Security Bite: Ranking moich ulubionych nowych funkcji prywatności w iOS 18

cyberfeed.pl 1 dzień temu


9to5Mac Security Bite jest dostarczany wyłącznie przez Mosyle, jedyna ujednolicona platforma Apple. Wszystko, co robimy, to przygotowywanie urządzeń Apple do pracy i zapewnienie im bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Nasze unikalne zintegrowane podejście do zarządzania i bezpieczeństwa łączy najnowocześniejsze rozwiązania bezpieczeństwa specyficzne dla Apple, w pełni zautomatyzowane Hardening & Compliance, Next Generation EDR, Zero Trust oparte na sztucznej inteligencji i ekskluzywne zarządzanie uprawnieniami z najpotężniejszym i najnowocześniejszym Apple MDM na rynku. Rezultatem jest całkowicie zautomatyzowana platforma Apple Unified, której w tej chwili zaufało ponad 45 000 organizacji, aby miliony urządzeń Apple były gotowe do pracy bez wysiłku i przy przystępnej cenie. Poproś o ROZSZERZONY okres próbny dziś i dowiedz się, dlaczego Mosyle to wszystko, czego potrzebujesz do pracy z Apple.

Kiedy Apple zaprezentowało iOS 18 na początku tego miesiąca, byłem nieco rozczarowany brakiem nowych, znaczących funkcji bezpieczeństwa i prywatności. W pewnym stopniu przez cały czas tak się czuję. Jednak po ponad dwóch tygodniach testowania wersji beta iOS 18 chcę wyróżnić kilka moich ulubionych i godnych uwagi funkcji. Oto mój ranking w kolejności rosnącej.

Biorąc jeszcze jedną uwagę od aplikacji Zdjęcia, która pozwala użytkownikom wybierać pojedyncze zdjęcia do udostępnienia w całej bibliotece, Apple dodało możliwość wybierania kontaktów do udostępnienia aplikacji. Przed iOS 18 użytkownicy mieli tylko dwie opcje: udzielenie aplikacji pełnego dostępu do wszystkich kontaktów lub brak dostępu.

To, kogo użytkownicy mają w swoich Kontaktach, może ujawnić więcej na ich temat, niż są w stanie zaakceptować. Na przykład kontakt lekarza może wskazywać na wrażliwy stan zdrowia; adres chrupnięcia, świątyni lub meczetu może wskazywać na przynależność religijną.

Ekran wyboru kontaktu w systemie iOS 18. Obraz: Apple

4. Zablokuj i ukryj aplikacje

W iOS 18 Apple zrobił notatkę z aplikacji Zdjęcia i teraz pozwala użytkownikom blokować lub ukrywać dowolną aplikację na ekranie głównym. Aplikacja pozostanie ukryta wszędzie z wyjątkiem obszaru w Ustawieniach i folderu ukrytych aplikacji, które do otwarcia wymagają funkcji Face ID, Touch ID lub hasła.

Zablokuj i ukryj aplikacje w iOS 18. Zdjęcie: 9to5Mac

Apple twierdzi, iż pozwala to użytkownikom chronić wrażliwe treści przed przypadkowym ujawnieniem podczas udostępniania swoich urządzeń lub pokazywania ekranów innym osobom.

„Nieustannie wywiązujemy się z naszego zobowiązania, aby zapewnić użytkownikom najsilniejszą i najbardziej innowacyjną ochronę prywatności” – mówi Erik Neuenschwander, dyrektor ds. prywatności użytkowników w firmie Apple, w komunikat prasowy Dzisiaj. „Ten rok nie jest wyjątkiem, a możliwość blokowania i ukrywania aplikacji to tylko jeden przykład tego, jak Apple pomaga użytkownikom zachować kontrolę nad swoimi informacjami, choćby gdy dzielą swoje urządzenia z innymi”.

Oto jak to działa:

  1. Naciśnij i przytrzymaj dowolną aplikację
  2. Wybierać Wymagaj Face ID
  3. Następnie wybierz pomiędzy Wymagaj identyfikatora twarzy Lub Ukryj i wymagaj Face ID
  4. Ta druga opcja spowoduje całkowite usunięcie aplikacji z ekranu głównego i umieszczenie jej w ukrytym folderze aplikacji u dołu ostatniej strony aplikacji.

3. Wsparcie RCS, ogromne

Wraz z wydaniem iOS 18 beta 2 w zeszłym tygodniu, Apple dodało obsługę RCS, pozwalając użytkownikom iPhone’a w końcu wysyłać rozbudowane wiadomości z dźwiękiem i większymi plikami multimedialnymi do użytkowników Androida. W przeciwieństwie do SMS, RCS oferuje znane funkcje, takie jak potwierdzenia odczytu i klasyczną animację wskaźnika pisania, ale ma również znacznie ulepszoną prywatność i bezpieczeństwo.

Do zeszłego tygodnia, jeżeli wysyłałeś wiadomości SMS/MMS do użytkowników innych niż iPhone, nie były one szyfrowane i w rzeczywistości wysyłane zwykłym tekstem – czytelnym dla potencjalnie złośliwej strony trzeciej. Jedną z głównych zalet RCS jest pełne szyfrowanie typu end-to-end, które gwarantuje, iż tylko nadawca i odbiorca mogą odczytać wiadomości. Ponadto RCS oferuje system weryfikacji wiadomości, który gwarantuje, iż tylko zweryfikowane firmy mogą wysyłać SMS-y do użytkowników, co ogranicza ilość spamu i prób phishingu, jakie może otrzymać użytkownik.

2. Nowa aplikacja Apple Passwords

W poprzednich wersjach iOS firma Apple udostępniła wbudowane narzędzie Keychain Password Manager ukryte w aplikacji Ustawienia. Umożliwiało ono automatyczne generowanie i zapisywanie haseł w sekcji Hasła, ale często może być uciążliwe, gdy użytkownik musi zarządzać konkretnymi loginami.

Nowa aplikacja Passwords jest dostępna w systemach iOS 18, iPadOS18, VisionOS 2 i macOS Sequoia. Obraz: 9to5Mac

Teraz w iOS 18 hasła mają dedykowaną aplikację o nazwie Hasła. Apple ma nadzieję, iż ta zmiana ułatwi użytkownikom zarządzanie hasłami. Podobnie jak w przypadku 1Password, dostęp do przechowywanych haseł można uzyskać z dowolnego zalogowanego urządzenia Apple. Możesz choćby uzyskać dostęp do swoich haseł przechowywanych w systemie Windows za pośrednictwem aplikacji iCloud dla Windows. Hasła będą również wyposażone w dość konkurencyjne funkcje.

„Opierając się na fundamencie Keychain, który Apple wprowadził po raz pierwszy ponad 25 lat temu, nowa aplikacja Passwords ułatwia użytkownikom dostęp do haseł do kont, kluczy dostępu, haseł Wi-Fi i kodów uwierzytelniania dwuskładnikowego przechowywanych bezpiecznie w Keychain. Aplikacja zawiera również alerty dla użytkowników dotyczące typowych słabości, takich jak hasła, które można łatwo odgadnąć, były używane wielokrotnie lub pojawiły się w znanych wyciekach danych” według Apple’a.

Cieszę się, iż Apple będzie dalej rozwijać tę koncepcję.

Powiązany: Czy nowa aplikacja Apple Passwords może zastąpić menedżera haseł?

1. Prywatna chmura obliczeniowa

Prywatna chmura obliczeniowa (PCC) to jedna z tych zaprezentowanych na WWDC24, która nie przyciąga wystarczającej uwagi. PCC został stworzony przy użyciu krzemowych chipów Apple do przetwarzania żądań Apple Intelligence z kompleksowym szyfrowaniem. Apple twierdzi, iż ma zerowy dostęp do tych danych, zachwalając nowy poziom prywatności w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Nawet dzisiaj iPhone, iPad i Mac nie są wystarczająco wydajne, aby obsługiwać wszystkie modele sztucznej inteligencji, których użytkownicy potrzebują lokalnie. Apple Intelligence robi więc coś całkiem sprytnego. Za każdym razem, gdy korzystasz z funkcji takiej jak Siri w iOS 18, do obsługi żądań będzie ona używać kombinacji generatywnych modeli sztucznej inteligencji na urządzeniu i na serwerze. Wszystko, co wykracza poza wiedzę Siri, jest pobierane i bezpiecznie zarządzane w chmurze.

Na tym polega magia Private Cloud Compute.

„Kiedy użytkownik składa żądanie, Apple Intelligence analizuje, czy można je przetworzyć na urządzeniu. jeżeli potrzebuje większej mocy obliczeniowej, może skorzystać z Private Cloud Compute, która wyśle ​​tylko te dane, które są istotne dla zadania do przetworzenia na krzemowych serwerach Apple. Gdy żądania są kierowane do Private Cloud Compute, dane nie są przechowywane ani udostępniane firmie Apple, a jedynie wykorzystywane do realizacji żądań użytkownika” – twierdzi Apple.

Więcej szczegółów niższego poziomu na temat działania PCC Tutaj.

O Ugryzienie bezpieczeństwa: Security Bite to cotygodniowa kolumna poświęcona bezpieczeństwu na 9to5Mac. Co tydzień Arin Waichulis zapewnia wgląd w prywatność danych, odkrywa luki w zabezpieczeniach lub rzuca światło na pojawiające się zagrożenia w rozległym ekosystemie Apple obejmującym ponad 2 miliardy aktywnych urządzeńS aby pomóc Ci zachować bezpieczeństwo.

Fstary Arin: Twitter/X, LinkedIn, Wątki

Więcej w tej serii

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.





Source link

Idź do oryginalnego materiału