Sophos: "Im mniejsza firma, tym hackerzy dłużej są w stanie przetrwać w sieci (średnio 15 dni)"

avlab.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Sophos: „Im mniejsza firma, tym hackerzy dłużej są w stanie przetrwać w sieci (średnio 15 dni)”


Duże, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa to niejedyne cele cyberprzestępców. Z raportu Sophos wynika, iż im mniejsza firma, tym dłużej atakujący są w stanie przetrwać w sieci – choćby ponad miesiąc. Badanie wskazuje też, iż do szkodliwej działalności najczęściej wykorzystywane są luki w Microsoft Exchange.

Średnia ilość dni pozostania niezauważonym w sieci po udanym cyberataku.

W ubiegłym roku średni czas, po którym wykryto obecność cyberprzestępców w firmowej infrastrukturze IT, wydłużył się o 36%. Co więcej, zwykle zostają oni zauważeni dopiero w momencie, gdy oprogramowanie ransomware, którym zainfekowany jest system, zacznie swoją szkodliwą działalność. Ten rodzaj ataku stanowił aż 73% wszystkich analizowanych w raporcie przypadków.

Mała firma, wielkie kłopoty

Według raportu Sophos cyberprzestępcy dłużej przebywają w infrastrukturze IT mniejszych firm. W przypadku przedsiębiorstw liczących do 250 pracowników, atakujący są aktywni choćby 51 dni, a w podmiotach zatrudniających od 3 do 5 tys. osób – średnio 20 dni.

Cyberprzestępcy uważają zasoby dużych firm za cenniejsze. Mają więc większą motywację, aby włamać się do ich systemów, chociaż ryzykują, iż ich działalność zostanie gwałtownie wykryta. Natomiast małe przedsiębiorstwa nie są aż tak atrakcyjnym celem, ale ich ochrona przeważnie jest słabsza. W ten sposób atakujący zyskują szansę na dłuższą obecność w sieci. Badanie wskazało też, iż ten sam cel może być atakowany przez kilka różnych grup jednocześnie. Dlatego cyberprzestępcy muszą działać szybciej niż dotychczas, aby wyprzedzić konkurencję.
Grzegorz NocońInżynier systemowy w firmie Sophos

Luki w powszechnie wykorzystywanym oprogramowaniu

Autorzy raportu zwracają szczególną uwagę na niezałatane luki w oprogramowaniu, takie jak ProxyShell i ProxyLogon w serwerach poczty elektronicznej Microsoft Exchange. Cyberprzestępcy wykorzystali je w blisko połowie badanych w 2021 r. przypadków. Dla porównania, tylko co dwudziesty atak nastąpił w wyniku złamanych bądź nielegalnie pozyskanych danych uwierzytelniających.

Najczęściej wykorzystywane narzędzia (systemowe oraz zewnętrzne oprogramowanie) w atakach sieciowych.

W swoim badaniu eksperci Sophos wyróżnili grupy IAB (Initial Access Brokers), zajmujące się pozyskiwaniem danych dostępowych do systemów firm, a następnie odsprzedawaniem ich innym przestępcom, np. udostępniającym ataki ransomware jako usługę (Ransomware as a Service, RaaS). Wraz ze wzrostem aktywności takich grup rośnie także poziom trudności wykrywania ataków. IAB bezwzględnie wykorzystują słabe punkty zabezpieczeń, szczególnie nowo wykryte luki w popularnych aplikacjach.

Idź do oryginalnego materiału