Ostatnia aktualizacja 29 marca, 2023
Przeglądając dowolny portal czy stronę internetową przewijasz niezliczone ilości treści, tekstów i grafik. Wyobraź sobie, iż w końcu znajdujesz wpis o ciekawym tytule, otwierasz i myślisz “za długie, nie czytam”. Po czym opuszczasz witrynę.
O utrzymanie zainteresowania i uwagi odbiorcy coraz trudniej w czasach, kiedy informacje spływają z każdej strony i w rozmaitej formie. Jak do tego ma się fraza TLDR, którą być może spotkałeś w artykule lub komentarzu?
TLDR – co to znaczy?
TLDR to po angielsku “too long – didn’t read” czyli w bezpośrednim tłumaczeniu “za długie, nie przeczytałem”. Brzmi niemiło? Owszem, taki komentarz pod wiadomością tekstową lub artykułem może być nacechowany negatywnie, ale to nie jedyne jego zastosowanie.
Wiele źródeł, w tym słownik Webstera podają dwa główne zastosowania tej frazy:
- W komentarzu: jako zwrócenie autorowi uwagi, iż treść była zbyt długa, by przeczytać ją w całości.
- W treści artykułu: zwięźle wyrażone główne przesłanie płynące z tekstu.
Trudno stwierdzić kto i kiedy utworzył ten skrót, jednak do Urban Dictionary jego definicja trafiła już w 2003 roku.
Kiedy i jak używać skrótu TLDR?
Skrót nie powstał oczywiście bez powodu. Jest kilka sytuacji, kiedy znajomość i umiejętność użycia skrótu TLDR może być przydatna.
Użyj TLDR:
- Aby zwrócić komuś uwagę, iż opublikowana treść była zbyt długa i nie przeczytałeś jej wcale lub tylko częściowo np. w odpowiedzi na podesłany przez znajomego, długi artykuł możesz odpisać “TLDR”.
- W odpowiedzi na długi wpis, który mógłby być znacznie krótszy i zwięźle napisany.
- Na końcu wpisu, jako podsumowanie dłuższej dyskusji, tekstu lub wiadomości.
- Na początku publikacji, aby uprzedzić czytelników o obszerności wpisu.
- Odsyłając do linku, filmu lub dokumentu zawierającego informacje podsumowujące dany temat np. film TLDR, wersja TLDR.
Jeśli wcześniej nie miałeś pojęcia, co znaczy ten skrót – bez obaw – nie jesteś jedyny.
W internecie napotkać możesz różne formy zapisu frazy “too long; didn’t read”. To, czy zapiszesz go małymi literami (tldr), ze średnikiem (tl;dr) czy bez (TLDR) nie ma większego znaczenia. Pamiętaj jednak, iż skrót ten nie nadaje się do stosowania w wiadomościach formalnych. Nie każdy musi go znać, a przecież nie chcemy postawić drugiej osoby w niezręcznej sytuacji.
Te skróty też warto znać
Skoro wiesz już, co znaczy TLDR i jak go używać, łatwo będzie zapamiętać dwa, bardzo podobne skróty:
- TL;DC (too long; don’t care) czyli “za długie, nie obchodzi mnie to” – ten skrót jest rzadziej używany, ale też bardziej negatywnie nacechowany.
- TL;DW (too long; didn’t watch) czyli “za długie, nie obejrzałem” – możesz użyć tego skrótu jako komentarz do wideo, które było dla Ciebie zdecydowanie za długie i nie obejrzałeś go.
Jeśli dopiero poznajesz internetowy slang, warto poznać też skrót IRL oraz NGL.