Rekordowa operacja INTERPOLU: Ponad 5500 aresztowań i konfiskaty o wartości 400 milionów dolarów w walce z przestępczością finansową
W okresie lipiec – listopad 2024 r. INTERPOL przeprowadził operację pod nazwą HAECHI V, w którą były zaangażowane organy ścigania z 40 krajów. Zakończyła się aresztem dla ponad 5500 osób podejrzanych o przestępstwa finansowe. Zajęto również aktywa wirtualne oraz waluty o wartości ponad 400 mln USD.
Misja koncentrowała się głównie na siedmiu rodzajach oszustw dokonywanych w szeroko rozumianym Internecie, są nimi:
- phishing głosowy;
- internetowy szantaż seksualny;
- oszustwa inwestycyjne;
- oszustwa matrymonialne;
- nielegalny hazard online;
- dokonywanie włamań na firmowe poczty e-mail;
- oszustwa w handlu elektronicznym.
Wspólne działanie władz Korei i Pekinu przyczyniły się do rozbicia ogromnej grupy phishingowej, która dotknęła ponad 1900 ofiar oraz jest odpowiedzialna za straty finansowe na łączną kwotę ponad 1 miliarda dolarów amerykańskich. Przestępcy podszywali się pod funkcjonariuszy organów ścigania. Przeprowadzenie operacji przyczyniło się do aresztowania co najmniej 27 członków grupy przestępczej, a kolejnym 19 osobą zostały postawione zarzuty.
Podczas trwania operacji INTERPOL wydał Purple Notice (zawiadomienie) w celu zasygnalizowania państwom członkowskim nowej fali oszustw USDT Token Approval Scam. Przestępstwo polega na zachęceniu do inwestycji w kryptowaluty, specjalnie przygotowana instrukcja pozwalająca na wzbogacenie się na popularnej kryptowalucie Tether miała za zadanie zdobyć zaufanie ofiar. Przekonane ofiary uzyskują link do założenia konta inwestycyjnego i przelewają na nie swoje oszczędności, w rzeczywistości autoryzują pełny dostęp dla oszustów, których to następnym krokiem jest przelanie oszczędności ofiar na inne konta.
Valdecy Urquiza Sekretarz generalny INTERPOLU powiedział:
„Skutki cyberprzestępczości mogą być druzgocące – ludzie tracą oszczędności całego życia, firmy zostają sparaliżowane, a zaufanie do systemów cyfrowych i finansowych zostaje podważone”. Podkreślił także istotną rolę współpracy międzynarodowej w zwalczaniu tego typu przestępstw. kooperacja jest głównym elementem aby uczynić oba światy- realny i cyfrowy bezpieczniejszym.
Równolegle do prowadzonej operacji HAECHI V specjaliści ds. przestępstw finansowych INTERPOLU współpracowali z funkcjonariuszami oraz instytucjami finansowymi w ponad 80 krajach. Stosowali oni mechanizm I-GRIP (Global Rapid Intervention of Payments), narzędzie do wstrzymywania płatności. Pomaga ono w szybkim przechwytywaniu skradzionych funduszy.