Konferencja The Hack Summit 2021 już za nami - a naszymi wykładami, tak jak przypuszczaliśmy, zainteresowało się ABW. Chcecie wiedzieć dlaczego i o czym mówiliśmy? Zapraszamy do oglądania!
Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule, na tegoroczną edycję The Hack Summit przygotowaliśmy aż 3 wykłady:
1. "Pegasus vs konkurencja: wyzwania 10 lat temu i dziś" - ten wykład nagraliśmy jako pierwszy, natomiast przedstawimy go jako ostatni - w kolejnym artykule.
2. "Pegasus po polsku, czyli bądź jak John McClane" (wyżej) oraz będący jego rozwinięciem "Jak skutecznie napaść na bank, czyli 220 § 3 kpk w akcji" (na dole artykułu) - tu przygotowaliśmy prawie 2 godziny bardzo konkretnego materiału, stąd aby zmieścić się w 1-godzinnym limicie, dołożyliśmy jeszcze kilka slajdów i rozdzieliliśmy całość na 2 osobne i samodzielne wykłady.
Do kogo są skierowane te wykłady?
W dotychczasowej działalności PAYLOAD wielokrotnie zarzucano nam, jakoby nasze artykuły pomagały przestępcom. Nigdy nie było to naszym celem, czego dowodzą choćby takie oto wstawki pod każdym z bardziej drażliwych artykułów:
Intencją autorów ani wydawcy treści prezentowanych w magazynie PAYLOAD nie jest namawianie bądź zachęcanie do łamania prawa. jeżeli popełniłeś lub masz zamiar popełnić przestępstwo, bądź masz wątpliwości, czy Twoje działania nie będą łamać prawa, powinieneś skonsultować się z najbliższą jednostką Policji lub Prokuratury, a jeżeli są one związane z pieniędzmi, dla pewności również z Urzędem Skarbowym.
Nie zezwala się na użycie treści prezentowanych w magazynie PAYLOAD, ani produktów dostępnych w sklepie PAYLOAD, do celów popełniania przestępstw lub przestępstw skarbowych.
Tym razem jednak postanowiliśmy przygotować materiał, co do którego nie będzie już żadnych wątpliwości - gdyż jest to materiał przeznaczony wprost dla funkcjonariuszy policji i innych służb, o czym mówimy już na samym początku obu filmów.
Ciekawe, czy nasza droga konkurencja to doceni, czy jak zwykle będzie udawać, iż nie istniejemy? 🙂
Czym więc zainteresowaliśmy ABW?
Najprawdopodobniej naszą prezentacją nt. typologii budynków, w której na przykładzie jednej z siedzib ABW omawiamy, jak mając tylko zdjęcie elewacji zewnętrznej nieznanego budynku, oszacować z dość dużą dokładnością, jak urządzone jest całe jego wnętrze: podział na pomieszczenia, położenie ścian, drzwi itd.
Analizując siedzibę ABW przy ul. Rolnej 53 w Poznaniu, jedynie na podstawie wiedzy dostępnej w Internecie, w tym:
- informacji całkowicie publicznych i dostępnych w Internecie dla wszystkich (nie tylko bezpośrednio nt. samego budynku)
- informacji o łączach energetycznych i zużyciu energii przez poszczególne siedziby ABW, ujawnionych przez samo ABW w związku z przetargiem 18/ZP/2020 na dostawę energii elektrycznej (link bezpośredni)
wyciągnęliśmy dość oczywisty wniosek, iż budynek ten musi skrywać dużo więcej, niż tylko deklarowaną na stronie siedzibę Wojskowej Komendy Uzupełnień (która wg nas zajmuje najprawdopodobniej ok. 1/3 powierzchni użytkowej piętra i pełni rolę przykrywki). I iż tym skrywanym czymś jest średniej wielkości serwerownia, najprawdopodobniej zapasowa na wypadek awarii tej w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 2A.
Oczywiście to tylko nasz własny wniosek. Możemy się mylić. Liczymy, iż niedługo dowiemy się czegoś więcej prosto ze źródła 🙂
A tymczasem zapraszamy do obejrzenia wspomnianego wykładu "Jak skutecznie napaść na bank, czyli 220 § 3 kpk w akcji", w którym od 15:35 mówimy o wspomnianej typologii budynków i siedzibie ABW:
Dlaczego zaczęliśmy od końca?
Jesteśmy na środę umówieni na wizytę ABW w redakcji. W tej chwili wiemy w zasadzie tylko tyle.
Na wypadek, gdyby ABW próbowało wystąpić z jakimikolwiek roszczeniami w związku z powyższym filmem i poinformować nas o tym w środę, nie będziemy mieli dylematów typu publikować czy nie publikować - w końcu wszystko, co mieliśmy, właśnie opublikowaliśmy.
Aktualizacja 30.04.2022
Stworzyliśmy w ramach projektu Funkcjonariusz nowy artykuł o typologii budynków, rozszerzający dość mocno to, o czym mowa na filmie - jest on dostępny tutaj.