Wrzesień 2022 był bardzo pracowitym miesiącem dla całego zespołu Dogtronic. Mogliście nas spotkać w trzech różnych miastach, na konferencjach związanych z JavaScript, SEO i branżą IT w szerszym pojęciu.
Rozkład jazdy
-
16.09.2022 Poznań
meet.js Summit
Coroczna konferencja skupiająca społeczność JavaScript z całej Polski.
-
16.09.2022 Kraków
SEO Poland
Konferencja skupiająca najlepszych specjalistów od SEO z całej Polski.
-
28-29.09.2022 Wrocław
SoDA Conference
Największa organizacja zrzeszająca firmy z branży IT w Polsce.
Jak było na meet.js Summit?
Bycie programistą to nie tylko siedzenie w piwnicy i klikanie w komputer, a Meet.js świetnie to obrazuje. Ogrom specjalistów i ciekawych prelekcji spowodowały, iż na pewno będziemy pojawiać się na każdej kolejnej edycji.
Niedawno mieliśmy przyjemność odwiedzić Poznań i uczestniczyć na największej w Polsce konferencji zrzeszającej programistów JavaScript. W tym krótkim wpisie opowiemy wam czego dowiedzieliśmy się na konferencji i jakie są nasze subiektywne wrażenia.
Najciekawszą prelekcją w pierwszej sesji była zdecydowanie prelekcja Jossefa Harusha Kadouri, który opowiadał na temat bezpieczeństwa open-source’owych bibliotek w repozytorium npm. Temat nam bliski, ponieważ korzystamy z paczek npm w naszej codziennej pracy i o ile do tej pory nie zdarzyło nam się doświadczyć żadnych incydentów z tym związanych to teraz na pewno jesteśmy bardziej świadomi niebezpieczeństw jakie mogą z tego płynąć i jak na nie uważać oraz jak się przed nimi zabezpieczać.
Po krótkiej przerwie, podczas której Majk oraz Majk ścigali się w liczbie wypitych espresso, drugą sesję prelekcji rozpoczął Andrzej Mazur z Enclave Games opowiadając o tworzeniu gier korzystając z JavaScriptu. Cała prelekcja była naprawdę interesująca i inspirująca oraz pozwoliła na nowo zaognić pasję do programowania. Andrzej przedstawił nam js13kGames, czyli coroczny konkurs polegający na zakodowaniu w JavaScript’cie w ciągu miesiąca gry w mniej niż 13KB. Kto wie, może za rok i my weźmiemy udział?
Po kolejnej przerwie, tym razem obiadowej, odbyła się trzecia sesja, gdzie doświadczyliśmy jednej z lepszych technicznie prelekcji autorstwa Macieja Walaszczyka o powiadomieniach webowych. Na prezentacji było bardzo dużo mięsa technicznego, które dzięki komunikatywności prelegenta nie było ciężko przyswoić. Lekkim zawodem jednak była kolejna prelekcja o Web3, ale myślę, iż było to raczej spowodowane stresem prelegenta niż tematem. Może za rok to właśnie my powinniśmy poprowadzić prelekcję będącą intrem do Web3?
Po ostatniej przerwie, gdy chłopaki cali trzęśli się od ilości spożytej kofeiny, zaczął się ostatni panel, moim zdaniem najlepszy z całej konferencji meet.js. Prezentacja Bartosza Króla o TypeScript’cie była moim zdaniem najmocniejszą pod każdym względem. Świetne przygotowanie techniczne oraz przedstawienie naprawdę przydatnych narzędzi, których ja np. wcześniej nie znałem. Na pewno sprawdzę wymienione biblioteki, takie jak Zod czy tRPC, oraz postaram się użyć ich w następnych projektach. Dodatkowo prowadzący bardzo płynnie, pewnie i ciekawie opowiadał, co było ogromnym atutem. Na zakończenie również bardzo mocna technicznie prezentacja autorstwa Przemysława Beigerta, który porównał ze sobą Reacta, Vue oraz Angulara (skupiając się na Vue) i w bardzo profesjonalny sposób pokazał jak w tej chwili wygląda rynek frameworków JavaScriptowych.
Podsumowując całe wydarzenie było zorganizowane w bardzo profesjonalny sposób. Dowiedzieliśmy się paru nowych rzeczy oraz poznaliśmy nowych ludzi. Polecamy wszystkim uczestniczyć w tego rodzaju wydarzeniach, nie samym siedzeniem przed komputerem programista żyje.
I pamiętajcie, co wydarzyło się w Poznaniu – zostaje w Poznaniu.
Jak było na SEO Poland?
To była moja pierwsza konferencja branżowa i nie do końca wiedziałem czego się spodziewać. Zaskoczyłem się mega pozytywnie. Prelegenci nie tylko poruszali bardzo interesujące tematy, ale robili to również w mega interesujący sposób. Polecam, na pewno będę uczestniczył w kolejnych edycjach. Może kiedyś jako prelegent…
SEO Poland to konferencja organizowana przez Grzegorza Strzelca – ojca branży SEO w Polsce, we współpracy z Surfer SEO, ahrefs i seo360 (i wieloma innymi markami, których pozwolę sobie nie wymienić). W każdym razie była to impreza organizowana przez topkę osób i firm związanych z branżą SEO w polsce.
Organizacja całego wydarzenia była perfekcyjna. Oprócz okazji do nauki (bo nauczyłem się bardzo dużo), była to również okazja do poznania wielu specjalistów SEO i poszerzenia swojego spojrzenia na całą branże.
W poniższym wpisie postaram się pokrótce opowiedzieć o moich wrażeniach z najciekawszych prelekcji.
Proces SEO skalowany sztuczną inteligencją
Jako pierwszy na scenie zagościł Michał Suski z Surfer SEO. Pierwsze kilka minut prezentacji zajęła mu walka z pilotem do przełączania slajdów. Ostatecznie udało mu się ją wygrać i przeszedł do części merytorycznej.
Jak można się spodziewać jego prelekcja byłą poniekąd reklamą Surfera. Była to jednak bardzo merytoryczna reklama. Zaprezentował on kilka funkcji narzędzia Surfer SEO, które przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji mogą bardzo skrócić cały proces optymalizacji strony dzięki:
- przygotowaniu content planu i briefu,
- optymalizację treści,
- kończąc na automatyzacji linkowania wewnętrznego.
Nowe funkcjonalności od Linkhouse
Kolejnym prelegentem był Sebastian Heymann z jednej z największych agencji do contenet marketingu i link buildingu w polsce – linkhouse.pl.
Kolejna reklama, znów bardzo merytoryczna oraz prezentująca rozwiązanie, które może bardzo poprawić jakość oferowanych przez klientów agencji usług.
W dużym skrócie, od niedawna platforma oferuje nową funkcjonalność – Link Planner – która jest kreatorem kampanii link buildingowych. Dzięki podaniu w kreatorze odpowiednich danych dotyczących domeny i słów kluczowych, dla których prowadzimy link building dobiera on nam automatycznie najlepsze strony, na których powinniśmy umieścić linki do swojej witryny.
Jeśli narzędzie przetrwa próbę czasu, może to w bardzo dużym stopniu ułatwić pracę specjalistów SEO.
Google, zaindeksuj mnie proszę (na zawsze...)
Szymon Słowik z Tasantula SEO w interesujący sposób odniósł się do usuwania przez Google linków z indeksu. Po przeanalizowaniu 500 domen okazało się, iż około 2/3 z nich jest poza indeksem. Zwrócił również uwagę na podejrzaną sprawę. W 2018 roku Google wykreśliło ze swojej listy motto: Don’t be evil…
Swoje spostrzeżenia poparł po części danymi, a po części osobistymi doświadczeniami, w każdym razie wynik wydaje się szokujący.
Czym jest i będzie content w świecie Google?
Na koniec opowiem jeszcze trochę o ostatnim występie. Robert Niechciał z Vestigo.agency. Poruszył on bardzo popularny ostatnio temat contentu generowanego przez sztuczną inteligencję.
Co zaskakujące nie skupił się on jednak na samym tekście, a na wyszukiwaniu obrazem i na tym jak skomplikowane kreacje w formie animacji i obrazów AI potrafi stworzyć.
To była tylko krótka zajawka kilku ciekawszych prezentacji. W trakcie konferencji można było również odwiedzić stoiska sponsorów, wziąć udział w mistrzostwach SEO, a na koniec pobawić się przy okazji afterparty.
Z całego wydarzenia wyniosłem ogrom wiedzy, którą już niedługo postaram się podzielić w większej skali na naszym blogu.
Jak było na SoDA Conference?
Świetna, merytoryczna konferencja. Dobrze było spotkać na żywo innych członków organizacji SoDA i móc czerpać wiedzę od liderów branży.
29-28.09.2022 odbyła się 2 dniowa konferencja SoDA. SoDA jest organizacją reprezentującą sektor biznesowy usług IT w Polsce. Celem organizacji jest łączenie różnych podmiotów z branży oraz dostarczanie przydatnych narzędzi dla jej członków.
Jako Dogtronic dołączyliśmy kilka miesięcy temu do Sody więc nie mogło nas zabraknąć na tym znakomitym wydarzeniu.
A jak było? Świetnie. Mnogość firm, masa eksperckiej wiedzy pomieszanej z serdecznością przedstawicieli branży. Należy zaznaczyć, iż branża IT jako sektor usług specjalistyczny boryka się z unikalnymi problemami. Dobrze jest posłuchać rad od kolegów, którzy zatrudniają 10 czy 1 000 osób. Jak mogliśmy się przekonać na każdym etapie rozwoju spotykamy się z tymi samymi problemami. Dla nas, jako podmiot z dużymi ambicjami na rozwój wiedza uzyskana od nowo poznanych firm będzie stanowić podstawę przy podejmowaniu kolejnych decyzji.
Poznaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, które jak się okazuję nie trapią tylko nas. Dobrze było posłuchać między innymi o tym jak inne firmy radzą sobie z rotacją pracowników, o sposobach na przetrwanie kryzysów czy współpracy z zagranicznymi podmiotami.
Na konferencji można było wsłuchać się w kilka paneli np. o korzyściach jakie płyną z wejścia na giełdę. Co jak było do przewidzenia – giełda nie jest dla wszystkich. Tezę tę potwierdziły takie firmy jako Makolab czy TenderHut.
Duża część konferencji była poświęcona branżowym raportom. SoDA przeprowadziła szereg badań wśród swoich członków. Poznaliśmy dane np. dotyczące średnich zarobków programistów.
Na konferencji na pewno pojawimy się za rok. Nieśmiało liczymy, iż będziemy mogli kiedyś pojawić się jak laureat Gali SoDA Awards. Trzymajcie kciuki!