Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznaczają te wszystkie dźwięki, które wydają świnie? Oto interesująca nowina: dzięki sztucznej inteligencji możemy być bliżej odkrycia ich emocji. Zespół naukowców opracował algorytm AI, który analizuje odgłosy świń, takie jak chrząkanie czy kwiczenie, by określić ich stan emocjonalny. Brzmi ciekawie, prawda?
Rozwikłanie tajemnic rozmaitych dźwięków
Projekt badawczy skupił się na nagrywaniu tysięcy dźwięków świń w różnych momentach ich życia, w tym także przed wysłaniem ich do rzeźni. Każdy odgłos został oznaczony, wskazując, czy był to moment pozytywny czy negatywny. Naukowcy odkryli, iż np. wysokie kwiczenie zwykle sygnalizuje strach lub stres, natomiast krótkie chrząkanie to znak zadowolenia.
Takie informacje mogą okazać się najważniejsze dla rolników, pomagając im zrozumieć, jakie emocje towarzyszą ich zwierzętom i pozwolą lepiej dbać o ich dobrostan. Dobra kondycja emocjonalna przekłada się nie tylko na etykę, ale także na jakość mięsa.
Sztuczna inteligencja na farmie
Nie jest nowiną, iż na współczesnych farmach wykorzystywane są nowoczesne technologie do monitorowania stanu zdrowia fizycznego zwierząt. Teraz, dzięki AI, możemy także zwrócić uwagę na stan psychiczny hodowanych zwierząt. Naukowcy widzą w tym ogromny potencjał – przyszłościowo planują rozszerzenie tej technologii na inne gatunki zwierząt. Na rynku są już prototypy, takie jak Shazam Band, które stosują AI do interpretacji reakcji zwierząt domowych na nasze słowa i ruchy.
Choć obroże z czujnikami brzmią jak coś, co trudno wprowadzić w hodowli świń, istnieją inne pomysły na wykorzystanie algorytmów. realizowane są prace nad aplikacją, która mogłaby pomóc rolnikom kontrolować różne parametry, a może choćby ostrzegać przed zagrożeniami, jak dzikie zwierzęta.