Telegram – bezpieczna opcja wśród komunikatorów internetowych

rynekinformacji.pl 1 rok temu

Telegram to komunikator internetowy, który zapewnia o wiele większą prywatność niż What’s App czy Messenger. Pozwala też przesyłać większe pliki i tworzyć społeczności wokół czatów. Możemy przeszukiwać go przy pomocy wewnętrznej wyszukiwarki, bota Searchee oraz zewnętrznych narzędzi.

Czym jest Telegram

Telegram to komunikator internetowy stworzony przez Pawła Durowa.

Jego zaletą jest silne szyfrowanie end-to-end, które jest odporne na podsłuchiwanie, dzięki czemu komunikator zapewnia bezpieczeństwo i poufność rozmów. Niestety nie dotyczy to wszystkiego, co jest w nim przesyłane. Niektóre informacje wciąż mogą być przechwycone przez służby, jednakże podobnie jak w komunikatorze Signal, jest to utrudnione.

Ponad miliard użytkowników pobrało już aplikację Telegram z Google Play Store, a w Apple App Store jest to w tej chwili 4 najpopularniejszy komunikator.

Czy Telegram to rosyjski komunikator?

Paweł Durow, właściciel Telegrama jest Rosjaninem, ale nie znaczy to, iż telegram jest rosyjski. Siedzibę firmy znajdziemy w Dubaju, do którego Durow przeniósł ją po konflikcie z rosyjskimi władzami.

Duży nacisk na prywatność sprawił, iż komunikator jest solą w oku władz.
Na Białorusi za sam fakt bycia członkiem jednego z czatów opozycyjnych wobec władzy grozi 7 lat więzienia.

W samej Rosji władze też prowadzą walkę z komunikatorem. Niedawno podjęto kolejną próbę zakazania używania tego komunikatora, tym razem nie tylko dla obywateli, ale i dla urzędów i ministerstw.

Co znajduje się na telegramie?

Na Telegramie znajdziemy m.in. wiadomości tekstowe, zdjęcia i obrazy, linki, pliki, społeczności, fora dyskusyjne. Telegram pozwala przesyłać nam pliki o wielkości do 2GB. Sprawia to, iż możemy znaleźć dzięki niemu najróżniejsze treści, w tym także te pirackie, fake newsy i grupy zrzeszające „różne osoby”.

Za to, co znajduje się na kanale, odpowiadają sami użytkownicy i administratorzy czatu.

Mamy też opcję zgłoszenia treści, ale to już forma walki z wiatrakami, jako iż w miejsce jednego usuniętego czatu pojawić mogą się dwa nowe.

Jak znaleźć kanały na Telegramie?

1. Wewnętrzna wyszukiwarka Telegrama

Tzw. lupka, czyli wewnętrzna wyszukiwarka aplikacji. Pozwala nam wyszukiwać wiadomości z danym słowem kluczowym, użytkowników, boty, publiczne kanały i grupy.

2. Bot Searchee

Bota Searchee możemy znaleźć dzięki wewnętrznej wyszukiwarce. Po wybraniu pierwszego z kont (pozostałe to podróbki) możemy kliknąć „Start”, po czym wyświetlą nam się 3 wersje językowe.

Następnie zobaczymy podział na 5 stron kategorii. Po wybraniu jednej z nich pojawi się lista publicznych oraz prywatnych kanałów, na które możemy wejść w trybie podglądu, lub do nich dołączyć.

Możemy też skorzystać z opcji “Search in all categories” wtedy możemy wyszukać kanał o dowolnej tematyce. Ja zdecydowałem się na kanały i grupy poświęcone OSINT, ale możliwości są nieograniczone:

Bot Searchee pozwala nam przeszukiwać Telegrama w łatwy sposób

Niestety niektóre odnośniki do kanałów nie są nieaktywne — ale jest to tylko ułamek wyników.

3. Wyszukiwarki Telegrama / Telegram Search Engines

Ostatnią metodą, która pozwoli nam znaleźć kanały i treści w ich obrębie, są wyszukiwarki zewnętrzne takie jak:

  • Telegago & Lyzem – pozwalają wykorzystywać operatory logiczne, znane m.in. w Google Hacking;
  • Intelx – zbiór narzędzi OSINTowych;
  • TGStat & Telemetr – największe katalogi wiadomości, kanałów i czatów;
  • Kribrum – wyszukiwarka pozwala na przeszukiwanie wielu mediów według dat i nazwy użytkownika.

Podsumowanie

W poprzednim artykule opisywałem, dlaczego Discord to alternatywa dla grup w social mediach. Teraz już wiesz, iż Telegram jest alternatywą dla komunikatorów internetowych. Tak dobrą, iż niektórzy wolą ją blokować niż kontrolować.

Jak lepiej szukać w Internecie

Wspominałem wcześniej o metodzie Google Hacking, która pozwala nam na wyszukiwanie treści przy pomocy operatorów logicznych. Od zera, możesz nauczyć się tego zaawansowanego wyszukiwania, w zaledwie w kilka godzin.

GOOGLE HACKING to pierwsza polska książka, która nauczy Cię przeszukiwać głębokie zasoby sieci. Napisana jest bardzo prostym językiem, tak by każdy mógł z niej korzystać. Sprawdź sam, i pobierz darmowy fragment książki na googlehacking.pl

Wolisz praktyczne zajęcia? Zajrzyj do naszej oferty szkoleń wyszukiwania informacji i nie tylko – chcę znaleźć szkolenie dla siebie.

Idź do oryginalnego materiału