Szybsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze przechowywanie dokumentów

pracodawcagodnyzaufania.pl 1 tydzień temu

Globalne zapotrzebowanie na centra danych napędzane jest przez rozwój sztucznej inteligencji, z powodu ogromnych ilości generowanych przez nią danych.

Według tegorocznego raportu „Power of AI” aż 77% badanych polskich firm wskazuje AI jako najważniejszy czynnik zmian w ich działalności. Ekspert firmy Kingston, producenta sprzętu komputerowego, wskazuje, iż dalszy rozwój sztucznej inteligencji będzie wymagał inwestycji w wydajne i skalowalne rozwiązania serwerowe.

Każda interakcja online wymaga wykonania pracy przez serwery w centrach danych

Centra danych są niezbędnym elementem cyfrowej gospodarki. To w nich przechowywane i przetwarzane są dane, które zasilają aplikacje i usługi wykorzystywane na co dzień przez użytkowników – od mediów społecznościowych, przez streaming wideo, po zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Każda interakcja online, taka jak przeszukiwanie sieci podczas zakupów w sklepach internetowych, czy prowadzenie wideokonferencji, wymaga wykonania pracy przez serwery w centrach danych.

Sztuczna inteligencja stawia poprzeczkę coraz wyżej

Cyfryzacja oraz dynamiczny rozwój mechanizmów AI stawiają przed zarządzającymi centrami danych wyzwanie związane z obsługą rosnącej ilości generowanych danych. Aby nadążyć za tym tempem, konieczne jest nie tylko zwiększenie pojemności serwerów, ale także poprawa ich wydajności i zapewnianie pełnej niezawodności działania. Kluczową rolę odgrywają tutaj zarówno zaawansowane systemy zasilania i chłodzenia, jak też nowoczesne komponenty w serwerach, w tym dyski oraz pamięci.

Na rynku dominują dwie technologie przechowywania danych: talerzowe dyski twarde (HDD) oraz dyski półprzewodnikowe (SSD). Te pierwsze przechowują informacje na obracających się magnetycznych talerzach, a odczyt i zapis danych odbywa się dzięki ruchomej głowicy. Te drugie z kolei wykorzystują pamięć NAND flash, która zapisuje dane elektronicznie, eliminując ruchome części. Dyski SSD, szczególnie te z interfejsem NVMe, zapewniają – w porównaniu z tradycyjnymi twardymi dyskami – wyższą przepustowość i mniejsze opóźnienia w dostępie do danych, co umożliwia ich szybsze przetwarzanie.

Szyfrowanie sprzętowe dodatkowo chroni wrażliwe dane

– Dyski SSD stanowią filar architektury serwerowej zapewniającej obsługę wymagających aplikacji w centrach danych. Umożliwiają wykonywanie dużej liczby operacji zapisu i odczytu, zapewniając przy tym przewidywalnie niskie opóźnienia w dostępie do danych. Oferują także zaawansowane funkcje, takie jak szyfrowanie end-to-end, które zabezpiecza informacje na każdym etapie – od zapisu, przez transmisję, po ich odzyskiwanie. Szyfrowanie sprzętowe dodatkowo chroni wrażliwe dane, zapobiegając nieautoryzowanemu dostępowi oraz zapewnia zgodność z rygorystycznymi standardami bezpieczeństwa – mówi Robert Sepeta, Business Development Manager w firmie Kingston.

Globalne i lokalne serwerownie

W przypadku firm decydujących się na budowanie własnych serwerowni, kluczową rolę odgrywa skalowalność służących do tego rozwiązań. Zastosowanie dysków SSD w serwerach umożliwia zwiększenie ich wydajności bez konieczności dokupowania kolejnych urządzeń. Dzięki nim zapewnione jest szybsze przetwarzanie informacji z uruchamianych w lokalnym środowisku aplikacji, takich jak systemy ERP, platformy e-commerce czy oprogramowanie do analizy danych w czasie rzeczywistym.

Zarówno centra danych, jak i mniejsze serwerownie, mierzą się z podobnymi wyzwaniami, które dotyczą optymalizowania wydajności pracy i bezpieczeństwa, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych. W przypadku obu rodzajów obiektów istotne jest wybieranie rozwiązań, które łączą w sobie szybkość przetwarzania danych, odpowiednią dla potrzeb pojemność i korzystny stosunek ceny do jakości.

Źródło: https://buzzcenter.pl/raporty-i-publikacje/raport-power-of-ai-ii/
Idź do oryginalnego materiału