Na 31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. To doskonały moment, by przypomnieć sobie o konieczności regularnego tworzenia kopii zapasowych danych. To nie tylko domena firm i instytucji – również użytkownicy domowi powinni zadbać o swoje pliki.
Dlaczego Światowy Dzień Backupu ma znaczenie?
Utrata cennych zdjęć, dokumentów czy projektów może być nieodwracalna, a odpowiednie zabezpieczenia są dziś łatwiej dostępne niż kiedykolwiek. Z okazji Światowego Dnia Backupu eksperci przypominają, iż aż 1 na 3 osoby nie wykonuje żadnych kopii zapasowych swoich danych. Tymczasem awarie sprzętu, ataki hakerskie, błędy użytkownika i kradzieże mogą prowadzić do trwałej utraty danych.
W dobie popularności rozwiązań chmurowych łatwo zapomnieć o klasycznych metodach backupu. Rozwiązania lokalne, jak zewnętrzne dyski SSD, pendrive’y czy kieszenie na nośniki danych, oferują niezależność i większą kontrolę nad swoimi danymi. Bez miesięcznych opłat i bez dostępu osób trzecich. Dzięki temu często okazują się ideą bezpieczniejszą.
Firma Patriot w kontekście Światowego Dnia Backupu przypomina o swojej ofercie. Można w niej znaleźć interesujące nośniki SSD wyglądające jak pendrive. Patriot Viper PVP30 oferuje transfery na poziomie choćby 2000 MB/s dla sekwencyjnego odczytu i do 1800 MB/s sekwencyjnego zapisu. Wszystko to za sprawą interfejsu USB 3.2 Gen 2×2 typu C.

Naturalnie backup można wykonać na dowolnym, choćby tanim nośniku. Najważniejszym jest o nim pamiętać. Warto pamiętać też o tym, żeby dane przechowywać na pamięciach trwałych, będących w stanie oprzeć się upływowi czasu.
Warto pamiętać o tym, iż Światowy Dzień Backupu to nie tylko kolejne święto. To także przypomnienie o odpowiedzialności za własne dane. Jak mawiają, ludzie dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy robią kopię zapasową danych i na tych, którzy będą ją robili.
Źródło: mat. własny, Patriot