Problemy Intela nie ustają. AMD kradnie mu rynek

homodigital.pl 1 miesiąc temu

Problemy Intela nie ustają. Firma nie tylko przegapiła – w dużej mierze – rewolucję AI, nie tylko oddaje kolejne udziały (niegdyś wynoszące niemal 100%) w rynku procesorów dla centrów danych, ale i coraz słabiej sobie radzi na rynku procesorów konsumenckich. Tutaj powoli dogania Intela długoletni rywal – AMD.

Ostatnich kilka lat nie było najlepsze dla Intela. Firma dość późno obudziła się, jeżeli chodzi o procesory dla sztucznej inteligencji – od lat robi je Nvidia i boom na generatywną sztuczną inteligencję wywindował jej wartość rynkową do przeszło 3 bln dolarów. W tym czasie wartość Intela, niegdyś niekwestionowanego lidera na rynku procesorów komputerowych spadła do ok. 100 mld dolarów. Intel jest teraz wart mniej niż jego wieloletni rywal na rynku procesorów – AMD.

Gdzie nie spojrzysz – problemy Intela

Jeszcze 20 lat temu Intel wydawał się być niekwestionowanym królem procesorów. AMD zajmowała się głównie kopiowaniem rozwiązań giganta (choć odkąd pojawiły się procesory Athlon widać było, iż ma większe ambicje, a inna konkurencja tak naprawdę nie istniała.

Pierwszym ciosem dla Intela było pojawienie się telefonów. Intel od strony procesorów, podobnie jak Microsoft od strony oprogramowania, kompletnie tę rewolucję przespał. Ze skutkami widocznymi do dzisiaj – Intel na rynku telefonów i tabletów praktycznie nie istnieje.

Potem pojawiły się procesory Ryzen od AMD i Intel przestał – przynajmniej na jakiś czas – być królem wydajności.

No i w końcu przyszła rewolucja AI – i Intel znowu był nieprzygotowany. Nvidia zaczęła zarabiać miliardy, nieco spóźnione AMD starało się gonić odwiecznego rywala – tym razem na rynku kart graficznych, czyli Nvidię. A Intel? Po dość długim czasie zaoferował procesory Ultra z akceleratorami AI – i okazało się, iż konkurencja zostawiła Intela w tyle.

W międzyczasie AMD, ze swoimi procesorami Epyc zaczęła podgryzać udziały Intela w rynku, na którym dominował od zawsze – centrów danych.

Konsumenci też się odwracają od Intela?

Również na rynku konsumenckim trendy dla Intela nie są zbyt pozytywne. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udział AMD w rynku procesorów dla komputerów biurkowych wzrósł o niemal 10 punktów procentowych do 28,7%. To potężny skok dla AMD – i spory ubytek dla Intela. Od pewnego czasu procesory AMD są szczególnie lubiane przez graczy. Przewaga Intela w zastosowaniach niegamingowych ma mniejsze znaczenie – bo większość standardowych użytkowników i tak w pełni tych możliwości nie wykorzysta.

Problemy Intela to oczywiście niedobre wiadomości dla Polski – niedawno Intel ogłosił, iż ze względu na trudności finansowe musi zawiesić projekty inwestycyjne w Niemczech i w naszym kraju. Więc, choć jestem fanem (i użytkownikiem) produktów AMD od wielu, wielu lat, to kibicuję powrotowi Intela do dobrej formy. Ale tym razem już bez (faktycznego) monopolu.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Idź do oryginalnego materiału