![](https://imagazine.pl/wp-content/uploads/2025/02/2025-02-11-YouTube-Tapo-C212-thumbnail.jpg)
Kilka miesięcy temu zacząłem poszukiwania niezawodnych kamer, które współpracowałyby prawidłowo z HomeKit Secure Video, ale niestety wygląda na to, iż nic takiego nie istnieje. Pozostało mi zatem zdecydować się na, „według internetu”, jeden z paru topowych systemów kamer domowych – Tapo od TP-Link. Zaczynam projekt od modelu C212.
Tapo C212 to kamera, która obraca się o 360° wokół osi poziomej i dodatkowo ma znaczny zakres pionowy – 114°. Obsługuje karty microSD do 512 GB oraz Tapo Care, czyli wysyłanie nagrań do chmury. Jest oczywiście tryb nocny, wbudowany mikrofon, głośnik, alarm, a sensor ma rozdzielczość 2304×1296 px, więc możemy rozmawiać np. z naszym psem, gdy jesteśmy poza domem. Tryb Away pozwala na spory zakres konfiguracji tego, co kamery mają wykrywać i jak się zachowywać.
Więcej szczegółowych informacji na temat samej kamery Tapo C212 znajdziecie na wideo, które przygotowałem z tej okazji. Przy okazji z góry dziękuję za wspieranie w postaci subów, like’ów i komentowania – to bardzo pomaga.
Home Assistant
Istotniejszy dla mnie jest projekt, którego ta kamera będzie częścią, czyli uruchomienie Home Assistanta, który stanie się podstawą na przyszłość. Zacznę jednak od integracji, za jego pomocą, właśnie systemu kamer Tapo, co powinno pozwolić na pełne udostępnienie ich HomeKitowi z pełnym wsparciem dla HomeKit Secure Video.
Od strony hardware’owej wstępnie zdecydowałem się na „Home Assistant Yellow Kit with Power Supply” od Seeed Studio, oparta o Raspberry Pi 5 oraz CM51, który mam nadzieję, iż ogarnie kamery odpowiednio dobrze. Są raporty, iż HKSV jest dosyć wymagające, jeżeli chodzi o moc obliczeniową, ale wiele osób też zdradza, iż RPi 5 daje radę. jeżeli nie, to pozostanie przesiadka na znacznie droższy NUC albo Mac Mini, ale tego chciałbym uniknąć – zależy mi na mniejszym rozwiązaniu.
fot. Seeed Studio Wiki
Kolejnym ciekawym urządzeniem, które rozważam, to Seeed Studio reTerminal DM, który opiera się również o Raspberry Pi z Compute Module, ale jest kompletnym urządzeniem z ekran dotykowym, którego można od razu wykorzystać jako centrum sterowania dla naszego domu. Nie ukrywam, iż jest to coś, co bardzo mnie kusi, ale za mało jeszcze na ten temat wiem, aby być pewnym siebie w wyborze – produkt ma inne zastosowania, a wykorzystanie go pod HA wydaje się być drugorzędnym zastosowaniem, co również komplikuje proces instalacji części software’owej.
Więcej na ten temat na pewno poruszymy w piątkowym odcinku nr 517 naszego podcastu Nadgryzieni, więc jeżeli macie coś do powiedzenia w temacie, to gorąco zapraszamy do komentowania.
Jeśli artykuł Projekt TP-Link Tapo C212 – system kamer do domu, docelowo z wsparciem dla HomeKit Secure Video przez Home Assistant nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.