SUSE ogłosiła dzisiaj, iż tworzy fork publicznie dostępnego systemu Red Hat Enterprise Linux (RHEL) oraz będzie rozwijać i utrzymywać dystrybucję kompatybilną z RHEL dostępną dla wszystkich bez ograniczeń. W ciągu najbliższych kilku lat SUSE planuje zainwestować w ten projekt ponad 10 milionów dolarów.
Dirk-Peter van Leeuwen, CEO SUSE, powiedział: „Od dziesięcioleci kooperacja i wspólny sukces są fundamentami społeczności open source. Mamy obowiązek bronić tych wartości. Nasza inwestycja pozwoli zachować przepływ innowacji przez kolejne lata i zapewni, iż zarówno klienci, jak i społeczność nie będą narażeni na uzależnienie się od jednego dostawcy i będą mieli prawdziwy wybór zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości”.
SUSE kontynuuje inwestowanie w swoje wysoko cenione rozwiązania linuksowe, takie jak SLE i openSUSE, na których polegają rzesze zadowolonych klientów biznesowych i społeczność. Jednocześnie uznaje, iż przedsiębiorstwa i społeczność open source zasługują na wybór i wolność od ograniczania się do jednego dostawcy. SUSE ma za sobą długoletnią historię wspierania użytkowników korzystających z różnych środowisk linuksowych.
SUSE zobowiązuje się do współpracy ze społecznością open source w celu opracowania długoterminowej, stale kompatybilnej alternatywy dla użytkowników RHEL i CentOS. SUSE planuje wnieść ten projekt do fundacji open source, która zapewni stały, bezpłatny dostęp do alternatywnego kodu źródłowego.
„Ten wspólny wysiłek dowodzi głęboko zakorzenionego zaangażowania SUSE we wspieranie innowacji i rozwój napędzany przez społeczność, a także wzmacnia podstawowe wartości systemu open source. Zapraszamy społeczność do aktywnego zaangażowania i współpracy w kształtowaniu przyszłości tego niezbędnego oprogramowania” – powiedział dr Thomas Di Giacomo, Chief Technology & Product Officer, SUSE.
„Jesteśmy głęboko przekonani, iż nowa dystrybucja Linuksa kompatybilna z RHEL wraz z portfolio systemów SUSE pomoże społeczności i klientom w nawigowaniu po niezrównanych innowacjach w dziedzinie Linuksa dla przedsiębiorstw, konteneryzacji, rozwiązaniach w chmurze i na brzegu sieci (edge), AI/ML i innych nowych technologiach”.
„Społeczność użytkowników systemu Linux dla przedsiębiorstw potrzebuje standaryzacji, stabilności i zgodności” – powiedział Gregory Kurtzer, dyrektor generalny CIQ i założyciel Rocky Linux.
„CIQ zapewnia stabilność swoim partnerom, klientom i społeczności, budując szeroką koalicję podobnie myślących firm, organizacji i osób. SUSE ucieleśnia podstawowe zasady i ducha otwartego oprogramowania; CIQ jest podekscytowany możliwością współpracy z SUSE nad rozwojem otwartego standardu Linuksa dla przedsiębiorstw”.
Foxconn szuka zachęt do produkcji chipów w Indiach po wyjściu z inwestycji o wartości 19,5 mld USD