Nowa technologia, znajoma obsługa?
„Aby zastosować tę technologię w praktyce, nie wystarczy po prostu zapewnić wydajność chłodniczą i zintegrować rozwiązanie z obiektem – co również przez cały czas stwarza wyzwania” – mówi Lars Platzhoff, dyrektor jednostki biznesowej Rittal Cooling Solutions: „Pomimo nowej technologii rozwiązania muszą pozostać możliwe do zarządzania przez zespół centrum danych w ramach zwykłej usługi. W najlepszym razie należy to wziąć pod uwagę już na etapie projektowania.
OCP jako model projektowania zorientowanego na użytkownika
Jak to działa? Dzięki modularyzacji i zaletom konstrukcyjnym Open Rack V3, którego rozwój Rittal posunął do przodu w projekcie Open Compute Project (OCP): Serwer w szafie rack jest podłączony do centralnych gniazd, zgodnie z przykładem projektu OCP zasilacza i wyloty obiegu wodnego poprzez znormalizowane przyłącza na rozdzielaczu. Zasilanie jest dostarczane przez znormalizowaną szynę zbiorczą DC w szafie. Jednostki funkcjonalne CDU, takie jak centralna jednostka sterująca i kilka jednostek obiegu chłodziwa (CCU), są całkowicie modułowe i można je łatwo wsunąć do szafy. Koncepcja ta oferuje duże korzyści w zakresie obsługi: komponenty takie jak sterownik, czujniki, filtry i zespoły pompowe rozwiązania In-Row można konserwować podczas pracy i łatwo wymieniać dzięki funkcji „hot swap”. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby moduły można było przenosić w sposób podobny do zwykłej obsługi serwerów.
Jaka stanie się następną najlepszą praktyką? I jak?
„Jesteśmy przekonani, iż wydajne rozwiązanie polegające na przetwarzaniu cieczy w ciecz przyciągnie tłumy na szczycie OCP w 2024 r. Z tego rodzaju konfiguracji będą korzystać głównie hiperskalowerzy i inni operatorzy dużych centrów danych” – wyjaśnia Platzhoff: „The podejścia przyjęte przez międzynarodowe firmy zajmujące się hiperskalem po szeroko zakrojonych testach prawdopodobnie wyznaczą standardy w perspektywie średnioterminowej, jednak zwinny sektor kolokacji nie może czekać tak długo”. Większość kolokatorów jest w dużym stopniu skupiona na kliencie i chce gwałtownie zaoferować swoim klientom dobre warunki również w zakresie sztucznej inteligencji i HPC. Kilku z nich planuje także centra danych z rozwiązaniami typu płyn-ciecz. Rittal oferuje również rozwiązania alternatywne, które nie wymagają podłączenia do wody. Wersje ciecz-powietrze chłodzą procesory wodą, ale odprowadzają ciepło do powietrza przez tylne drzwi szafy lub boczną chłodnicę. Nie osiągają takiej samej wydajności chłodzenia i efektywności jak rozwiązania typu ciecz-ciecz, ale można je szybciej wdrożyć w centrach danych bez podłączenia do wody. W ten sposób umożliwiają operatorom centrów danych przeprowadzanie testów przy mniejszym wysiłku i inwestycjach lub tworzenie dla swoich użytkowników indywidualnych „wysp HPC” w centrach danych chłodzonych powietrzem. Wersje te mają funkcję dźwigni, zapewniając bezpośrednie chłodzenie cieczą w centrach danych jako technologię wspomagającą sztuczną inteligencję” – wyjaśnia Platzhoff.