Stany Zjednoczone wyrzucą TikToka ze swojego rynku? Albo zamerykanizują go…

homodigital.pl 10 miesięcy temu

Czy Stany Zjednoczone wyrzucą TikToka ze swojego rynku? To jedna z dwóch możliwości przewidzianych przez projekt ustawy dyskutowany w tej chwili w Kongresie. Druga to taka, iż właściciel platformy, chiński ByteDance, sprzeda aplikację.

Projekt ustawy, zaproponowanej został przez grupę kongresmenów z obu głównych amerykańskich partii. Ma na celu zapobieżenie wpływowi Komunistycznej Partii Chin na obywateli amerykańskich. Projektodawcy uważają, iż ByteDance jest firmą powiązaną z KPCh.

„Najważniejszy przeciwnik Ameryki nie powinien kontrolować dominującej platformy medialnej w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Mike Galagher. To republikański przewodniczący komisji energii i handlu, która jednogłośnie, 50:0, zaaprobowała projekt ustawy.

ByteDance odrzuca oskarżenia o powiązania z władzami chińskimi. Jednak powiązania chińskich firm czy to z partią komunistyczną, czy to z chińską armią są tajemnicą poliszynela.

Pojawienie się projektu ustawy spowodowało natychmiastową reakcję TikToka. Platforma mediów społecznościowych wezwała swoich użytkowników do wydzwaniania do kongresmenów z protestami przeciwko tej legislacji. I, jak donosił New York Times, biura kongresmenów zostały dosłownie zalane telefonicznymi protestami.

W oświadczeniu opublikowanym na platformie X, TikTok twierdzi, iż ustawa narusza prawa 170 milionów Amerykanów związane z pierwszą poprawką do konstytucji. To chyba najsłynniejszy zapis, który jest w USA podstawą przestrzegania wolności słowa.

TokTok twierdzi też, iż ustawa – jeżeli wejdzie w życie – pozbawi 5 milionów biznesów platformy, na której wyrosły. Odwołania do pierwszej poprawki ze strony firmy oskarżanej o związki z KPCh brzmią jednak jak ponury żart.

Co się stanie, jeżeli ustawa przejdzie przez Kongres?

Jeśli ustawa przejdzie przez Kongres, to ByteDance będzie miał 6 miesięcy na sprzedanie TikToka. jeżeli tego nie uczyni, TikTok zniknie ze wszystkich sklepów z aplikacjami. Chodzi o takie sklepy jak Google Play czy App Store – w Stanach Zjednoczonych.

Czy ustawa ma szansę przejść? jeżeli kongresmeni nie ugną się pod naciskiem młodych wyborców, to prawdopodobnie tak. Jest popierana przez przedstawicieli obu partii, przez Biały Dom i, jak już wspomniałem, uzyskała jednogłośne poparcie w Komisji energii i handlu Izby Reprezentantów.

Amerykańska ustawa to bynajmniej nie pierwsze kłopoty TikToka. Aplikacja została na przykład zakazana w Indiach a Unia Europejska i NATO zakazały używania jej na służbowych telefonach swoich funkcjonariuszy. Podobne zakazy dla urzędników rządowych wydało wiele państw europejskich. Donald Trump próbował zakazać TikToka w USA podczas swojej prezydentury, ale został zablokowany przez sądy.

Kontrowersje związane z TikTokiem dotyczą nie tylko spraw cyberbezpieczeństwa. Jak pisaliśmy wcześniej, wyzwania na TikToku często są niebezpieczne dla dzieci. Pojawiły się też oskarżenia, iż TikTok stosuje odmienne algorytmy pokazywania treści w Chinach i za granicą. Jakie? Wspierające rozwój dzieci chińskich, a ogłupiające te niechińskie. Zapowiada się ostra batalia prawna i społeczna w branży social mediów.

Źródło zdjęcia: Solen Feyissa/Unsplash

Idź do oryginalnego materiału