego korzystają użytkownicy. Dobrze więc wiedzieć, jakie mechanizmy kierują projektowaniem layoutów, dlaczego coś powinno być zrobione tak, a nie inaczej.
Przyznam, iż nie miałam jakichś konkretnych oczekiwań wobec konferencji. Po prostu chciałam trochę posłuchać o UXie, o którym nie wiem za dużo. A zostałam zaskoczona totalnie pozytywnie! Prelekcje były super interesujące i organizatorkom należy się wielki plus za temat przewodni spotkania, którym był FAIL, czyli porażka. Świetne podejście do tematu i niewiarygodne jak wiele konstruktywnych wniosków można wyciągnąć opierając się na porażkach. Byłam zaskoczona niezwykle!
Co jeszcze mnie zaskoczyło to fakt, iż UX to przecież ogrom spraw! Przyznam, iż chyba dość prosto podchodziłam do tematu. Tymczasem tematyka prelekcji była naprawdę różnorodna, zahaczająca o problemy z wykluczeniem w sieci, budowaniem dla konkretnych grup społecznych, nowoczesne technologie, potrzeby przyszłych pokoleń, kreatywność… Mnóstwo tego było, a wszystko podane w fajny, czytelny sposób (wielki plus za podsumowujący slajd w każdej prezentacji, to naprawdę wiele daje). Duże brawa dla organizatorek, czyli dziewczyn z Element Talks i Agi z The Awwwesomes.
Jak już jesteśmy przy konferencjach, to gwałtownie podzielę się moimi planami. Otóż już w przyszłym tygodniu zadebiutuję na konferencji w roli prelegentki! Na meet.js Summit 2018 opowiem o tym, w jaki sposób JavaScript przypomina każdy język obcy, który znacie. Ogromnie jestem podekscytowana, ale też zestresowana! Prezentacja już gotowa i przećwiczona. Zobaczymy, jak wyjdzie na żywo!
Ponownie z prezentacją o językach będę miała okazję wystąpić na JS Poland w listopadzie. A co, jak już ruszać na JavaScriptowe konferencje, to na całego W Warszawie pojawię się w tym roku raz jeszcze na TEDx Warsaw Women, gdzie poprowadzę mini warsztaty z podstaw programowania. Szczegóły całkiem niedługo.
Zanim opowiem Wam o moim największym blogowym projekcie tej jesieni, jeszcze kilka przemyśleń, co do tego kwartału. Dzięki lipcowi offline i szeregowi zdarzeń zdrowotno-rodzinnych (ale enigmatyczne stwierdzenie!) zmuszona byłam dużo w tym kwartale odpoczywać. Oj, bardzo ciężko mi to przychodziło! A kiedy już pomyślałam, iż jest ok i w końcu mam energię do działania, to pokonało mnie zapalenie gardła i zatok, z którymi męczę się już drugi tydzień… Paradoksalnie, pokazało mi to, iż jak odpoczywam, nie wali się świat. I naprawdę mogę czasem odpuścić.
Jeśli więc piszecie do mnie z prośbą o patronat nad jakimś wydarzeniem związanym z IT albo chcecie, bym gdzieś się pojawiła czy też pomogła Wam w organizacji jakiegoś eventu, nie zdziwcie się, iż odmawiam. Mam kilka projektów, w które jestem zaangażowana i na razie nie mam zamiaru zwiększać ich liczby. Postanowiłam trochę odpuścić i skupić się na tym, co już zaczęłam. Trochę mi to zajęło, ale doszłam do wniosku, iż odpoczynek jest bardzo ważny. I muszę się go nauczyć. Na razie idzie całkiem dobrze.
Odpoczynek to jedno, ale projekty to drugie! Wierzę w umiejętne planowanie, dlatego znalazłam czas, aby rozpocząć Projekt: Zmiana branży. Co to takiego? O szczegółach będzie osobny wpis (na dniach!), ale dziś już trochę Wam napiszę. Dostaję od Was mnóstwo pytań o zmianę branży i o to, jak zostać front-end developerem mając zupełnie inny zawód. I postanowiłam to wszystko zebrać w formie kursu online. Kurs powstaje razem ze Strefą kursów, tak jak mój ostatni kurs: Programuj, dziewczyno!. Będzie tam wszystko, co musicie wiedzieć, aby z sukcesem zaplanować i zmienić branżę.
Zdaję sobie jednak sprawę, iż nie wszystkim odpowiada forma kursu online i nie każdy ma ochotę taki kurs kupić. A chciałabym dotrzeć do jak największej liczby osób! Dlatego powstawanie kursu zamieniłam w cały, duży projekt. Kurs jest tylko jego częścią. Co poza tym? Spotkania live na YouTube. Jak już wspominałam, od 17 października co środę widzimy się na moim kanale na live. Filmy oczywiście będą także dostępne później. Dokładny rozkład jazdy przedstawię Wam w dedykowanym dla projektu wpisie, ale teraz już zdradzę, iż zaprosiłam do współpracy super gości! Ogromnie się cieszę, iż tak wiele osób zaangażowało się w inicjatywę chcąc się podzielić swoją wiedzą. Ciekawi Was, o czym będą live’y? Wypatrujcie wpisu na blogu już w ten weekend! I rezerwujcie sobie środowe wieczory Oprócz video na blogu pojawią się wywiady z osobami zaangażowanymi w projekt. Będą też materiały, które pomogą Wam zaplanować zmianę branży. Ale dziś już więcej nie piszę!
Miało być krótko, a rozpisałam się jak zwykle. To tyle, jeżeli chodzi o plany. Jak widzicie będzie i kontynuacja serii o własnej aplikacji, i w końcu start regularnych video na YouTube, i nowy kurs online. I przede wszystkim – cały duży Projekt: Zmiana branży. Koniecznie zapiszcie się na dedykowaną dla projektu listę, jak nie chcecie przegapić filmów, artykułów i innych niespodzianek w temacie.
A może jest coś, o czym chcielibyście przeczytać na blogu? Albo może obejrzeć o tym live na YouTube? Podzielcie się w komentarzach albo napiszcie maila na joanna@wakeupandcode.pl. I pamiętajcie, wszystkie komentarze są dla mnie bardzo cenne i bardzo Was zachęcam, abyście dzielili się ze mną swoimi przemyśleniami. Czekam na wiadomości! I życzę Wam udanego ostatniego kwartału tego roku!