Worldcoin eksplodował dzięki OpenAI, trwa dzika hossa. Dołączy do crypto Top10?

bithub.pl 10 miesięcy temu

Kojarzona z Samem Altmanem (CEO OpenAI) kryptowaluta Worldcoin zyskała prawie 40%, gdy startup OpenAI przedstawił nowe możliwości generatywnej sztucznej inteligencji. Cena wzbiła się do 4,40 USD po uruchomieniu SORA, narzędzia do zamiany tekstu na wideo uruchomionego przez OpenAI, Sama Altmana. Wolumen obrotu kryptowalutą gwałtownie wzrósł o ponad 281% w ciągu 24 godzin. OpenAI dostarczył swoje najnowsze narzędzie AI, aby wyposażyć grafików wideo… Oczywiście SORA nie ma bezpośredniego związku z kryptowalutą Worldcoin (kapitalizacja rynkowa 571 milionów dolarów). Także możemy przypisać to stricte spekulacyjnemu zachowaniu. Co więcej, Worldcoin ma nieco problemów. Organ nadzorujący prywatność w Hongkongu bada projekt pod kątem obaw o prywatność danych. Rozwiązania skanowania tęczówki oka, Altman reklamuje jako największą w przyszłości sieć finansową i zdecentralizowaną księgę tożsamości.

notes on worldcoin pic.twitter.com/1SksbuzPiS

— factorydoge (@factorydoge69) February 16, 2024

Protokół uruchomiony w lipcu 2023 r. spotkał się ze sprzeciwem w niektórych krajach, głównie z powodu obaw o prywatność. Nawet Kenia zawiesiła zapisy do tzw. Orbs miesiąc po uruchomieniu Wordlcoina… Choć była jednym z pierwszych państw docelowych i potencjalną bazą pierwszych użytkowników. Francuskie organy regulacyjne również badały firmę z podobnych powodów. Tymczasem sam Worldcoin rozwija się w innych obszarach, takich jak Ameryka Południowa. Już ponad 1% Chilijczyków zarejestrowało się w protokole.

Singapur również otworzył swoje drzwi dla urządzeń Orb, umożliwiając firmie zbieranie danych od nowych uczestników rynku w Azji. Globalni operatorzy Orb mogli otrzymywać płatności w stablecoinie Circle USDC, do czasu ogłoszenia zmian w październiku ubiegłego roku. Ostatecznie firma przeniosła wszystkie swoje operacje na płatności denominowane w Worldcoinie. Od początku projekt ma szerokie środowisko krytyków, wg. których jest on zaprzeczeniem idei kryptowalut.

Wielka rewolucja?

Siostra – ChataGPT – Sora.
Sora to model sztucznej inteligencji, który potrafi tworzyć realistyczne i fantazyjne filmy na podstawie instrukcji tekstowych.https://t.co/0kC7M5Un1x

Polecenie: duże zbliżenie na siwowłosego mężczyznę z brodą w wieku 60 lat, jest głęboko zamyślony,… pic.twitter.com/Tn6FUrmxg3

— Mariusz Jagóra 🇵🇱 (@MariuszJagora) February 16, 2024

Dzięki 'SORA’ w sieci zaroiło się od do bólu realistycznych filmików, które można tworzyć, podając jedynie tekstowe polecenia (tzw. prompty). Efekty są niesamowite. Twórcy i Hollywood powinni drżeć? A może przeciwnie, jak najszybciej implementować nowe narzędzia i ciąć budżety? Będziemy szczerzy. Tak naprawdę, nie wiemy. Czy wstrząśnie stawkami? Możemy spekulować. Wydaje się, iż narzędzie (jak dotąd) jest dla OpenAI bardzo kosztowne (duże koszty per zapytanie). Już w 2023 spekulowano, iż finansowany przez Microsoft startup upadłby, gdyby odcięto mu dopływ kapitału.

Wszystko to przez olbrzymie koszty (per zapytanie), jakie przynosił (robi to nadal) ChatGPT. Sieć obliczeniowa ponosi olbrzymie koszty (energia, amortyzacja, ceny chipów AI GPU), by dawać odpowiedzi ciekawskim użytkownikom. Dopóki koszty te są potężne, trudno będzie mówić o powszechnej adopcji, ALE… Ta jes prawdopodobnie kwestią lat. Z pewnością odbije się to na generowaniu treści. Być może użytkownicy będą w stanie… Sami kręcić filmy?

Idź do oryginalnego materiału