Bez obaw nie będzie o polityce, tym razem skupimy się na tym czym jest Red Team w organizacji.
W świecie bezpieczeństwa kolorem czerwonym określa się tych złych, tych których musimy się obawiać, z którymi musimy walczyć, czy też których działania musimy blokować.
Red Team w organizacji odgrywa rolę naszych wrogów. Tych którzy próbują wykradać nasze informacje, czy też paraliżować jej pracę. Ich praca mimo, iż mało znana i często powodująca napięcia wewnątrz organizacji jest jednak bardzo potrzebna.
W obecnych czasach bardzo często Red Team kojarzy się z działaniami cyber, a pomijane są inne aspekty jego działaności.
Dlatego w tym wpisie skupimy się na tych "innych" działaniach zespołu Red Team.
Na początku podzielę się własnymi spostrzeżeniami. W branży jestem ponad 20 lat, pracowałem dla wielu najwiekszych korporacji świata, jednak na palcach jednej ręki mogę policzyć, te które mają profesjonalny program Red Team.
Jak wyglada taki kompleksowy program Red Team?
Są dwa modele budowy tego programu:
- wewnętrzny
- zewnętrzny
Jakie są najczęstsze cele działań Red Team:
- Testy penetracyjne, to testy mające na celu przedostanie się niepostrzeżenie do naszych kluczowych lokalizacji, czy też miejsc ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa organizacji (serwerownie, biura, magazyny, itp)
- Zbieranie informacji, informacja to waluta XXI wieku, nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Każda organizacja strzeże starannie swoich sekretów, które konkurencja chce wykraść.
- Ataki socjotechniczne, ten punkt jest ściśle powiązany z poprzednim. Phishing czy spoofing, to tylko mała część tego co jest stosowane. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia.
- Kontrola jakości, wbrew pozorom to ważna część działań Red Team. Członkowie zespołów mogą realnie kontrolować jakość działań w organizacji.
- Procedury:
Nawet Red Team musi działać w oparciu o jasne wytyczne, tak by nie powodować szkód i nie narażać się (a co ważniejsze organizacji, dla której wykonuje zadania) na konsekwencje prawne.
Musimy pamiętać, iż zespoły Red Team pracują w różnych systemach ustawodawczych, więc znajomość krajowego prawa jest kluczowa.
Nie ma większej katastrofy niż wyciąganie z aresztu członków Red Team w świetle kamer.
Takie działania nie tylko świadczą o słabym przygotowaniu zespołu, ale także narażają na szkody wizerunkowe organizację, dla której pracują.
To wszystko sprawia, iż dział Red Team powinien mieć ścisłe procedury, których muszą bezwzględnie przestrzegać.
Oczywiście zawsze istnieje zagrożenie tzw. wpadki i na taką okoliczność także należy być przygotowanym, ale po to właśnie są procedury ratunkowe.
- Struktura
- Zdefiniowanie celu ataku (miejsce, co chcemy osiągnąć, co jest sukcesem a co porażką).
- Rozpoznanie celu (zebranie kluczowych informacji o celu).
- Przygotowanie kilku/kilkunastu scenariuszy ataku na cel zgodnych z założeniami.
- Analiza scenariuszy (pod kątem ryzyk reputacyjnych oraz szans na sukces).
- Wybór scenariusza/scenariuszy ataku i zgodna na niego.
- Przygotowania/logistyka
- Atak/ataki na wybrany cel.
- Raport końcowy zawierający szczegółowy opis ataku, co udało się uzyskać w przypadku sukcesu lub dlaczego doszło do porażki.