
Grupa Niewiadów oficjalnie zapowiedziała powrót do wielkoskalowej produkcji min przeciwpiechotnych.
To decyzja nie tylko strategiczna, ale też bezprecedensowa, zwłaszcza w kontekście wypowiedzenia przez Polskę Traktatu Ottawskiego. Wszystko wskazuje na to, iż nasz kraj przygotowuje się do odbudowy pełnej suwerenności przemysłowej w zakresie tego uzbrojenia.
W czerwcu 2025 r. Sejm przegłosował ustawę wypowiadającą tzw. Traktat Ottawski, czyli międzynarodowe porozumienie z 1997 r., które zakazywało produkcji, użycia, przechowywania i przekazywania min przeciwpiechotnych. Polska dołączyła do tego traktatu w 2012 r., ale po kilkunastu latach zdecydowała się na fundamentalną zmianę stanowiska.
Powody? W obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i rosnącego zagrożenia ze strony Rosji Polska i jej bałtyccy sąsiedzi zaczęli kwestionować sensowność zakazu stosowania min przeciwpiechotnych.
Nasze kraje argumentują, iż w przypadku potencjalnego konfliktu zbrojnego, miny mogą stanowić skuteczną barierę obronną, utrudniającą ruchy wojsk wroga i chroniącą najważniejsze obiekty infrastruktury. Większość europejskich państw jest sygnatariuszem konwencji i uznaje miny przeciwpiechotne za broń zakazaną. Z kolei państwa takie jak USA, Rosja i Chiny nigdy nie podpisały Traktatu ottawskiego.
ZSP Niewiadów gotowy do działania. Produkcja ruszy już w 2027 roku
ZSP Niewiadów to nie nowicjusz w świecie amunicji i materiałów wybuchowych. Firma posiada pełną dokumentację techniczną dotyczącą produkcji min oraz rozbudowaną infrastrukturę: od linii do prasowania, przez elaborację, aż po końcowy montaż.
Posiadamy zarówno know-how, jak i środki techniczne, by podjąć się tego strategicznego wyzwania. Chcemy przywrócić Polsce pełną niezależność w zakresie produkcji min przeciwpiechotnych – mówi Grzegorz Niedzielski, prezes PGM S.A. oraz Grupy Niewiadów S.A.
Zgodnie z planem, pierwsze masowe serie min mają zjechać z taśm produkcyjnych już w 2027 r. Wykorzystywane będą technologie zalewowej elaboracji i prasowania materiałów wybuchowych, nowoczesne i sprawdzone rozwiązania pozwalające na szybkie skalowanie produkcji.
Więcej na Spider’s Web:
Fabryka Elaboracji i Polskie Centrum Prefabrykacji
Za decyzją o wznowieniu produkcji stoi konkretna inwestycja. ZSP Niewiadów rozpoczął budowę nowoczesnej Fabryki Elaboracji oraz Polskiego Centrum Prefabrykacji Materiałów Wybuchowych. Te dwa podmioty będą odpowiadać za rozwój i wdrożenie technologii potrzebnych do seryjnego wytwarzania min przeciwpiechotnych.
Inwestycja ma zostać ukończona w ciągu kilkunastu miesięcy i pozwoli firmie osiągnąć pełną gotowość operacyjną jeszcze przed końcem 2026 r.
Zakład z Niewiadowa zwiększył już swoje zdolności w zakresie przetwarzania materiałów wybuchowych, dzięki czemu będzie w stanie produkować nie tylko same miny, ale też inne specjalistyczne środki bojowe.
Produkcja już trwa – ale jeszcze nie min
Choć produkcja min dopiero wystartuje, ZSP Niewiadów już dziś działa na rzecz polskiej armii. Na zlecenie Agencji Uzbrojenia firma dostarcza m.in. Uniwersalne Ładunki Kumulacyjne (UŁK), które służą do niszczenia sprzętu wojskowego oraz wykonywania ukryć strzeleckich w twardym gruncie.
Drugim produktem są zapalniki tarciowo-lontowe ZLT-50 – precyzyjne mechanizmy inicjujące eksplozję materiału wybuchowego.
Te zamówienia to nie tylko dowód zaufania ze strony państwa, ale też istotny test technologiczny przed powrotem do produkcji znacznie bardziej złożonych systemów uzbrojenia. Firma jest też gotowa do produkcji amunicji 155 mm.
W tle tych wszystkich wydarzeń warto przypomnieć, iż w 2025 r. doszło do fuzji notowanej na NewConnect Polskiej Grupy Militarnej S.A. z Grupą Niewiadów S.A. Powstała w ten sposób nowa grupa kapitałowa, która łączy kompetencje technologiczne, inżynieryjne i operacyjne. Dzięki połączeniu zasobów możliwe stało się m.in. rozpoczęcie prac nad odbudową krajowej produkcji min.
Czy Polska znowu stanie się potęgą w produkcji min?
Nie ulega wątpliwości, iż decyzja o wypowiedzeniu Konwencji Ottawskiej i rozpoczęciu przygotowań do produkcji min przeciwpiechotnych to jedna z najważniejszych zmian w polskiej polityce obronnej od lat.
Choć temat budzi kontrowersje na arenie międzynarodowej, w kraju coraz więcej mówi się o potrzebie silniejszego odstraszania i zabezpieczenia granic.
ZSP Niewiadów, dzięki zapleczu technologicznemu i doświadczeniu, staje się kluczowym ogniwem tego procesu. jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za dwa lata Polska zyska nie tylko nową fabrykę uzbrojenia, ale także realny wpływ na kształtowanie własnej strategii obronnej.