Polacy wspólnie z Francuzami zajęli drugie miejsce podczas piętnastej edycji Locked Shields 2025. W tym roku w ćwiczeniu udział wzięło około 4000 uczestników z 41 państw. Zostali oni podzieleni na siedemnaście zespołów wielonarodowych. Zadaniem każdego z nich była obrona wirtualnego państwa Berylia przed atakami przeciwnika z Crimsonii.
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni
Locked Shields to coroczne ćwiczenie, organizowane od 2010 r. przez NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE). Bardzo wiernie odwzorowuje zmasowane ataki na infrastrukturę w cyberprzestrzeni. Do zadań zespołów, które stają w jego obronie należy nie tylko wykazanie się umiejętnościami technicznymi i odparcie tych cyber-ataków ale również pokazanie całego złożonego procesu zarządzania sytuacja kryzysową.
W tym roku polscy i francuscy specjaliści, pod dowództwem oficera z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni pracowali w jednym zespole. Do zawodów przygotowywali się od kilku miesięcy poprzez udział w telekonferencjach, seminariach, opracowując dokumentację oraz procedury do działania podczas ćwiczenia. W efekcie, po 48 godzinach ciężkiej pracy, zajęli drugie miejsce na siedemnaście biorących udział w zawodach zespołów.
W zeszłym roku wspólnie z finami zdobyli złoty medal. Rywalizacja była niezwykle zaciekła. Przez większość zawodów, polsko-francuski zespół utrzymywał się na pierwszym miejscu. Ostatecznie, po zsumowaniu wszystkich punktów, pierwsze miejsce zajął zespół specjalistów z Niemiec i Singapuru a na trzecim uplasowały się Włochy w zespole ze Słowenią i USA.
Przeczytaj także: CBZC przerwało proceder oszustw na blika >>
Zawody Locked Shields 2025 były szczególnie wymagające. Zmagano się z wieloma symulacjami ataków na złożone systemy informatyczne, które odzwierciedlały rzeczywiste scenariusze zagrożeń. Zespół polsko-francuski musiał wykazać się nie tylko wiedzą techniczną, ale także zdolnością szybkiego podejmowania decyzji i skutecznego zarządzania kryzysowego. Pomimo tego, wykazali się oni niezwykłą wiedzą, umiejętnościami i zdolnością współpracy, co pozwoliło na osiągnięcie tak wysokiego wyniku. Sukces polsko-francuskiego zespołu jest dowodem na to, iż kooperacja międzynarodowa w dziedzinie cyberbezpieczeństwa jest kluczowa w obliczu coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń.
Locked Shields są jednymi z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na świecie. realizowane są co roku i przyciągają zespoły z całego globu, które następnie rywalizują w symulacji obrony sieci przed cyberatakami.
Skupiają one wysiłek zespołów wielu krajów, którzy posługują się różnymi procedurami, często mają odmienne regulacje prawne, doświadczenie, mówią w różnych językach a łączy ich wspólna praca na rzecz zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Ta kooperacja i bezprecedensowa wymiana doświadczeń zaowocuje w przyszłości zwiększeniem skuteczności ich wspólnych działań.
Źródło: DKWOC