Rittal przedstawia modułową jednostkę dystrybucji chłodzenia o mocy ponad 1 MW

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


W ścisłej współpracy z hiperskalerami i producentami serwerów, Rittal opracował modułową jednostkę dystrybucji chłodzenia (CDU), która zapewnia moc chłodniczą ponad 1 MW. Będzie to centralny eksponat na stoisku Rittal A24 podczas OCP Global Summit 2024. CDU wykorzystuje bezpośrednie chłodzenie cieczą na bazie wody, co stanowi przykład nowych technologii infrastruktury IT, które umożliwiają zastosowanie sztucznej inteligencji.

Nowa technologia, znajoma obsługa?
„Aby zastosować tę technologię w praktyce, nie wystarczy po prostu zapewnić wydajność chłodniczą i zintegrować rozwiązanie z obiektem – co również przez cały czas stwarza wyzwania” – mówi Lars Platzhoff, dyrektor jednostki biznesowej Rittal Cooling Solutions: „Pomimo nowej technologii rozwiązania muszą pozostać możliwe do zarządzania przez zespół centrum danych w ramach zwykłej usługi. W najlepszym razie należy to wziąć pod uwagę już na etapie projektowania.

OCP jako model projektowania zorientowanego na użytkownika

Jak to działa? Dzięki modularyzacji i zaletom konstrukcyjnym Open Rack V3, którego rozwój Rittal posunął do przodu w projekcie Open Compute Project (OCP): Serwer w szafie rack jest podłączony do centralnych gniazd, zgodnie z przykładem projektu OCP zasilacza i wyloty obiegu wodnego poprzez znormalizowane przyłącza na rozdzielaczu. Zasilanie jest dostarczane przez znormalizowaną szynę zbiorczą DC w szafie. Jednostki funkcjonalne CDU, takie jak centralna jednostka sterująca i kilka jednostek obiegu chłodziwa (CCU), są całkowicie modułowe i można je łatwo wsunąć do szafy. Koncepcja ta oferuje duże korzyści w zakresie obsługi: komponenty takie jak sterownik, czujniki, filtry i zespoły pompowe rozwiązania In-Row można konserwować podczas pracy i łatwo wymieniać dzięki funkcji „hot swap”. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby moduły można było przenosić w sposób podobny do zwykłej obsługi serwerów.

Jaka stanie się następną najlepszą praktyką? I jak?
„Jesteśmy przekonani, iż wydajne rozwiązanie polegające na przetwarzaniu cieczy w ciecz przyciągnie tłumy na szczycie OCP w 2024 r. Z tego rodzaju konfiguracji będą korzystać głównie hiperskalowerzy i inni operatorzy dużych centrów danych” – wyjaśnia Platzhoff: „The podejścia przyjęte przez międzynarodowe firmy zajmujące się hiperskalem po szeroko zakrojonych testach prawdopodobnie wyznaczą standardy w perspektywie średnioterminowej, jednak zwinny sektor kolokacji nie może czekać tak długo”. Większość kolokatorów jest w dużym stopniu skupiona na kliencie i chce gwałtownie zaoferować swoim klientom dobre warunki również w zakresie sztucznej inteligencji i HPC. Kilku z nich planuje także centra danych z rozwiązaniami typu płyn-ciecz. Rittal oferuje również rozwiązania alternatywne, które nie wymagają podłączenia do wody. Wersje ciecz-powietrze chłodzą procesory wodą, ale odprowadzają ciepło do powietrza przez tylne drzwi szafy lub boczną chłodnicę. Nie osiągają takiej samej wydajności chłodzenia i efektywności jak rozwiązania typu ciecz-ciecz, ale można je szybciej wdrożyć w centrach danych bez podłączenia do wody. W ten sposób umożliwiają operatorom centrów danych przeprowadzanie testów przy mniejszym wysiłku i inwestycjach lub tworzenie dla swoich użytkowników indywidualnych „wysp HPC” w centrach danych chłodzonych powietrzem. Wersje te mają funkcję dźwigni, zapewniając bezpośrednie chłodzenie cieczą w centrach danych jako technologię wspomagającą sztuczną inteligencję” – wyjaśnia Platzhoff.



Source link

Idź do oryginalnego materiału