Czym jest i czym zajmuje się Software House?
Odpowiadając na pytanie co to jest software house ogólnie rzecz ujmując można stwierdzić, iż software house to przedsiębiorstwo, które zajmuje się tworzeniem oprogramowania. W celu realizacji zamówienia software house przed rozpoczęciem pracy przeprowadza analizę biznesową.
W dzisiejszych czasach to właśnie kooperacja z software house’m jest przepustką do rozwoju firmy. Każdy nowo tworzony produkt zawiera specyficzne wymagania i funkcjonalność, dlatego kluczem jest tu dogłębne zrozumienie potrzeb i problematyki.
Software house przed podjęciem realizacji zadania zbiera niezbędne informacje o produkcie a czasem choćby o sposobie działania firmy czy danego zakresu działalności, dla którego wykonywany jest program.
To właśnie software house pomoże zrewolucjonizować Twoją firmę – zarówno pod kątem pokazania się w szeroko pojętym Internecie, stworzenia produktów, ale również może usprawnić pracę pracowników, zautomatyzować wiele procesów jak również zadbać o bezpieczeństwo, które jest tak często zapominaną kwestią a niesamowicie istotną.
Co można zamówić w Software House’ie?
Zacznijmy od consultingu, czyli od samej porady od fachowców, którzy mają szersze spojrzenie technologiczne, dzięki czemu mogą służyć dobrą poradą w zakresie utrzymania czy też rozwoju firmy.
W software housie możemy zamówić systemu dla przedsiębiorstw, różnego rodzaju aplikacje mobilne, webowe i desktopowe. Oprócz stworzenia systemu można również zamówić integrację z już istniejącym oprogramowaniem.
Dla klientów, którzy mają mniejszy budżet do dyspozycji częstym rozwiązaniem, jest skorzystanie z tzw. rozwiązania pudełkowego, czyli już istniejącego. Takie rozwiązania są łatwo dostępne, posiadają gotową dokumentację i są niezawodne w działaniu, jednak zawierają również szereg wad.
Przede wszystkim nie są „skrojone na miarę” przez co mogą nie rozwiązywać wszystkich problemów a dla złożonych rozwiązań mogą być zupełnie niewystarczające. Kolejnym problemem jest słabe wsparcie techniczne, które działa wyłącznie w obrębie gotowego rozwiązania.
Konkretne przykłady różnych oprogramowań znajdują się w dalszej części tego wpisu.
Software House a agencja interaktywna
Software house wyróżnia skład osób, które mają specjalistyczną wiedzę o tworzeniu systemu zgodnego z wymaganiami klienta.
Profil agencji interaktywnych nie dotyczy tworzenia samego oprogramowania, a raczej specjalizuje się w różnych formach marketingu zarówno w zakresie wdrożenia strategii budowy wizerunku jak i promocji produktów.
Czy warto skorzystać z usług Software House’u?
Jeszcze dziś możemy spotkać firmy, które trzymają bazy danych w swoich plikach typu Excel, nie przykładają wagi do bezpieczeństwa, a ich praca nie jest mierzona, monitorowana ani chroniona. Zmiany technologiczne tyczą się również marketingu, od którego wiele firm zaczyna zmiany.
Przykłady zastosowań oprogramowań tworzonych w software house w różnych obszarach:
Obszar marketingu – tworzenie witryn, sklepów, portali internetowych czy prac związanych z szeroko pojętymi social mediami.
Obszar bezpieczeństwa w tym przetrzymywania danych – zabezpieczenia danych, które zbiera firma, zabezpieczenia know how technologicznego, zabezpieczenia prawnego związanego np. z przechowywaniem danych – RODO, rozwiązania chmurowe, systemu z bazą danych kontrahentów czy pracowników.
Obszar związany ze sposobem pracy w różnych działach przedsiębiorstwa – tworzenia wewnętrznych oprogramowań ułatwiających pracę. Poniżej znajdują się przykłady takiego systemu dla konkretnych działów firmy:
Dział handlowy: systemu do generowania ofert, automatyczne kalkulatory liczące złożone oferty, systemy z bazą danych dostępnych produktów, chatboty, które komunikują się za nas z klientami, konfiguratory, dzięki którym klient może samodzielnie stworzyć swoją ofertę wg własnych preferencji, bez pomocy sprzedawcy.
Dział księgowy i HR: obieg faktur, rozliczenia firmy, rozliczenia czasu pracy pracowników, zbieranie danych o pracownikach (również RODO).
Dział serwisowy: systemy z bazą usterek, historią serwisową i informacjami o produktach i ich podzespołach.
Działy zamówień: systemy z bazą firm, podwykonawców, elementów składowych, technologią.
Działy techniczne: systemy z bazą wykorzystanej technologii, podzespołów, składowych i całych projektów.
Zarządzanie: systemy służące do monitorowania pracy pracowników, systemy do zarządzania projektami i pracownikami, wewnętrzne komunikatory.
Inne systemy związane z pracą danego urządzenia czy działu: Systemy te powinny łączyć się ze sobą lub tworzyć spójną całość, o ile jest taka możliwość.
Obszar monitorowania – np. pracy pracowników, stanów magazynowych, pracy produkcji i wiele innych.
Obszar komunikacji wewnątrz i na zewnątrz firmy – od bardzo podstawowych takich jak czaty, po zaawansowane monitorujące ruch klientów i ich zachowania.
Realizacja projektów
W software housie stosowane jest wiele różnych modeli zarządzania projektami, niemniej jednak większość z nich charakteryzuje się nastawieniem na komunikację z klientem w celu poznania jego potrzeb i zrozumienia problematyki. Charakter pracy zależny jest od konkretnego projektu i klienta.
Jest wiele różnych modeli pracy w software house’ie, natomiast do najpopularniejszych należy Waterfallowy, czyli kaskadowy lub Agilowy, czyli zwinny.
Kaskadowy model pracy w Software House'ach
Kaskadowy model charakteryzuje tradycyjne podejście, które opiera się na ściśle określonym harmonogramie, budżecie i zakresie prac. Ten model daje większą przewidywalność, niemniej jednak nie jest on nastawiony na zmiany w trakcie trwania projektu. Szczególnie wykorzystywany jest w dużych i złożonych projektach.
Agilowy model pracy w Software House'ach
Znamieniem Agilowego stylu pracy jest szybkie reagowanie na zmiany, dobry kontakt z klientem, dowożenie gotowych fragmentów pracy nadającej się do zastosowania. Jednym z frameworków do tego typu stylu podejścia jest rosnący w popularność Scrum.
Etapy realizacji projektów w Software House’ie
W skrócie można by powiedzieć, iż realizacja projektu odbywa się w następujących etapach:
zamówienie → planowanie/analiza→ projektowanie→ wdrożenie (kodowanie) → testowanie→ ponowne wdrożenie poprawek → utrzymanie
Więcej o cyklu życia produktu przeczytacie w oddzielnym wpisie.
Kiedy warto skorzystać z usług Software House'u?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, każdą firmę można unowocześnić i ulepszyć jej działanie. o ile czujesz, iż Twoja firma stanęła w miejscu to znak, iż trzeba zacząć wprowadzać zmiany, ponieważ konkurencja nieustannie się rozwija, poszerzając swoją ekspansję.
Jak wybrać swój Software House?
Należy wziąć pod uwagę specjalizację (o ile taką posiada), na jakim terenie pracuje i jakie ma doświadczenie.
Warto sprawdzić portfolio na stronie oraz rekomendacje od klientów.
Opłaca się też myśleć przyszłościowo – sprawdzić, czy dany software house będzie Ci późnej towarzyszył w razie problemów – czy i na jakich zasadach będzie serwisował wykonane prace.
Więcej informacji o tym jak w pięciu krokach wybrać odpowiedni software house znajdziesz tutaj.
Jeśli chcesz wyprzedzić konkurencję, rozwinąć swój biznes tworząc nowe technologie i produkty, bądź też potrzebujesz specjalistycznej konsultacji, skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów oferty.