Rynek komputerów osobistych nieznacznie wzrósł w 2024 roku. Czego możemy się spodziewać teraz?

itreseller.com.pl 18 godzin temu

Dostawy komputerów osobistych w IV kwartale 2024 r. wzrosły o 1,8% w porównaniu z poprzednim rokiem, a globalny wolumen osiągnął poziom 68,9 miliona dostaw, jak wynika ze wstępnych wyników International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker.

Przez cały rok dostawcy komputerów osobistych dostarczyli 262,7 miliona komputerów, co stanowi wzrost o 1% w porównaniu z rokiem 2023. Patrząc w przyszłość na rok 2025, branża komputerów osobistych ma kilka sprzyjających i przeciwnych wiatrów, co sprawia, iż ​​zarówno perspektywy, jak i planowanie popytu są trudne.

„Chociaż rynek odnotowuje wolniejszy powrót do wzrostu, w IV kwartale było trochę miejsca na optymizm, ponieważ dotacje rządowe w Chinach doprowadziły do ​​lepszych niż oczekiwano wyników w segmencie konsumenckim – twierdzi Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań w Worldwide Mobile Device Trackers w IDC. – Poza tym Stany Zjednoczone i niektóre kraje europejskie również wykazały się dobrą wydajnością dzięki promocjom sprzedaży pod koniec roku, a także dzięki przedsiębiorstwom kontynuującym modernizację sprzętu przed końcem wsparcia dla systemu Windows 10, który jest zaplanowany na październik 2025 roku”.

Zbliżająca się zmiana administracji w USA, a wraz z nią groźba nowych i zwiększonych taryf podniosły poziom obaw w całej branży, a niektóre marki chcą wyprzedzić to, co w zasadzie wciąż nie jest pewne.

Badania po stronie podaży wykazały pewne przyciąganie w grudniu, głównie ze strony tych marek, które mają ograniczone moce produkcyjne poza Chinami. Prawdopodobnie jako środek zapobiegawczy w związku z taryfami USA na towary wyprodukowane w Chinach. Jednak jak dotąd ten ruch był stosunkowo niewielki.

„Ogólne obawy makroekonomiczne zdają się przyćmiewać część postępu i ekscytacji wokół komputerów PC ze sztuczną inteligencją. Jednak podtrzymujemy pogląd, iż wpływ, jaki sztuczna inteligencja na urządzenia będzie miała na branżę, będzie pozytywny, choćby jeżeli punkt zwrotny zostanie opóźniony – zauważył Ryan Reith, wiceprezes grupy Worldwide Device Trackers w IDC. – Kiedy branża próbuje wprowadzić nowe komputery PC ze sztuczną inteligencją, które wiążą się z wyższymi kosztami w czasie, gdy przypadki użycia są przez cały czas weryfikowane, a budżety są napięte, to wyraźnie będzie to wyzwanie. Jednak sztuczna inteligencja na urządzeniach dla komputerów PC jest nieunikniona, dlatego teraz dostawcy muszą wykazać się cierpliwością, ponieważ ich klienci zmagają się z przeciwnościami niezwiązanymi z postępem technologicznym”.

Idź do oryginalnego materiału