Od dzisiaj na granicy polsko-białoruskiej obowiązuje zawieszenie prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową przez cudzoziemców, z wyłączeniem wskazanych w ustawie grup wrażliwych.
Ograniczenie na 60 dni
Okres obowiązywania zawieszenia to w tej chwili 60 dni. o ile będzie taka konieczność, zawieszenie może zostać przedłużone za zgodą Sejmu RP.
Zawieszenie jest konieczne ze względu na utrzymującą się trudną sytuację na granicy polsko-białoruskiej i podejmowane próby nielegalnego przekraczania polskiej granicy, często przez agresywne grupy cudzoziemców. Zawieszenie uzupełnia dotychczas podejmowane, kompleksowe działania mające na celu ochronę polskiej granicy, mieszkańców Polski oraz innych państw członkowskich UE.
Przeczytaj także: Premier i ministrowie MON oraz MSWiA na polsko-białoruskiej granicy >>
Obecne działania obejmują: wzmocnienie zapory fizycznej, wprowadzenie pełnego monitoringu na granicy, doposażenia funkcjonariuszy straży granicznej oraz żołnierzy, utworzenie strefy buforowej, prowadzenie kampanii informacyjnych oraz działań dyplomatycznych.
Zawieszenie „prawa do azylu” likwiduje jeden z podstawowych czynników przyciągających cudzoziemców i podejmowania przez nich prób nielegalnego przekraczania polskiej granicy, pomimo iż ich celem jest podróż do innych państw członkowskich UE czy Wielkiej Brytanii.
Źródło: MSWiA