Wykorzystanie sztucznej inteligencji wspiera wzrost zatrudnienia – twierdzi PKO BP

itreseller.com.pl 1 dzień temu

Polska stoi przed kluczowym wyzwaniem związanym z transformacją cyfrową i wdrażaniem sztucznej inteligencji w biznesie. Najnowszy raport PKO Banku Polskiego „Makro Focus: Dlaczego gospodarka rośnie, mimo iż zatrudnienie spada?” pokazuje, iż komplementarne wykorzystanie AI w firmach może nie tylko poprawić wydajność, ale także przyczynić się do wzrostu zatrudnienia – zwłaszcza w sektorach, gdzie technologia wspiera, a nie zastępuje pracę człowieka.

Wdrażanie AI i automatyzacji – polska gospodarka w pogoni za Europą

Z raportu wynika, iż Polska wciąż plasuje się w ogonie Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o implementację AI i automatyzację pracy w przedsiębiorstwach. w tej chwili nasz kraj zajmuje drugie od końca miejsce w tym zestawieniu. Proces nadrabiania tych zaległości staje się jednak koniecznością, zważywszy na demograficzne wyzwania – starzejące się społeczeństwo sprawia, iż utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu gospodarczego przy relatywnie niskich kosztach pracy nie będzie już możliwe.

„Warunkiem sine qua non wzrostu będzie mobilizacja niewykorzystanych zasobów pracy oraz poprawa wydajności gospodarki, która będzie zależeć od usprawnień technologicznych, w tym automatyzacji pracy, która niwelowałaby bariery dla wzrostu gospodarczego wynikające z negatywnych trendów demograficznych” – podkreślono w raporcie.

Co istotne, mimo solidnego wzrostu PKB w Polsce, popyt na pracę pozostaje przytłumiony, a liczba wakatów na jednego bezrobotnego w I kwartale 2025 r. osiągnęła najniższy poziom od 2021 r. Z drugiej strony, stopa bezrobocia wciąż utrzymuje się blisko historycznego minimum.

AI jako katalizator transformacji i edukacji

Według World Economic Forum, do 2030 roku aż 60% zatrudnionych na świecie będzie potrzebować nowych kompetencji i szkoleń w ramach tzw. lifelong learning. Ten trend jest szczególnie widoczny także w Polsce – dostęp do nowoczesnych technologii i rozwój cyfrowych narzędzi wskazywany jest jako dominujący kierunek zmian na rynku pracy w perspektywie najbliższych pięciu lat. Firmy coraz częściej wymieniają sztuczną inteligencję i technologie związane z big data jako główne motory transformacji biznesowej.

Prognozy Cedefop (European Centre for the Development of Vocational Training) wskazują, iż do 2035 r. wzrost zatrudnienia obejmie w Polsce przede wszystkim branże wymagające wysokich kwalifikacji: usługi profesjonalne, opiekę zdrowotną, sektor IT, finanse, ale również te, w których praca człowieka pozostaje trudna do zastąpienia przez maszyny – jak gastronomia czy wybrane segmenty usług. Takie prognozy potwierdzają, iż AI pełni funkcję komplementarną, wzmacniającą rolę człowieka, a nie ją eliminującą.

Przyszłość rynku pracy

Wdrożenie AI i automatyzacji w Polsce jest nie tylko wyzwaniem, ale i szansą na podniesienie wydajności oraz lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów. Jak wynika z raportu, w 2024 roku nasz kraj zanotował najwyższy w UE wzrost wydajności pracy w ujęciu realnym, mimo słabego popytu na nowe miejsca pracy.

Otwiera to perspektywę dla dalszego rozwoju innowacyjnych branż i pozytywnych zmian na rynku pracy, szczególnie jeżeli Polska skutecznie wykorzysta potencjał AI i przyspieszy cyfrową transformację.

Kompetencje AI coraz bardziej pożądane na polskim rynku pracy

Idź do oryginalnego materiału