Szkolenie z cyberbezpieczeństwa - czym się kierować przy wyborze?

sirt.pl 10 miesięcy temu

Minęły czasy, w których wystarczającą metodą obrony przed cyberatakami był zainstalowany antywirus i firewall na sprzęcie firmowym. Coraz bardziej rozbudowane i złożone zagrożenia wymagają profesjonalnej ochrony. Działania hakerów, na przestrzeni lat, doprowadziły nie tylko do strat finansowych, ale również do upadku wielu biznesów choćby tych dobrze prosperujących. Firmy stale są i będą celem ataków cyberprzestępców, niezależnie od wielkości czy branży.

Jak chronić firmę przed hakerami?

Nikt już nie ma wątpliwości, iż kwestia cyberbezpieczeństwa stała się kluczowym elementem strategii rozwoju każdej organizacji patrzącej w przyszłość. Od czego zatem zacząć wzmacnianie ochrony? Jednym z najważniejszych elementów budowania odporności na ataki hakerskie jest adekwatne szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla pracowników.

Cyberbezpieczny pracownik to istotny element w strategii rozwoju firmy.

Jednak jak wybrać szkolenie, które nie będzie tylko wydatkiem, ale także dobrą inwestycją w przyszłość firmy? Dlaczego takie szkolenie powinno opierać się o wiedzę ekspertów, którzy każdego dnia skutecznie wykrywają ataki hakerów?

Jak wybrać dobre szkolenie dla pracowników?

Sami często wybieramy szkolenie, w którym chcielibyśmy wziąć udział. Jak się okazuje, nie jest to łatwy wybór. Poniżej podsumowaliśmy 5 najważniejszych aspektów, które wpływają nie tylko na komfort podczas szkolenia, ale także na efekty, jakie pojawią się po ukończeniu.

  1. FORMA SZKOLENIA

Obecnie, szkolenia z cyberbezpieczeństwa realizowane są w wielu formach. Dostępne są szkolenie stacjonarne, w formule online, oraz e-learning. Przyjrzymy się krótko każdemu z nich.

Główną zaletą spotkań stacjonarnych jest bezpośredni kontakt uczestników z prowadzącym. Daje to możliwość swobodnej interakcji oraz możliwość zadawania pytań na bieżąco. Natomiast należy pamiętać - wiąże się to z dojazdem, oraz konieczna jest obecność w określonym miejscu o określonym czasie.

Szkolenie online umożliwia uczestnictwo z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Również daje możliwość interakcji na żywo. Jest korzystniejsze od szkolenia stacjonarnego dla tych, którzy cenią elastyczność czasową i pracują zdalnie.

Platforma e-learning łączy wygodę szkoleń online z dodatkową elastycznością. Pozwala na przeszkolenie dowolnej liczby pracowników bez względu na lokalizację, oraz dostępność czasową. Możliwość realizowania szkolenia we właściwym dla siebie tempie jest dodatkowym atutem. W wyniku tych korzyści e-learning często uznawany jest za najlepszą i najbardziej efektywną formę szkoleń.

  1. POZIOM SZKOLENIA

Ważnym aspektem przy wyborze szkolenia dla pracowników jest jego poziom, który nie może być blokadą do zrozumienia treści oraz czerpania korzyści z programu. Każdemu zależy, aby poziom oferowanego szkolenia był jak najwyższy. Należy pamiętać jednak o prostym języku, który umożliwi pracownikom przyswojenie materiału. Szkolenie z cyberbezpieczeństwa nie jest kierowane tylko i wyłącznie do działów IT. Hakerzy atakują głównie pracowników z działu HR czy administracji dlatego też szkolenie powinno być odpowiednie dla wszystkich.

  1. PRAKTYCZNA WIEDZA

Każdy pracodawca szuka szkoleń, które przyniosą realne korzyści dla pracownika i firmy. Szkolenia, które skupiają się na praktycznych umiejętnościach dostarczają uczestnikom nie tylko teoretyczną wiedzę. Pozwalają również na zdobycie konkretnych narzędzi i technik, do zastosowania w miejscu pracy.

Wartościowe szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla pracowników powinno zatem zawierać oprócz informacji o zagrożeniach, sposoby na to, by je rozpoznać. Ważne jest, by pracownik po szkoleniu z cyberbezpieczeństwa potrafił zapobiegać atakom, oraz znał praktyki, które będzie mógł wykorzystać w pracy do ochrony danych swoich i firmy.

  1. POTWIERDZENIE ZDOBYTEJ WIEDZY

Jak sprawdzić czy wydane pieniądze na organizację szkolenia dla pracowników to dobra inwestycja? Pierwszym i podstawowym sposobem są certyfikaty ukończenia, które potwierdzą, iż dany pracownik ukończył szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dodatkiem do tego mogą być testy/quizy sprawdzające wiedzę, bez których nie będzie możliwości ukończenia szkolenia z wynikiem pozytywnym. Innym potwierdzeniem będzie w przyszłości wyższy poziom bezpieczeństwa firmy.

  1. AUTOR SZKOLENIA

Pierwszą kwestią jaką sprawdza większość osób wybierając szkolenia jest jego prowadzący/autor. Inwestując w wiedzę pracowników oczekujemy, iż przekaże ją ktoś, kto jest kompetentny w danym obszarze i prócz wiedzy teoretycznej posiada bogate doświadczenie praktyczne. W przypadku szkoleń z cyberbezpieczeństwa najlepszym prowadzącym będzie osoba, która na co dzień aktywnie uczestniczy w zwalczaniu ataków hakerskich.

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo firmy i pracowników?

Kierując się powyższymi wskazówkami, bez wątpienia wybierzesz najlepsze dla Twojego biznesu szkolenie z cyberbezpieczeństwa.

My również mając na uwadze doświadczenie oraz oczekiwania naszych klientów stworzyliśmy platformę e-learning, na której umieściliśmy PREBYTES Academy.

Jest to cykl szkoleń z cyberbezpieczeństwa, przygotowany przez ekspertów Security Incident Response Team, którzy na co dzień pracują wyszukując, analizując oraz zapobiegając atakom hakerskim. Szkolenia dla firm dostępne w PREBYTES Academy skierowane są do pracowników każdej branży, którzy w swojej pracy korzystają z internetu, komputera, innych firmowych urządzeń lub przetwarzają dane osobowe.

Z pomocą PREBYTES Academy poznasz metody oszustw internetowych, dowiesz się jak chronić firmę przed atakami oraz jak nie dać się oszukać w internecie. Kierując pracownika na PREBYTES Academy, wyposażysz go w wiedzę i najlepsze praktyki co bezpośrednio zwiększy bezpieczeństwo Twojej firmy.

Wejdź i sprawdź → https://academy.prebytes.com/

Idź do oryginalnego materiału