W dniach 6–9 maja 2025 r. NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) organizuje w Estonii największe na świecie ćwiczenie typu „live-fire” w dziedzinie cyberobrony – Locked Shields 2025. To już piętnasta edycja tego prestiżowego wydarzenia, które skupia elitę ekspertów z sektora wojskowego, rządowego, akademickiego oraz prywatnego z całego świata. Tegoroczne ćwiczenie zgromadzi około 4000 uczestników z 41 krajów, w tym z Polski.
Ćwiczenia symulują ataki w cyberprzestrzeni
Locked Shields to wyjątkowe ćwiczenie, które symuluje całą złożoność masowego incydentu w cyberprzestrzeni. Sprawdza kompleksowo zdolności ostrzegania, przeciwdziałania, reagowania i usuwania skutków ataków w cyberprzestrzeni w czasie rzeczywistym. Uczestnicy wcielają się w rolę zespołów szybkiego reagowania, których zadaniem jest ochrona infrastruktury fikcyjnego państwa Berylii przed zmasowanym i złożonym cyberatakiem adwersarzy pod flagą Crimsonii.
Scenariusz ćwiczenia zakłada dynamiczną eskalację incydentów – od ataków na sieci energetyczne, komunikacyjne i wojskowe, po działania dezinformacyjne w przestrzeni medialnej oraz wycieki danych. Kluczowe znaczenie ma nie tylko skuteczne odpieranie incydentów w cyberprzestrzeni i szybkie niwelowanie ich skutków, ale także kompleksowe zarządzanie sytuacją w tym prowadzenie komunikacji strategicznej skierowanej do społeczeństwa Berylii, Crimsonii i ich sojuszników, oraz analiza prawna podejmowanych działań.
Przeczytaj także: Phishing największym cyberzagrożeniem >>
W trakcie ćwiczenia Locked Shields 2025 uczestnicy odpierają złożone ataki w cyberprzestrzeni na infrastrukturę Berylii. Ich zadania obejmują m.in. zarządzanie incydentami w czasie rzeczywistym, analizę złośliwego oprogramowania, reakcję na ataki typu DDoS oraz podejmowanie decyzji strategicznych pod presją czasu. Eksperci przygotowują raporty sytuacyjne, przygotowywują komunikaty medialne i rozwiązują złożone problemy prawne wynikające z ataków w cyberprzestrzeni.
Polska, która od lat jest aktywnym uczestnikiem Locked Shields, wystawia zespół złożony z przedstawicieli Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, uczelni wojskowych oraz partnerów cywilnych.
Źródło: DKWOC