Snap command-not-found i złośliwe pakiety

nfsec.pl 7 miesięcy temu

B

adacze ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Aqua Nautilus zajmującej się bezpieczeństwem rozwiązań chmurowych odkryli słaby punkt wykorzystywania dwóch różnych menadżerów pakietów w dystrybucji Ubuntu. Pakiet command-not-found może zostać użyty do przekazania użytkownikowi systemu informacji, które doprowadzą do rekomendacji zainstalowania złośliwego pakietu. Jak możemy przeczytać w raporcie występuje problem bezpieczeństwa wynikający z interakcji pomiędzy pakietem command-not-found (nie znaleziono polecenia) systemu Ubuntu, a repozytorium pakietów snap.

Wspomniany pakiet dostarcza sugestie dotyczące instalacji pakietów, gdy użytkownicy próbują wykonać dane polecenie w powłoce bash lub zsh, które aktualnie nie jest dostępne w systemie. Problemem jest fakt, iż zawiera on rekomendacje zarówno dla pakietów apt, jak i snap. Na przykład, jeżeli użytkownik spróbuje uruchomić przestarzałe polecenie: ifconfig, ale nie będzie ono obecne w systemie to zostanie uruchomiona funkcja command_not_found_handle, która zasugeruje instalację pakietu net-tools. Narzędzie korzysta z lokalnej bazy danych znajdującej się w /var/lib/command-not-found/commands.db w celu łączenia poleceń z odpowiadającymi im pakietami apt. Baza ta jest aktualizowana tylko wtedy, gdy aktualizowany jest sam pakiet command-not-found. Natomiast w przypadku pakietów snap opiera się to na poleceniu: snap advise-snap, które odwołuje się do własnej, regularnie aktualizowanej bazy pochodzącej ze sklepu snap. Problem w tym, iż wiele nazw pakietów jeżeli chodzi o snap nie zostało jeszcze zarezerwowanych / użytych przez tych samych opiekunów pakietów, co w przypadku apt. Dlatego osoba atakująca może przejąć popularną nazwę pakietu apt w snap i stworzyć fikcyjny pakiet wykonujący złośliwy kod na systemie ofiary.

Za przykład został podany pakiet apt: jupyter-notebook, gdzie opiekunowie nie zarezerwowali odpowiedniej nazwy w snap. To przeoczenie pozostawiło atakującemu okazję do przejęcia nazwy i rozprowadzenia złośliwego pakietu o tej samej nazwie. Wydając polecenie o tej samej nazwie możemy zaobserwować, jak pakiet command-not-found sugeruje najpierw pakiet snap, choćby przez oryginalnym pakietem apt. Takie zachowanie może potencjalnie wprowadzić użytkowników w błąd i narazić na atak podobny do tego, jaki znamy z zamieszania w zależnościach pakietów:

agresor@darkstar:~$ jupyter-notebook Command 'jupyter-notebook' not found, but can be installed with: sudo snap install jupyter-notebook # version 6.4.9-1ubuntu0.1, or sudo apt install jupyter-notebook # version 6.4.8-1ubuntu0.1 See 'snap info jupyter-notebook' for additional versions.

Co więcej, badacze odkryli, iż aż 26% powiązanych z pakietami APT (ang. Advanced Package Tool) może być narażonych na podszywanie się pod taką samą nazwę. Dochodzą do tego również ataki typu typosquatting, podczas których atakujący może rejestrować pakiety z błędami typograficznymi (np. ifconfigg / idconfig / ifxonfig zamiast ifconfig). Problemem do zaadresowania jest używanie podwójnego standardu instalacji pakietów w systemie, który ma niespójne bazy oraz sama weryfikacja pakietów dodawanych do sklepu snap, ponieważ atakujący są w stanie naśladować tysiące poleceń z powszechnie używanych pakietów. Luka ta może narazić nie tylko użytkowników Linuksa Ubuntu na zakłócenie łańcucha dostaw pakietów, ale również systemy Windows, które używają WSL.

Więcej informacji: Fake Crypto Apps in Snap, Canonical finds hidden crypto-miners in the Linux Snap app store

Idź do oryginalnego materiału