Firmy zostały nagrodzone za prowadzenie działań w ramach tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu.
„Wspieramy innowacyjność i wzmacnianie relacji z interesariuszami operatorów, promujemy ograniczanie negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko, a także dobre relacje z pracownikami” – czytamy w informacji przybliżającej ideę corocznego konkursu Tele- Odpowiedzialny Roku prowadzonego przez Grupę MiŚOT, Stowarzyszenie e-Południe oraz Fundację Lokalni.
Organizatorzy zaznaczali, iż w tym roku wpłynęła do nich rekordowa liczba zgłoszeń. Wszystkie aplikacje oceniali członkowie specjalnej kapituły.
– To przedstawiciele trzech różnych środowisk: akademickiego, branżowego i medialnego, m.in. z Tygodnika ANGORA – wyjaśniał Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe. Dodał też, iż kapituła miała bardzo trudne zadanie, jeżeli chodzi o wybór najlepszego projektu z 2023 roku. Ostatecznie wyróżniono dziewięć firm i przyznano – po raz pierwszy – dwie równorzędne nagrody główne.
Zdobywcy jednej z nich – firma Systemia z Poznania – zgłosili się do konkursu z pomysłem pogotowia internetowego.
– Pomagamy mieszkańcom rozwiązywać kłopoty, które pojawiają się podczas korzystania z internetu – mówił Maciej Różański z Systemii. Wyjaśniał też, iż uruchomiona przez nich specjalna jednostka techniczna poruszająca się tzw. światłowozem wspiera nie tylko klientów swojej sieci, a w dodatku robi to nieodpłatnie.
– Z pomocy korzystają mieszkańcy kompletnie nieznający się na technologii, ale i tacy, którzy nie wiedzą, o co zapytać lub nie stać ich na drogie wsparcie techniczne. Ekipa z Raciborza nagrodzona została za inne pomysły wspierające i integrujące lokalną społeczność – zorganizowanie m.in. Raciborskiego Festiwalu Gamingowego, prowadzenie bezpłatnych wykładów z cyberbezpieczeństwa, a także wspierania młodych naukowców oraz współorganizowania konkursów szkolnych i pikników.
– To nasza pierwsza nominacja. Nigdy nie zgłaszaliśmy się do konkursu, ale zawsze z zazdrością patrzyliśmy na innych nominowanych – mówił Maciej Musioł, współwłaściciel Ostrog.net. – Stwierdziliśmy, iż również robimy coś dobrego i iż też zgłosimy się do TeleOdpowiedzialnych. Wspieramy młodych ludzi, ponieważ wiemy, jak ciężko jest im zdobyć sponsora, który pomógłby zrealizować ich pasje i pomysły. Chcemy im pomóc, aby coś fajnego w życiu osiągnęli.
Spotkanie przedstawicieli branży małych i średnich operatorów zrzeszonych w Grupie MiŚOT – połączone z wręczeniem nagród w konkursie TeleOdpowiedzialny Roku 2023, organizowanym pod patronatem Tygodnika ANGORA – odbyło się na terenie Zamku w Janowie Podlaskim.