W 2025 roku Microsoft przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych obsługujące AI

itreseller.com.pl 3 dni temu

Gigant z Redmond ogłasza rekordowe nakłady na rozwój infrastruktury sztucznej inteligencji, a ponad połowa tych środków zasili inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Microsoft poinformował w oficjalnym wpisie na blogu, iż zamierza przeznaczyć 80 miliardów dolarów w roku fiskalnym 2025 na budowę centrów danych przystosowanych do obliczeń na potrzeby sztucznej inteligencji. Wiceprezes firmy, Brad Smith, podkreślił, iż ponad połowa inwestycji zostanie ulokowana na terenie Stanów Zjednoczonych. Rok fiskalny Microsoftu kończy się w czerwcu, co oznacza, iż prace nad infrastrukturą zostaną ukończone lub osiągną zaawansowaną fazę przed tym terminem.

„Dziś Stany Zjednoczone prowadzą globalny wyścig AI dzięki inwestycjom prywatnego kapitału i innowacjom amerykańskich firm każdej wielkości, od dynamicznych start-upów po dobrze ugruntowane przedsiębiorstwa” – napisał Smith w swoim poście.

„W Microsofcie widzimy to na własne oczy dzięki współpracy z OpenAI, czy z rozwijającymi się firmami takimi jak Anthropic czy xAI oraz dzięki naszym własnym platformom i aplikacjom wykorzystującym sztuczną inteligencję”.

Wzrost wydatków na tego rodzaju centra danych jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na narzędzia AI, co przyspieszyło pod koniec 2022 roku wraz z popularyzacją ChatGPT od OpenAI. Microsoft, który zainwestował w tę firmę ponad 13 miliardów dolarów, zapewnia jej zaplecze chmurowe, a także integrował modele OpenAI m.in. z Windows i Teams.

Na początku roku fiskalnego 2025 Microsoft odnotował już 20 miliardów dolarów łącznych wydatków kapitałowych i zakupów aktywów finansowych w leasingu, a jednocześnie dyrektor finansowa firmy, Amy Hood, zapowiedziała dalszy wzrost nakładów w drugim kwartale.

Smith zaapelował także do administracji prezydenta-elekta Donalda Trumpa, aby chroniła amerykańską pozycję lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji, zwłaszcza w kontekście intensywnych działań Chin.

„Chiny zaczynają oferować krajom rozwijającym się dotowane dostępy do deficytowych chipów i obiecują budowę lokalnych centrów danych AI” – zaznaczył.

Jego zdaniem najlepszą odpowiedzią Stanów Zjednoczonych pozostało skuteczniejsze promowanie i rozwijanie własnych technologii.

„Najlepsza reakcja dla Stanów Zjednoczonych to nie narzekanie na konkurencję, ale upewnienie się, iż wygramy ten wyścig” – podsumował Smith.

Idź do oryginalnego materiału