Produktywność na co dzień – Mój sposób planowania

bugajsky.pl 4 lat temu

W tym wpisie przedstawię narzędzia jakie wykorzystuję na co dzień do organizacji czasu pracy. Opowiem także o tym w jaki sposób planuję miesiąc, tydzień oraz dzień. We wcześniejszym wpisie tego cyklu – Produktywność na co dzień – Od czego zacząć? opowiedziałem o metodzie Getting Things Done, którą również wykorzystuję do planowania swojej pracy.

Narzędzia wspierające produktywność

Apple Calendar

W kalendarzu zapisuje wydarzenia, które mają określoną datę i nie mogę o nich zapomnieć. Najczęściej są to wizyty u lekarza, zaplanowane wpisy, przypomnienia o urodzinach oraz imieninach. Dzięki możliwość wyłączaniu, włączaniu oraz dostosowaniu przypomnień dla wszystkich wydarzenia osobno, nie jestem bombardowany milionami powiadomień z tej aplikacji. Dodatkowo w kalendarzu dzięki skonfigurowanego Google Calendar planuje swoją pracę.

Apple Notes

W tym miejscu przechowuje wszystkie swoje pomysły oraz myśli. Mam tam zachowanych wiele projektów jakie chciałbym w przyszłości zrealizować. Niektóre z nich są szczegółowo opisane, posiadają informacje o tym jakie powinny zawierać funkcjonalności oraz jak powinien wyglądać interfejs użytkownika. Notatki to także miejsce, w którym przechowuje przepisy kulinarne (zdarza mi się czasem coś dobrego zrobić w kuchni), pomysły na wycieczki i inne niespodzianki, jakimi zaskoczę w przyszłości moją ukochaną. Innymi słowy Notatki to taki magazyn, do którego wkładam większość pomysłów jakie pojawiają się w mojej głowie.

Things 3

To moja główna aplikacja, w której znajdują się zadania do wykonania w najbliższym czasie. Wszystkie zadania oczywiście pogrupowane według odpowiednich projektów, tak by móc szybko i wygodnie nawigować po nich. Aplikacja ta posiada możliwość oznaczania zadań do wykonania Sometime, często korzystam z niej w przypadku planowania wpisów. Zakładka Anytime pozwala na przeglądanie zadań do wykonania w bliższej przyszłości. Dodatkową opcją z której zdarza mi się korzystać jest możliwość oznaczania zadań do wykonania Dziś wieczorem, dzięki czemu zadania wieczorne są oddzielone od zadań do wykonania w ciągu dnia.

Forest Stay Focused

To prosta aplikacja, która pozwala skupić się przez określony czas na pracy, poprzez brak możliwości korzystania z telefonu. Motywem przewodnim aplikacji jest sadzenie krzewów i drzew. W momencie kiedy włączamy odliczanie wyjście z aplikacji powoduje zakończenie go i uschnięcie rośliny. Po ukończeniu odliczania, zostajemy wynagrodzeni monetami, które później możemy wymienić na nowe rodzaje drzew lub zasadzić prawdziwe drzewo w Afryce.

Planowanie miesiąca

Moje plany dla wszystkich kolejnego dnia miesiąca zaczynają się od zaplanowania całego miesiąca i tego co dokładniej chciałbym zrobić. Kiedy zbliża się koniec poprzedniego miesiąca i początek następnego miesiąca siadam i zbieram początkowo w myślach to co chciałbym zrobić i osiągnąć przez kolejnych 30 dni. Po skończeniu w głowie listy rzeczy do zrobienia zabieram się do pisania wpisu z podsumowaniem miesiąca, w którym na początku opowiadam o tym co udało się i nie udało się zrobić w poprzednim miesiącu, a następnie opisuje to co chciałbym osiągnąć w nadchodzącym.

Planowanie tygodnia

Planowanie tygodnia odbywa się najczęściej weekendowym wieczorem. Przeglądam co pozostało do zrobienia z planu miesięcznego i wybieram co chciałbym zrealizować już w nadchodzącym tygodniu, a co jeszcze może poczekać. Dzięki takiemu podejściu mam wybranych kilka większych zadań jakie są do zrobienia przez kolejnych 7 dni.

Planowanie dnia

Każdego wieczora przeglądam zadania z kończącego się dnia. Najlepszy moment to ten kiedy w sekcji Dziś jest pusto, choć przyznaję się, iż są takie dni, kiedy sekcja ta nie jest pusta. Wtedy przenoszę te zadania na inne dni, tak by do końca tygodnia zrealizować plan tygodniowy.

Podsumowanie

W codziennym funkcjonowaniu staram się wykorzystywać możliwości jakie dają aplikacje. Things 3 to moja główna aplikacja do zarządzania zadaniami, jednak nie jest to jedyna aplikacja, dzięki której jestem w stanie panować nad swoim dniem, tygodniem czy miesiącem. Kalendarz pozwala mi zapanować nad wydarzeniami ściśle związanymi ze mną. Notatki to miejsce, w którym gromadzę swoje myśli, dzięki czemu zdecydowanie rzadziej czuję, iż jakiś pomysł uciekł z mojej głowy bezpowrotnie. Forest Stay Focused to prosta aplikacja, która przyczynia się do zwiększenia produktywności, poprzez wyłączenie się na zewnętrzne bodźce takie jak powiadomienia z telefonu.

Wszystkie te aplikacje tworzą spójny ekosystem, który towarzyszy mi każdego dnia, nie zależnie od tego gdzie jestem oraz z jakiego urządzenia w tej chwili korzystam.

Jeżeli podoba Ci się to co robię na blogu, wesprzyj mnie obserwując moje profile społecznościowe Fanpage, Twitter oraz

. Dzięki temu nie ominie Cie żaden wpis.

Idź do oryginalnego materiału