Politechnika Wrocławska w ramach projektu PL-5G stworzyła unikatową sieć. Pierwszą w Europie prywatną sieć 5G w trybie Stand Alone w paśmie fal milimetrowych 26GHz. Dolnośląska uczelnia dodała do tego jeszcze laboratorium usług oraz internetu rzeczy.
Na czym polega unikatowość sieci Politechniki Wrocławskiej? Jak tłumaczy uczelnia, „sieci operatorskie uruchamiane są w trybie NSA (Non-Standalone), zakładającym współistnienie z LTE i korzystanie z rdzenia sieci LTE”. Natomiast sieć 5G na uczelni „jest oparta zarówno na części radiowej 5G New Radio, jak i na rdzeniu 5G”.
Zaletą pasma 26GHz jest słabe zagospodarowanie tej części pasma, co pozwala na pracę w bardzo szerokich kanałach częstotliwościowych, praktycznie nieosiągalnych w niższych partiach widma, dodaje uczelnia. Mały zasięg takiej sieci, liczony w dziesiątkach metrów, nie jest przeszkodą dla sieci o zasięgu lokalnym. Nie jest to przeszkoda nie tylko w laboratorium, ale na przykład – wzdłuż miejsc tłumnie odwiedzanych.
„Ustawienie szeregu takich nadajników wzdłuż np. deptaka, alei handlowej, promenady czy w centrum konferencyjnym pozwala na uzyskanie bezprecedensowo dużej pojemności powierzchniowej, mierzonej w megabitach na sekundę na metr kwadratowy” – mówi, cytowany w komunikacie PWr profesor Kamil Staniec.
Uczelnia postanowiła w pełni wykorzystać możliwości badawcze związane z siecią 5G. Zakupiła więc również sprzęt do badań w zakresie internetu rzeczy oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, w tym – wyspecjalizowany węzeł obliczeniowy, wspierający potrzeby uczenia maszynowego.
To część większego projektu
Laboratorium i sieć PWr jest częścią szerszego projektu PL-5G o wartości przeszło 215 mln złotych. W projekcie uczestniczyły też: Politechnika Warszawska (lider), Instytut Łączności, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, AGH, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Projekt zakładał powstanie trzech laboratoriów:
- Laboratorium sieci 5G ‑ zbudowanego na bazie rozwiązań producentów technologii 5G. Laboratorium obejmuje w pełni funkcjonalną sieć rdzeniową 5G wdrożoną w formie ogólnokrajowego systemu rozproszonego, połączonego siecią szkieletową oraz zróżnicowane rozwiązania sieci dostępowej (bezprzewodowe i przewodowe sieci dostępowe, brzegowa chmura obliczeniowa).
- Laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej 5G ‑ zawierającego symulatory technologii 5G oraz aparaturę pomiarową umożliwiającą prowadzenie zróżnicowanych badań związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci 5G oraz związanych z nią aplikacji i usług.
- Laboratorium otoczenia 5G zawierającego urządzenia i oprogramowanie służące opracowaniu nowych rozwiązań sieciowych, platform i aplikacji bazujących na technologii 5G, takich jak np. rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT), systemów przemysłowych (Industry 4.0) czy pojazdów autonomicznych i sterowanych.
To tym trzecim laboratorium jest infrastruktura, która powstała na PWr.
Nie wszyscy są entuzjastami 5G. Niegdyś pisaliśmy o niechęci lokalnych włodarzy do wprowadzenia tej sieci na terenie gminy.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, DreamStudio