Polacy spokojni o pracę w dobie AI. Ale tylko o swoją

homodigital.pl 4 miesięcy temu

Polacy wydają się spokojni o swoją pracę w dobie sztucznej inteligencji (AI). Tylko 3% pracowników obawia się, iż zostaną zastąpieni przez nową technologię. Więcej z nas dostrzega bardziej ogólne zagrożenie – dla całego rynku pracy. Według szacunków firmy pośrednictwa pracy Personnel Service, opartych na metodologii MFW, negatywny wpływ na pracę ze strony AI może odczuć choćby co trzeci/trzecia z nas.

Jak wynika z badania Personnel Service, oprócz tych 3% spodziewających się utraty własnej pracy, więcej Polaków ma inne odczucia. Ok. 16% Polaków oczekuje, iż AI zastąpi ich w części zadań a 10% uważa, iż sztuczna inteligencja będzie dla nich wsparciem w pracy. Niemal co trzeci pracownik nie spodziewa się żadnego wpływu technologii AI na swoją pracę a 41%… nie ma pojęcia, co się wydarzy.

Personnel Service zastosował metodologię Międzynarodowego Funduszu Walutowego, by oszacować wpływ najnowszej technologii na naszą pracę. Według szacunków agencji, spośród przeszło 17 mln pracowników w Polsce, 40% nie odczuje wpływu AI na swoją pracę. Z kolei 27% odczuje pozytywny wpływ, bo sztuczna inteligencja będzie komplementarna w stosunku do ich obecnych zadań. Jednak z szacunków wynika, iż aż 32% może zostać zastąpionych przez technologię.

„Zmiany dotkną … bardziej osoby o średnich i wysokich kompetencjach, niż niskich, co odróżnia tę rewolucję od innych. Niektóre rodzaje zadań znikną całkowicie. To naturalnie rodzi obawę o utratę miejsc pracy, choć wydaje się, iż Polacy wciąż śpią spokojnie” – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Zbyt spokojni o swoją pracę w dobie AI. Ale nie do końca nierealistyczni

Z badania wynika, iż Polacy wydają się zbyt spokojni o swoją pracę w dobie AI. Jednak nie są aż tak oderwani od realiów i nieświadomi wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy.

Personnel Service zadał też pytanie z innej strony, mniej osobistej. Chciał się dowiedzieć, dla jak dużej części pracowników w Polsce AI jest zawodowym zagrożeniem. Niemal co trzeci pracujący spodziewa się, iż negatywny wpływ technologii odczuje co najmniej 20% pracowników. Tylko co piąty spodziewa się, iż ten negatywny wpływ nie przekroczy 10% pracowników.

Jak dotąd automatyzacja nie wpłynęła negatywnie na polski rynek pracy. Jak pisaliśmy w marcu, pośród firm, które już wdrożyły automatyzację lub AI, tylko mniej niż co czwarta zwolniła więcej niż jednego pracownika, a 55% nie zwolniło ani jednego. Wynika to z braku rąk do pracy – firmy wolą szkolić pracowników do nowych zadań niż ich zwalniać.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Idź do oryginalnego materiału