Wygrałeś Bon Biedronka o wartości 1500 zł? Uważaj na nowy scam!

homodigital.pl 9 miesięcy temu

Wygrałeś ekskluzywny Bon Biedronka o wartości 1500 zł? Uważaj, to scam, czyli oszustwo polegające m.in. na podszywaniu się pod kogoś innego, w tym przypadku – pod znaną sieć handlową. Ten scam krąży ostatnio w sieci internetowej. Kliknięcie kuszącej informacji o nagrodzie może grozić zainfekowaniem Twojego komputera.

Jeśli dostałeś wiadomość o poniższej treści, uważaj, to spam i scam (pisownia oryginalna):

„Mamy ogromną przyjemność przekazać Ci niezwykle ekscytującą wiadomość! Zostałeś wybrany jako jedna z szczęśliwych osób, które otrzymują ekskluzywny Bon Biedronka o wartości hojnych 1500zł.

W Biedronce wierzymy, iż zakupy mogą być wyjątkowym doświadczeniem. Dzięki tym bonowi masz szansę na niesamowite zakupy wypełnione wysokiej jakości produktami spożywczymi i niezbędnymi artykułami w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Jak odebrać swój Bon Biedronka o wartości 1500zł:

👉 Po prostu kliknij poniższy link, aby potwierdzić swoją tożsamość i otrzymać unikalny kod bonu.

Odbierz swój bon teraz

Gdy już odbierzesz swój bon, udaj się do najbliższego sklepu Biedronka.

Przy kasie dumnie przedstaw swój unikalny kod bonu, a zobaczysz, jak na Twoim koncie zostanie naliczona zniżka w wysokości 1500zł.

Dziękujemy za Twoje ciągłe wsparcie i zaufanie Biedronki w kwestii Twoich zakupów. Już nie możemy doczekać się, aby Cię zobaczyć w naszym sklepie, a Ty skorzystać z Bonu Biedronka o wartości 1500zł.

Gratulacje jeszcze raz z okazji wygranej. Szczęśliwych zakupów!

Z poważaniem,

Zespół Biedronka”

Czy Bon Biedronka to oszustwo?

Mail może budzić zaufanie osób korzystających regularnie z oferty sklepów Biedronka, a także osób starszych i nieobytych w kwestii oszustw internetowych. Podpis „Jeronimo Martins Polska 2024” wygląda wiarygodnie, ale wątpliwości już budzi adres, z którego przyszła wiadomość. Adres contact@heramedium.com wskazuje na domenę, która nie jest związana z właścicielem popularnej sieci. Kliknięcie przycisku przekierowującego do odebrania nagrody może doprowadzić do zainfekowania komputera lub wyłudzenia danych.

Program antywirusowy Avast rozpoznaje zagrożenie jako phishing. Ukryty w e-mailu adres przekierowuje do witryny blogie-zakupy.club, na której znajduje się formularz i dodatkowe informacje o konkursie. Już na tym etapie można się zorientować, iż marka Biedronka nie ma związku z tym konkursem – zwłaszcza iż choćby znajdziemy taką informację podaną wprost pod formularzem. Wypełniając formularz i przechodząc przez kolejne etapy, będziesz zmuszony do obejrzenia reklam i podania danych osobowych, łącznie z adresem domowym i numerem telefonu.

Co to jest phishing?

Phishing to metoda wyłudzenia danych, zainfekowania komputera lub nakłonienia osoby do wykonania określonych działań poprzez podszywanie się pod inną osobę lub instytucję. W opisanym przypadku mamy do czynienia z podszywaniem pod markę Biedronka, ale niedawno było głośno o Pepco, które padło ofiarą phishingu i straciło 15 milionów euro (homodigital.pl). Według danych coraz więcej osób i firm pada ofiarą phishingu (Phishing, malware, kradzież danych – kłopoty polskich firm (homodigital.pl), dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak się przed nim bronić.

Jak się chronić przed phishingiem w stylu Bon Biedronka?

Szczegółowe zasady dotyczące ochrony w internecie poznasz, czytając: Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci wewnątrz cyfrowej rewolucji? (homodigital.pl) oraz Cyfrowy odcisk palca. Jak kontrolować swój? (homodigital.pl)

Pamiętaj, by nie klikać w podejrzane linki. jeżeli już klikniesz – nie panikuj, nie wypełniaj żadnych formularzy i uruchom skanowanie z pomocą antywirusa. Jak rozpoznać, czy e-mail jest uczciwy? Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Sprawdzaj adres nadawcy – dziwne, nieznane domeny i losowe ciągi znaków powinny budzić Twoją wątpliwość. Sygnał alarmowy powinny też obudzić literówki i błędy językowe w tekście.

Pamiętaj, iż jeżeli masz wątpliwości, zawsze lepiej nie otwierać niż się narażać. W przypadku wiadomości wyglądających na pochodzące od ważnych dla Ciebie nadawców – zawsze możesz zweryfikować prawdziwość e-maila telefonicznie.

Źródło informacji i zdjęć: materiały własne

źdjęcie w tle: Ahmet Aglamaz

Idź do oryginalnego materiału