W dniach od 11 do 14 marca 2025 roku Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie na zaproszenie Akademii Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w Chmielnickim wziął udział w międzynarodowym spotkaniu dotyczącym „Systemu szkolenia specjalistów różnych szczebli w zakresie realizacji zadań związanych z zarządzaniem granicami”.
Podpisano plan współpracy na 2025 rok
W spotkaniu odbywającym się w Chmielnickim (na Ukrainie) wzięli udział przedstawiciele instytucji partnerskich z Ukrainy, Łotwy, Estonii, Litwy oraz Polski.
Przedsięwzięcie obejmowało system szkolenia specjalistów różnych szczebli w zakresie realizacji zadań związanych z zarządzaniem granicami. Podczas spotkania podpisano również plan współpracy na 2025 rok pomiędzy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie a Narodową Akademią Państwowej Straży Granicznej Ukrainy im. Bohdana Chmielnickiego.
Stronę polską reprezentowali: Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej płk SG Adam Pacuk oraz Kierownik Zakładu Bezpieczeństwa w Komunikacji ppłk SG Radosław Borowicz. Komendant CSSG w swoim wystąpieniu omówił rozwój systemu szkolenia Straży Granicznej w świetle aktualnych zagrożeń na granicy państwowej.
Podczas wizyty międzynarodowa delegacja zapoznała się ze strukturą, zadaniami oraz wyposażeniem akademii. Ponadto zaprezentowano program studiów i szkoleń z uwzględnieniem zadań i procedur związanych z aktualną sytuacją na Ukrainie. Akademia Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w Chmielnickim jest stałym partnerem CSSG, a w bieżącym roku planowana jest wizyta wykładowców i studentów akademii.
Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie jest jednym z trzech ośrodków w Straży Granicznej przygotowujących wysoko wykwalifikowane kadry do prestiżowej i odpowiedzialnej służby w ochronie granic Rzeczypospolitej Polskiej.
Przeczytaj także: Nowy rodzaj służby w Straży Granicznej >>
Swoją działalność realizuje w oparciu o obiekty, w których szkolenie dla potrzeb formacji granicznych prowadzone jest od ponad sześćdziesięciu lat, kontynuując wieloletnie tradycje szkolnictwa zawodowego powstałych po II wojnie światowej Wojsk Ochrony Pogranicza.
Źródło: CSSG Kętrzyn